Waszczykowski w Edynburgu o zasiłkach dla Polaków

Zakończyły się polsko-brytyjskie konsultacje w Edynburgu. W stolicy Szkocji odbyła się tak zwana Kwadryga - spotkanie szefów MON i MSZ Polski i Wielkiej Brytanii.

Po rozmowach szef dyplomacji Witold Waszczykowski był pytany między innymi o propozycję premiera Davida Camerona. Chce on ograniczeń w zasiłkach dla imigrantów, także pracujących na wyspach Polaków.

Minister Witold Waszczykowski przyznał, że poruszył tę kwestię podczas spotkania ze swoim brytyjskim odpowiednikiem. Dodał jednocześnie, że każdy kraj ma prawo do własnej polityki socjalnej. Jak zaznaczył, wszyscy mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa powinni mieć jednakowe przywileje socjalne, natomiast ich zakres "jest suwerenną decyzją rządu Wielkiej Brytanii". Minister Waszczykowski dodał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości ma własne pomysły, jak wesprzeć Polaków w kwestiach socjalnych, mieszkających zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Pytany o sprawę zasiłków szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond powiedział jedynie, że w Wielkiej Brytanii odbędzie się referendum dotyczące dalszego członkostwa w Unii. "Z pewnością kwestia zasiłków dla imigrantów też zostanie przy tej okazji wyjaśniona" - zapowiedział minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Premier David Cameron już w ubiegłym roku oświadczył, że chce zmian w zasiłkach. Imigranci na wyspach, w tym także Polacy, musieliby przepracować cztery lata, żeby nabyć prawo do brytyjskich świadczeń socjalnych.

Wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu oraz przyszłość Unii Europejskiej

Szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond mówił po konsultacjach, że ważnym zagadnieniem były też sprawy ukraińsko-rosyjskiego konfliktu. Zapowiedział wspólne z Polską działania zmierzające do realizacji mińskich porozumień. "Zobowiązaliśmy się wspólnie dalej pracować nad wspieraniem rządu Ukrainy w reformach, które rząd ten podejmuje. Postanowiliśmy z ministrem Waszczykowskim odwiedzić na wiosnę Ukrainę, żeby jeszcze bardziej podkreślić te nasze zobowiązania" - mówił Hammond.

Z kolei minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski podkreślił, że oprócz zagadnień związanych z organizacją lipcowego szczytu NATO, omówiono też przyszłość Unii Europejskiej i propozycje, jakie w sprawach reformy wspólnoty proponuje Wielka Brytania. Szef polskiego MSZ podkreślił, że wiele brytyjskich propozycji reform jest zbliżonych do naszego spojrzenia na Unię Europejską. Witold Waszczykowski wyraził nadzieję, że Wielka Brytania pozostanie we wspólnocie.

Uczestniczący w rozmowach szefowie obrony Polski i Wielkiej Brytanii zwracali natomiast uwagę na konieczność zmian w NATO tak, aby Sojusz mógł szybko odpowiadać na bieżące zagrożenia.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon poinformował przy tej okazji, że żołnierze królewskiej armii będą na dwóch dużych ćwiczeniach w naszym kraju. "Wyślemy na ćwiczenia do Polski tysiąc żołnierzy, którzy wezmą udział w dwóch szkoleniach latem i jesienią. Nad krajami bałtyckimi będą latać samoloty RAF-u Typhoon. Polskę odwiedzi także brytyjska fregata, tak, że w sumie można powiedzieć, że ta nasza obecność będzie praktycznie stała" - mówił Fallon.

Minister obrony Antoni Macierewicz przekazał z kolei, że przygotowania do warszawskiego szczytu NATO będziemy konsultować z Brytyjczykami. Szef MON przypomniał, że dwa lata temu właśnie Wielka Brytania była gospodarzem narady członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Antoni Macierewicz dodał, że zostanie powołana grupa przygotowująca stanowisko Wielkiej Brytanii i Polski przed szczytem NATO.

Spotkania z formacie Kwadrygi to cykliczne konsultacje pomiędzy szefami MON i MSZ Polski oraz Wielkiej Brytanii. Zapoczątkowano je w lipcu 2010 roku.

IOnformacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil