"Washington Post": Trump utwierdza Chiny w tym, że słusznie postępują

Prezydent USA Donald Trump zapowiadając, iż użyje sprawy aresztowanej w Kanadzie dyrektor finansowej firmy Huawei do negocjacji handlowych z Chinami, tylko utwierdza władze w Pekinie w tym, że polityka brania zakładników jest słuszna - pisze "Washington Post".

(fot. Leah Millis / Reuters)

"Chiny nie mogą bardziej dobitnie pokazywać, że dwaj kanadyjscy obywatele, których uwięziły w surowych warunkach, są politycznymi zakładnikami" - stwierdza w środowym komentarzu redakcyjnym amerykański dziennik, przypominając, że Michael Kovrig i Michael Spavor zostali zatrzymani kilka dni po aresztowaniu w Kanadzie Meng Wanzhou, dyrektor finansowej firmy Huawei, a gdy tylko Kanada w zeszłym tygodniu rozpoczęła procedurę jej ekstradycji do USA, Chiny oskarżyły obu mężczyzn o szpiegostwo.

"Przesłanie Pekinu jest proste: tak długo i do czasu kiedy Meng nie zostanie uwolniona, będzie prześladował tych Kanadyjczyków" - czytamy w artykule.

"Rząd Kanady, za co mu chwała, nie ulega twardej taktyce Chin. Kiedy (kanadyjski) ambasador w Chinach zasugerował, że byłoby +wspaniale dla Kanady+, gdyby Stany Zjednoczone wycofały zarzuty wobec Meng, został zwolniony. Niestety prezydent Trump podkopuje tę pryncypialną pozycję. Dwa razy, w tym pod koniec ubiegłego miesiąca, zasugerował, że może użyć sprawy Meng w targach na temat umowy handlowej, które próbuje zakończyć z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem. To byłoby poważnym pogwałceniem amerykańskich norm prawnych i mamy nadzieję, że nowy prokurator generalny William P. Barr się temu sprzeciwi. Ale szkody już zostały wyrządzone: nie ma wątpliwości, że Trump utwierdził Chińczyków w przekonaniu, że sprawa przeciwko Meng jest polityczna, a branie zakładników jest właściwą reakcją" - ocenia "Washington Post".

Amerykańskie władze oskarżają Meng o oszustwa związane z łamaniem sankcji nałożonych przez USA na Iran, za co grozi jej wieloletnie więzienie. (PAP)

bjn/ ap/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 sel

Rząd Kanady nie ulega ? , a niby co robi?

! Odpowiedz
0 3 sel

Aresztując na żądanie każdego kogo mu wskażą z USA?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil