Washington Mutual padł – największa plajta banku w dziejach USA

W czwartek w nocy nadzór bankowy przejął kontrolę nad największym bankiem detalicznym w Stanach Zjednoczonych. Mający 119 lat historii i zatrudniający 43 tysiące ludzi Washington Mutual nie przetrwał kryzysu hipotecznego i został ostatecznie dobity przez własnych klientów, którzy przypuścili szturm na jego placówki.

Z powodu niedostatecznej płynności amerykański nadzór bankowy oraz Federal Deposit Insurance Corp. (rządowa firma gwarantująca depozyty bankowe) przejęły kontrolę nad Washington Mutual – instytucją dysponującej 307 mld dolarów aktywów i 188 mld $ depozytów. Amerykanie zazwyczaj przeprowadzają tego typu operacje w piątek wieczorem, jednak tym razem rząd chciał szybciej uspokoić klientów.

Jednak wcześniej ci ostatni doprowadzili swój bank do ruiny i tylko w ciągu ostatnich 11 dni wypłacili 16,7 mld dolarów swoich wkładów. Tak więc Washington Mutual padł ofiarą klasycznego runu na bank. Jest to też największa plajta w historii amerykańskiej bankowości. Poprzednim rekordzistą był Continental Illinois National Bank & Trust o aktywach 40 mld $, który upadł w roku 1984.

Nie rozumiem, dlaczego Polska trzyma większość rezerw w dolarach - w walucie kraju, który prowadzi dwie wojny i uprawia komunizm: dofinansowuje ludzi, którzy budują sobie mieszkania. Ta bańka musiała pęknąć - mówi Janusz Korwin-Mikke

______________________________

Zobacz wypowiedź dla Bankier.tv
Na ratunek niczym sęp pospieszył bank JP Morgan Chase, który kupił cały Washington Mutual po wyjątkowo okazyjnej cenie 1,9 mld dolarów. W marcu JP Morgan po równie atrakcyjnej cenie przy pomocy Rezerwy Federalnej przejął bank inwestycyjny Bear Stearns. Teraz JP Morgan stał się drugim pod względem aktywów bankiem w USA i posiada oddziały we wszystkich stanach.

Z tej transakcji zadowoleni mogą być chyba wszyscy z wyjątkiem akcjonariuszy Washington Mutual, którzy w ciągu ostatniego roku stracili 95% kapitału. Powody do zadowolenia mogą mieć klienci, których depozyty przestały być zagrożone oraz FDIC, który nie zapłacił ani centa a i tak zrealizował swoje zadanie. Jednak najlepszy interes zrobił chyba JP Morgan, który już w tym roku oczekuje dodatkowych zysków z tego tytułu. Oprócz tego JP Morgan planuje pozyskanie 8 mld dolarów nowego kapitału oraz będzie musiał wpisać w straty 31 mld $ aktywów Washington Mutual.

Od kilku tygodni Washington Mutual próbował znaleźć inwestorów, którzy pomogliby załatać olbrzymią wyrwę w kapitałach powstałą na skutek krachu na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Jednak nie znalazł się chętny na wejście w tak ryzykowny biznes - Washington Mutual miał silną pozycję w Kalifornii i Florydzie, czyli dwóch stanach najmocniej dotkniętych przez kryzys na rynku nieruchomości.

„To zadziwiające, że i tak utrzymał się przy życiu tak długo” – skomentowała dla agencji Reuters Nancy Bush, analityk z firmy NAB Research LLC.

K.K.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~asdf

hehe, JP Morgan Chase po raz kolejny pasie się na amerykańskim krachu. I to powiązanie z Rezerwą Federalną... dlaczego mnie to nie dziwi?

!
0 0 ~teed

faktycznie ten bank kupila rezerwa federalna bo przeciez jp morgan juz wczesniej zostal przejety przez panstwo jako bankrut ja przedewszystkim wyrzucil \bym na zbity pysk tych ekonomistow z bankow inwestycyjnych ........zadufane snoby nie majace pojecia o rzeczywistosci i biznesie nie mowiac ze 2razy 2 jest 4 a nie 22

! Odpowiedz
0 0 ~WYWALAĆ

Masz 100% racji. Tych dziadków co już nie przystają do rzeczywistości to oni dużo namieszali. Bo kiedyś stał się bogaty to myśli, że tak zawsze będzie.!!! I że jego racja, ale czasy się zmieniają.!! Ale nie ich rozumowanie.

! Odpowiedz
0 0 ~teed

z calym szacunkiem ale mysle ze to wlasnie nie wina tzw ..dziadkow..a mlodych nie doswiadczonych wilkow glodnych sukcesow i kasy ktorym wmowiono ze mozna wszystko a ekonomia i jej prawa oraz czysta matematyka to takie tam sobie bzdury ,musimu wrocic do myslenia tych dziadkow typy Waren Buffet i jemu podobni ekonomia kieruje sie twardymi prawami i nic tu nie zminimy i jak mawial szolmen tow Gomulka z pustego to i Salaman nie naleje ..........................

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~AdeK454

Brawo! 'Młode WILKI' chciały nas zaliczyć jako przekąskę,myślę,że nie jest to kryzys o jakm myślicie .Ale jest to początek NOWEGO MYŚlenia w sprawach ekonomii.

! Odpowiedz
0 0 ~Lisek

Fed jest prywatnym bankiem, ktory ma wylacznosc na druk dolara, to nie jest agenda rzadu USA

! Odpowiedz
0 0 ~ted2

jestem ciekawy ktory z europejskich bankow pierwszy pojdzie na dno ,bo przeciez sa naczynia polaczone ....................oj bedzie sie dzialo oj bedzie a ile bialych kolnierzykow ktorzy dzis za nic biora spora kase zostanie wyrzuconych na bruk....

! Odpowiedz
0 0 ~miki

Muszę przyznać, że zdawałem sobie sprawę z tego , że amerykanie do najinteligentniejszych nie należą, ale ostatnio stwierdziłem, że ich przeceniałem, toż to debile są !!
Państwo w postaci Paulsona i bernanke chce od nich wydębić po 2500 $ na łebka a oni się ciesza jak małe dzieci! To tylko człowiek z psychiatryka może cieszyć się z tego, że ktoś go okradnie. Wiadomym przecież jest, że jeśli każdemu obywatelowi weźmie się z portfela 2500 $ (wliczając w to dzieci) to ten sam obywatel będzie miał 2500 $ mniej na zakupy innych dóbr, więc nie kupi nowej plazmy, nowej pralki, mebli, paliwa do samochodu i wielu wielu innych rzeczy a to pociągnie masę zwolnień w gospodarce a sprzedaż domów się już kompletnie zawali.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lisek

tych pieniedzy juz nie maja zabrane zostlay w postaci roznmych podatków

! Odpowiedz
0 0 ~kolejorz

najlepsze sa premie i odprawy dla szefów bankrutujących firm :))

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,17% 58 851,05
2019-11-18 17:15:01
WIG20 -0,18% 2 229,92
2019-11-18 17:15:00
WIG30 0,00% 2 531,47
2019-11-18 17:15:01
MWIG40 1,36% 3 797,96
2019-11-18 17:15:00
DAX -0,26% 13 207,01
2019-11-18 17:37:00
NASDAQ 0,11% 8 549,94
2019-11-18 22:03:00
SP500 0,05% 3 122,03
2019-11-18 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.