REKLAMA

"Washington Post": USA przygotowują sankcje na Rosję za atak hakerski i otrucie Nawalnego

2021-02-23 21:55
publikacja
2021-02-23 21:55
fot. Evgenii Emelianov / Shutterstock

Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują sankcje na Rosję w związku z cyberatakiem SolarWinds oraz próbą otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego - podaje we wtorek dziennik "Washington Post", powołując się na źródła wśród urzędników w Waszyngtonie.

Sankcjami objęte mają być osoby odpowiedzialne za hakerski atak zwany SolarWinds, za którym - jak utrzymują władze w Waszyngtonie - stoją Rosjanie. Amerykanie nałożą je - jak informuje "Washington Post" - gdy uznają, że operacja "nie była równoznaczna z rodzajem szpiegostwa, które prowadzi także USA".

Urzędnicy nad Potomakiem opracowują plan wzmocnienie środków cyberbezpieczeństwa, by utrudnić Rosji i innym państwom włamania do sieci sektora federalnego i prywatnego. Ofiarą cyberataku pod kryptonimem SolarWinds, który miał miejsce w ubiegłym roku, padło dziewięć amerykańskich agencji rządowych i około 100 prywatnych firm.

Kara za cyberatak ma być częścią szerszych kroków, mających na celu pociągnięcie Kremla do odpowiedzialności za inne działania, w tym użycie zakazanej broni chemicznej przeciw Nawalnemu. Portal Politico informował w poniedziałek, że Biały Dom planuje we współpracy z europejskimi sojusznikami nałożyć sankcje na Moskwę za próbę otrucia Nawalnego i jego uwięzienie.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w niedzielę, że odpowiedź Waszyngtonu wobec Moskwy "obejmie mieszankę narzędzi widocznych i niewidocznych i nie będą to po prostu sankcje". Najważniejsze - jak podkreślił w wywiadzie dla telewizji CBS - jest to, że "upewnimy się, że Rosja zrozumie, gdzie Stany Zjednoczone wyznaczają granice".

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj_
Navalny (czasowo meldunek Syberia) to reklama rosyjskiej diety.
Truli go niby mocniejszym cyjankiem, a on nic. Wstaje i leci samolöotem, czy kreci FAKES o palacach
Podejrzewam, zbawienne w Navalnego diecie na cyjanek, to barszcz z ruskimi pierogami
A napoje Moskovskaja z domowym ogóreczkem
ajwaj_
Navalny znalazl przeciwnika w kolejnej rozprawie karnej,
uczestnik-kombatant II wojny sw. Ignat Artemenko 94 lata, chodzi o ponizanie, znieslawienie

O Polske nikt sie nie upomina, PISi pasuje, maly naziol Navalny, chcialby z niemieckim nazistami
zrobic wspólna granice BEZ Polski, PAD zada uwolnienia skazanego zlodzieja,
Navalny znalazl przeciwnika w kolejnej rozprawie karnej,
uczestnik-kombatant II wojny sw. Ignat Artemenko 94 lata, chodzi o ponizanie, znieslawienie

O Polske nikt sie nie upomina, PISi pasuje, maly naziol Navalny, chcialby z niemieckim nazistami
zrobic wspólna granice BEZ Polski, PAD zada uwolnienia skazanego zlodzieja, przy Szumowskim by sie zajelii maseczkami, respiratorami itd.
Skutki w/w
________________
""Międzynarodowa organizacja praw człowieka Amnesty International odwołała swoją decyzję o uznaniu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego za więźnia sumienia.

Takie stwierdzenie znalazło się w odpowiedzi organizacji na zapytanie amerykańskiego dziennikarza Aarona Mate'a o aktualny status Nawalnego.

Amnesty International podała, że decyzja o odebraniu mu statusu więźnia sumienia była podyktowana tym, że Nawalny "wygłosił oświadczenia, w których aprobował przemoc i dyskryminację, i nie wycofał tych oświadczeń""

Powiązane: Rosja kontra USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki