Watykan przystąpi do jednolitego obszaru płatności w euro

Watykan przystąpi do Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego (SEPA) - podało w piątek biuro prasowe. Watykański bank otrzyma kod IBAN. Jak podkreślono, jest to kolejny krok na drodze do przejrzystości operacji finansowych w Stolicy Apostolskiej.

(fot. Alessandro Bianchi / Reuters)

W ponad 30 państwach członkowskich strefy SEPA obowiązują takie same zasady wykonywania płatności w euro. Celem jej powołania było ujednolicenie zasad i kosztów płatności dokonywanych w euro pomiędzy rachunkami w bankach, a przez to przyśpieszenie i ułatwienie transakcji. Do obszaru SEPA - do którego Watykan przystąpi, jak zapowiedziano, 1 marca przyszłego roku - należą oprócz państw członkowskich Unii Europejskiej także Liechtenstein, Monako, Islandia, Norwegia, Szwajcaria i San Marino.

W komunikacie watykańskiego biura prasowego poinformowano, że zarząd Europejskiej Rady ds. Płatności (EPC) zaaprobował włączenie Państwa Watykańskiego i Stolicy Apostolskiej do SEPA.

"Przystąpienie do SEPA to bardzo pozytywny znak" - oświadczył cytowany w komunikacie szef watykańskiego Urzędu ds. Informacji Finansowej Rene Bruelhart.

"Ułatwia to płatności i harmonizuje takie usługi. Poza tym pokazuje to wysiłki Stolicy Apostolskiej na rzecz wzmocnienia przejrzystości finansowej" - dodał. (PAP)

sw/ ulb/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj