Wartość kredytów spada najmocniej w historii

Europejski Bank Centralny poinformował, że wartość kredytów dla sektora prywatnego zmalała najmocniej w historii. Kredyt maleje już od 16 miesięcy.

W sierpniu wartość kredytu prywatnego w strefie euro zmalała o 2 proc. w stosunku do poprzedniego roku – poinformował Europejski Bank Centralny. Był to największy spadek wartości kredytu w historii.

Kredyt maleje już 16 miesięcy z rzędu, co oddaje niechęć Europejczyków do pożyczania pieniędzy. Po kredytowych boomach w Hiszpanii, Portugalii czy Irlandii, które po kilku latach dynamicznego wzrostu napędzanego tanim kredytem obecnie zmagają się z rekordowym bezrobociem, nie dziwi brak chętnych na kredyty.

Z drugiej strony banki poszukują sposobów na spełnienie wymogów kapitałowych narzucanych przez regulacje Basel III. Komitet Bazylejski poinformował, że bankom wciąż brakuje 115 mld euro, aby wypełnić zobowiązania narzucane przez nadzór. Natomiast udzielanie kredytów podnosi wymogi kapitałowe.

Jednocześnie niewystarczającym bodźcem do pożyczania pieniędzy są najniższe w historii stopy procentowe, jakie od maja utrzymuje Europejski Bank Centralny. Obecnie podstawowa stopa procentowa wynosi 0,5 proc.

PL

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Edek

nic nie rośnie do nieba.
Co w tym dziwnego? Ileż tych kredytów można brac?

! Odpowiedz
0 0 ~f12

drukują i reklamują tanie ratki ale efekt wprost odwrotny proporcjonalnie coraz mniej ludzi bierze kredyty. Tak trzymać. Za drogo to na kredyt odpada.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil