Wartości DoDane: Polska gospodarka czuje moc

2019-05-20 10:44
publikacja
2019-05-20 10:44
Bankier.pl

Imponujący kwartalny wzrost PKB, mocny eksport wspierany słabym złotym i większe uniezależnienie się od największego partnera handlowego. Polska gospodarka kontynuuje dobrą passę - pytanie jak długo to jeszcze potrwa.

Zastanowimy się nad tym wspólnie z Kamilem Pastorem, analitykiem SpotData w programie Wartości DoDane.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (21)

dodaj komentarz
2kbb
Złotówka stała się trzecią walutą po Euro i USD na Ukrainie... Obecnie spreed bankowy na PLN wynosi tam zaledwie 2,5 %... Wobec Brexitu i poważnych ruchów w Europie jakie już widać w tych wyborach Polska nie ma gdzie się wybierać do Euro w Europie...Nadchodzący kryzys wynikający z wojny Chińsko - Amerykańskiej wcześniej Złotówka stała się trzecią walutą po Euro i USD na Ukrainie... Obecnie spreed bankowy na PLN wynosi tam zaledwie 2,5 %... Wobec Brexitu i poważnych ruchów w Europie jakie już widać w tych wyborach Polska nie ma gdzie się wybierać do Euro w Europie...Nadchodzący kryzys wynikający z wojny Chińsko - Amerykańskiej wcześniej czy później uderzy w Europę... obniżenie wartości rodzimej waluty i wzrost eksportu dzięki temu pozwoli przetrwać Polsce tą zawieruchę....
marxs
ciemny ludu Pana Kurskiego tak jak wojna Chińsko - Amerykańska uderzy w PISią III RP tak w nikogo innego w tak wielkim stopniu padnie przede wszystkim niemiecka motoryzacja(gigantyczny eksport do Chin) a w niemieckich zakladach motoryzacyjnych w PISiej III RP pracuje nie mniej jak milion polskich pracowników ci moga juz sobie ciemny ludu Pana Kurskiego tak jak wojna Chińsko - Amerykańska uderzy w PISią III RP tak w nikogo innego w tak wielkim stopniu padnie przede wszystkim niemiecka motoryzacja(gigantyczny eksport do Chin) a w niemieckich zakladach motoryzacyjnych w PISiej III RP pracuje nie mniej jak milion polskich pracowników ci moga juz sobie szukać nowej roboty
marxs
a ta 'dobra" passa to dług publiczny PISowskiej III RP co rośnie 150 mln zł na dobę i okolo 1000 mln zł tygodniowo i dług zagraniczny w walutach który od czasu wygranych przez PISy wyborów wzrósł o 70 mld $ czyli prawie 300 mld zł
jacyna2017
Rozumiem, ze niżej podpisanym dane nie pasują, bo zmuszają do rewizji stanowiska, a to boli umysł niewprawny, wiec są nieprawdziwe. Na chłopski rozum, bez wymysłów i Giffenow, jeśli w kraju nie ma ludzi do pracy, a cudzoziemcy przyjeżdzają to chyba nie jest najgorzej moi mędrcy!?
open_mind
Na świecie są tylko trzy rodzaje kłamstwa - kłamstwa, obrzydliwe kłamstwa i dane statystyczne. Obecnie występują, obrzydliwe oficjalne kłamstwa. statystyczne, okraszone propagandą.
open_mind
Już sama nazwa „Wartości DoDane” jest bardzo optymistyczną – humorystyczną.

Rządy świata Podają tylko wybiorcze dane statystyczne bo wiedzą że pokolenie Smartphone i Facebooka oraz pozostałych jest za leniwe i nie będzie dochodzić sedna sprawy zadowalając się optymistycznymi danymi podanymi przez władze.
Już sama nazwa „Wartości DoDane” jest bardzo optymistyczną – humorystyczną.

Rządy świata Podają tylko wybiorcze dane statystyczne bo wiedzą że pokolenie Smartphone i Facebooka oraz pozostałych jest za leniwe i nie będzie dochodzić sedna sprawy zadowalając się optymistycznymi danymi podanymi przez władze.

Statystyka jest jak bikini. To co odsłania jest sugestywne, ale to co zasłania jest kluczowe.
dismas
Przedstawiona interpretacja dotyczące eksportu do Niemiec (efekt Giffena) jest... całkowicie błędną i niezgodna z danymi. Wzrost eksport do Niemiec wyrażony w Euro w ostatnim kwartale wynosił dokładnie 0% (zero procent)! Cały eksport także nie rośnie zbyt szybko – bo o 4,4 % liczony w Euro (podawanie danych w złotych Przedstawiona interpretacja dotyczące eksportu do Niemiec (efekt Giffena) jest... całkowicie błędną i niezgodna z danymi. Wzrost eksport do Niemiec wyrażony w Euro w ostatnim kwartale wynosił dokładnie 0% (zero procent)! Cały eksport także nie rośnie zbyt szybko – bo o 4,4 % liczony w Euro (podawanie danych w złotych nie ma sensu, nie ma tu miejsca, by to wyjaśniać). Natomiast powody spadku importu i poprawa bilansu jest oczywista: spadek cen ropy i gazu. Wystarczy przeanalizować dane według krajów (spadek importu z Rosji wyrażonego w dolarach aż 16,3%).
roza_von_schweinkopf
Uwielbiam analizy specjalistów co każdy wzrost tłumaczą czynnikami obiektywnymi , a spadki rządami PISu. Nie przepadam za PISem ale trzeba przyznać że tresura TVN jest skuteczna.
grzegorzkubik
Będzie trwać ale trzeba pamiętać by nie głosować na Koalicję Europejską bo oni finansowo są lewusami. Ich ekonomia to punk pierwszy „nie lubimy Kaczyńskiego” punkt drugi „Kaczyński to nasz wróg”. No i to jest ich program ekonomiczny dla Polski.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki