REKLAMA

Warszawskiej giełdzie potrzebny jest kapitał długoterminowy

2020-01-10 17:02
publikacja
2020-01-10 17:02

Żeby krajowy rynek kapitałowy mógł się rozwijać, na warszawski parkiet musi napłynąć kapitał długoterminowy - jednogłośnie stwierdzili uczestnicy piątkowej debaty o PPK podczas Forum Finansów i Inwestycji w Warszawie, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

/ fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

"Obecnie tego kapitału brakuje. Kwestie, które obserwujemy - związane z odpływem środków z giełdy w związku z suwakiem OFE - oraz problemy TFI, spowodowały, że w 2019 r. mieliśmy do czynienia z nadpodażą (akcji - przyp. PAP), co spowodowało spadek wycen" – powiedziała wiceprezes GPW Izabela Olszewska podczas debaty.

Jej zdaniem, lokalny strumień długoterminowego kapitału jest dla giełdy niezmiernie ważny i potrzebny dla rozwoju rynku kapitałowego.

"Popatrzyliśmy na inflow związany z PPK, popatrzyliśmy na to co może się stać w subfunduszach, w które przekształcą się OFE, na dywidendy, które będą inwestowane i wyszło nam, że będziemy mieli kilka miliardów zł in plus w tym roku” - powiedziała Olszewska.

"Wynik ponad 40 proc. partycypacji w PPK i PPE jest bardzo dobry i to jest moment, kiedy można zacząć myśleć o budowie długoterminowych krajowych oszczędności emerytalnych” – powiedział Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.

W kontekście napływu kapitału, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów, Marcin Obroniecki, pozytywnie ocenił przedstawioną w ramach Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2019 r. statystykę, że po raz pierwszy w historii badania ponad 50 proc. inwestorów zadeklarowało, że swoje środki lokują na warszawskiej giełdzie długoterminowo (powyżej 1 roku).

"Wiele sektorów gospodarki, które chcemy wspierać w ramach Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, w tym rozwiązania innowacyjne, nowe technologie, czy nowe pola w gospodarce związane z zieloną ekonomią, które dopiero się pojawiają, są to projekty długoterminowe, w których moment osiągnięcia progu rentowności może być znacznie później niż w tradycyjnych projektach. Takie inwestycje potrzebują kapitału długoterminowego" - powiedział.

Prelegenci ocenili, że tego typu przedsięwzięcia nie mogą być finansowane przez banki, ze względu na ich długoterminowy charakter i wyższy poziom ryzyka.

(PAP Biznes)

kk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
barnabka
Moim zdaniem procent partycypacji będzie większy ,poczekajmy az wszystkie firmy przystąpią do ppk a z pewnością będzie tez tak ze ludzie którzy nie zaufali temu programowi wczesniej to zrobią to w najbliższych latach. Jak zobaczą ile mozna w taki sposób odłożyć pieniędzy.
serina
Dzięki odkładaniu pieniędzy w ppk mamy możliwość zyskania ponad tysiąca złoty więcej do naszej emerytury , możemy użyć tych środków jako wkład własny na mieszkanie, to naprawdę dobra forma odkładania pieniędzy ,tym bardziej ze sami nie uzbieraliśmy takiej kwoty. Tu jednak mamy wsparcie pracodawcy i państwa, zyskujemy Dzięki odkładaniu pieniędzy w ppk mamy możliwość zyskania ponad tysiąca złoty więcej do naszej emerytury , możemy użyć tych środków jako wkład własny na mieszkanie, to naprawdę dobra forma odkładania pieniędzy ,tym bardziej ze sami nie uzbieraliśmy takiej kwoty. Tu jednak mamy wsparcie pracodawcy i państwa, zyskujemy drugie tyle co wpłacimy.
kiniaa
Odkładanie na przyszłość, bez poświęcenie ani chwili naszej uwagi, to kusząca propozycja która oferuje ppk i nie ukrywam, że mnie to przekonuje. Mamy finalnie własne dziedziczne środki, a finanse oszczędzają się automatycznie. Jako wisienka na torcie dopłata pracodawcy co jest też satysfakcjonujące
karbinadel
Niech Polska Fundacja Narodowa zainwestuje, zamiast wydawać miliony na bzdury

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki