Wartości DoDane: Bez pracy nie ma mieszkań

Powiedzonko o kołaczach, do którego nawiązuje tytuł dzisiejszego odcinka Wartości DoDanych, modyfikujemy na potrzeby ożywienia na rynku deweloperskim. Wbrew niektórym prognozom spowolnienia w tym segmencie nie widać - zarówno liczba rozpoczętych budów, jak i ceny idą konsekwentnie i wyraźnie w górę.

O tym, co mówi rynek pracy o kondycji sektora budowlanego, porozmawiamy z Ignacym Morawskim, szefem platformy SpotData.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 9 anna_domagalczyk

Ostatnio coraz więcej pana Morawskiego w różnych tematach na Bankierze. Moim zdaniem jego komentarze, eufemistycznie rzecz ujmując, nie wnoszą niczego do komentowanego zjawiska. Dlaczego portal tak promuje (słabego) komentatora?

! Odpowiedz
0 10 bt5

Pan Morawski jako dziennikarz ekonomiczny to pisze w stylu miłym dla sektora bankowego i deweloperskiego. Ale tytył tego artykułu za to można odczytywać właściwie do obecnej sytuacji czyli bez rosnącego zatrudnienia i rosnących płac nie będzie klientów na mieszkania. A tak naprawdę bardzo mało firm się pali do sypania podwyżkami i tworzeniem porządnych miejsc pracy. Czyli wnioski można wyciągnąć takie że rynek mieszkaniowy w Polsce w najlepszym przypadku będzie buksował w miejscu i nie czeka go świetlana przyszłośc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 bt5

Bardziej by pasowało sformułowanie, na rynku mieszkaniowym nie widać (jeszcze ) recesji. Bo jest szereg danych zwiastujących kiepskie perspektywy rynku mieszkanioweg: 1. Niepokojąco duży spadek kredytobiorców hioptecznych ( dane za maj wg BIK ), 2. Spadek zainteresowania nowymi mieszkaniami na rzecz wzrostu rynkiem wtórnym ( wg Puls Biznesu),3. Spadek indeksu cen wg portali z ogłoszeniami mieszkaniowymi ( wg Morizon), 4. Postępujący rozjazd między cenami wystawianymi a transakcyjnymi ( wg Puls Biznesu), no i punkt 5. yo przy tak słabym zaktredytowanou Polaków na hipoteki tj. ok. 20% PKB przy średniej unijne 100%, to powinny być lawinowe przyrosty budów i pozwoleń , a nie jak obecnie poziomy stagnacyjne z przyrostami rdr na poziomach kilku %.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne