REKLAMA

Wartość kredytów spada najmocniej w historii

2013-09-26 11:09
publikacja
2013-09-26 11:09

Europejski Bank Centralny poinformował, że wartość kredytów dla sektora prywatnego zmalała najmocniej w historii. Kredyt maleje już od 16 miesięcy.

W sierpniu wartość kredytu prywatnego w strefie euro zmalała o 2 proc. w stosunku do poprzedniego roku – poinformował Europejski Bank Centralny. Był to największy spadek wartości kredytu w historii.

Kredyt maleje już 16 miesięcy z rzędu, co oddaje niechęć Europejczyków do pożyczania pieniędzy. Po kredytowych boomach w Hiszpanii, Portugalii czy Irlandii, które po kilku latach dynamicznego wzrostu napędzanego tanim kredytem obecnie zmagają się z rekordowym bezrobociem, nie dziwi brak chętnych na kredyty.

Z drugiej strony banki poszukują sposobów na spełnienie wymogów kapitałowych narzucanych przez regulacje Basel III. Komitet Bazylejski poinformował, że bankom wciąż brakuje 115 mld euro, aby wypełnić zobowiązania narzucane przez nadzór. Natomiast udzielanie kredytów podnosi wymogi kapitałowe.

Jednocześnie niewystarczającym bodźcem do pożyczania pieniędzy są najniższe w historii stopy procentowe, jakie od maja utrzymuje Europejski Bank Centralny. Obecnie podstawowa stopa procentowa wynosi 0,5 proc.

PL

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Edek
nic nie rośnie do nieba.
Co w tym dziwnego? Ileż tych kredytów można brac?
~f12
drukują i reklamują tanie ratki ale efekt wprost odwrotny proporcjonalnie coraz mniej ludzi bierze kredyty. Tak trzymać. Za drogo to na kredyt odpada.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki