REKLAMA

Warszawianie i bydgoszczanie mają największe długi za mieszkania

2017-10-19 06:03
publikacja
2017-10-19 06:03

W ciągu roku zaległości osób oraz firm względem spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, a także gminnych zarządców lokali wzrosły o ponad 24 mln zł informuje BIG InfoMonitor.

/ YAY Foto

"Najwyższe łączne wartości długów lokatorskich są na Mazowszu oraz w województwie kujawsko-pomorskim. Rekordzista to firma z Warszawy, która ma do oddania 3,8 mln zł zaległego czynszu, wśród osób prywatnych rekordzistką jest 37-latka z Podlasia z długiem przekraczającym 928 tys. zł" - napisano w informacji prasowej przekazanej PAP.

Podano, że łączna kwota zaległości czynszowych osób i firm zgromadzonych w BIG InfoMonitor wynosi już prawie 135 mln zł, a średnio dług ten przyrasta o 2 mln zł miesięcznie.

"Zdecydowana większość wpisów dotyczy osób fizycznych, zobowiązania firm stanowią tu jedynie 6,4 proc. W sumie niepłacących za czynsz w bazie BIG InfoMonitor jest 10 378 podmiotów, w tym 9 707 osób. Z największymi problemami z tego tytułu zmagają się spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także gminni zarządcy nieruchomości w województwach: mazowieckim (31,5 mln zł), kujawsko-pomorskim (27,7 mln zł) i warmińsko-mazurskim (18,7mln zł). Najwięcej niepłacących za czynsz ma województwo kujawsko-pomorskie - 3 360 osób, następnie Mazowsze - 1 380 oraz Warmia i Mazury - 1 256" - głosi informacja.

Według niej, "miasta, gdzie zgłoszone do BIG InfoMonitor zadłużenie czynszowe jest najwyższe to Warszawa oraz Bydgoszcz. W grę wchodzą kwoty 28,3 mln zł oraz 25,9 mln zł".

BIG InfoMonitor wskazał, że kilkaset zgłoszonych zaległości czynszowych należy do więcej niż jednej osoby. "Czynsz może bowiem być wspólnym długiem, dwóch, trzech, a nawet większej liczby osób. Najwięcej, bo 88,7 proc. zaległości należy jednak do pojedynczych osób, kolejne 8,5 proc. do dwóch domowników, 2 proc. do trzech. To ważna informacja dla tych, którym wydaje się, że jeśli głowa rodziny nie płaci za czynsz, to resztę lokatorów wpis do rejestru dłużników ominie. Osoby pełnoletnie zameldowane z jednym lokalu, w chwili, gdy pojawia się zaległość zgromadzona za brak uregulowanych rachunków za czynsz, mogą wspólnie zostać wpisane przez spółdzielnię mieszkaniową do rejestru dłużników (oddzielnymi wpisami)" - podkreślono w informacji.

Zaznaczono również, że "do BIG może zostać wpisane zobowiązanie, gdy płatność opóźnia się o co najmniej 60 dni i wynosi co najmniej 200 złotych w przypadku osób prywatnych i 500 złotych, gdy mamy do czynienia z firmą". Zadłużenie czynszowe - poinformowano - "przedawnia się po 3 latach, w chwili, gdy dług nie jest dochodzony".

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. (PAP)

autor: Paweł Tunia

edytor: Sonia Sobczyk

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
hatlik1
Jak czynsz może wynosić 400zl czynsz i tylko czysz to jest złodziejstwo w biały dzień 30% najniższej krajowej płacisz czynszu maksimum powinno to być 100zl to i tak jest dużo jeśli jest sto mieszkań 100x 100 to jest trochę kasy na obsługę takiego bloku jest zasada czym więcej tym taniej to dom tyle nie kosztuje 3800za 80m2

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki