REKLAMA

Watykan: konfiskata 12 mln euro w ramach walki z praniem brudnych pieniędzy

2017-02-18 13:48
publikacja
2017-02-18 13:48

Watykański wymiar sprawiedliwości skonfiskował w ciągu trzech lat ponad 12 mln euro w ramach walki z praniem brudnych pieniędzy - poinformował o tym w sobotę prokurator Gian Piero Milano. Jego zdaniem stosowane normy przynoszą rezultaty.

/ YAY Foto

Podczas inauguracji nowego roku sądowego za Spiżową Bramą watykański prokurator przedstawił raport na temat walki z przestępstwami finansowymi. Jak podał, w latach 2013-2016 wydano decyzje o konfiskacie 11,2 min euro, ponad 1 mln dol., 320 tys. funtów szterlingów.

To, jak się przypomina, rezultat m.in. prowadzonej w watykańskim banku IOR walki z praniem brudnych pieniędzy, by dostosować zasady działania tej instytucji do międzynarodowych standardów bankowych. W tym celu, jak wyjaśnił Milano, w watykańskiej prokuraturze utworzono specjalny wydział do walki z przestępstwami finansowymi.

W 17 sprawach dotyczących podejrzeń prania brudnych pieniędzy prowadzone jest postępowanie - podkreślono w przedstawionym sprawozdaniu.

Prokurator Milano powiedział, że w 2016 roku na mocy nowych przepisów po raz pierwszy wymierzono karę za nielegalny transfer gotówki przez granicę włosko-watykańską. Według obowiązujących norm pieniądze te - wnoszone lub wynoszone - należy zgłaszać podczas przekraczania bram prowadzących do Watykanu.

W swojej relacji przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości Watykanu zwrócił też uwagę na to, że stosowane tam kary za korupcję i nadużycie urzędu są bardziej surowe niż we Włoszech. Ujawnił także, że w zeszłym roku w Watykanie doszło do przestępstw informatycznych, w sprawie których podjęto odpowiednie działania. Szczegóły nie zostały ujawnione. (PAP)

sw/ cyk/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~autor
A ja myślałem, że oni mają się modlić a nie prowadzić bank.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~pralatjankoski
trzeba miec tupet zeby kase z prostytucji nieletnich,pornografii i handlu narkotykami wysylac do watykanu dla 'oczyszczenia'::) no i trzeba miec dogadane z kim trzeba w w/w panstwie oscielnym - od prania brudnych pieniedzy to bedzie chyba prałat ??o nadawcach przelewow na 12 mln ojro ciszaaaaaa ::)ł
~amen
12 mln EUR ? No od czegoś trzeba zacząć.
~sddf
do czego to doszlo, zeby trzeba bylo zglaszac wlasne pieniadze na granicy
jak ktos zdobyl cos nielegalnie to od tego sa sady
~ehhh
Kontroluje się już prawie wszystko - niemal jak w obozie.
~ja
Dobytek niewolnika należy do jego Pana ;D
~Dżejms odpowiada ~ja
Włącznie z drzewami na posesji. Nadal.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki