Warszawa wykupi do 5 tys. miejsc w prywatnych żłobkach na najbliższe trzy lata

Miasto ogłosiło konkurs dla przedsiębiorców; wykupi na trzy lata do 5 tys. miejsc w prywatnych żłobkach - zapowiedział w czwartek wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. Jak dodał, oprócz tego w obecnej kadencji ma powstać 38 nowych placówek, zapewniających również ok. 5 tys. miejsc.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Wiceprezydent Paweł Rabiej podkreślił na czwartkowym briefingu prasowym, że w sprawie żłobków doszło do spotkania z ponad 150 firmami, które prowadzą tego typu działalność w Warszawie.

"Chcemy w tym roku jeszcze wykupić kilka tysięcy miejsc w żłobkach prowadzonych przez podmioty prywatne, czyli przez przedsiębiorców" zapowiedział Rabiej. Miasto miałoby płacić miesięcznie 1400 zł za jedno miejsce. W ten sposób miejsca w prywatnych placówkach weszłyby do puli miejskiej - zgodnie z zapowiedzią ma być ich maksymalnie 5 tysięcy.

Konkurs dotyczy wykupu miejsc w żłobkach na lata 2019-22, na co miasto przeznaczy łącznie 252 mln zł. Na składanie ofert przedsiębiorcy mają czas do 15 maja tego roku. Aby móc wystartować w konkursie, placówka musi spełniać kilka wymogów takich jak właściwe warunki lokalowe czy różnorodność zajęć dla dzieci. Miasto zapowiada, że planuje ogłaszanie kolejnych edycji konkursu.

Władze miasta planują też budowę kolejnych placówek. "Do końca tej kadencji zbudujemy 38 żłobków w Warszawie. Rozmawiamy w tej chwili z burmistrzami, wybieramy dokładnie dzielnice, w których powinny one powstać w pierwszej kolejności" zapowiedział Rabiej, podkreślając, że chce, aby w każdej dzielnicy powstała jakaś placówka. Nowo wybudowane żłobki powinny zapewnić dodatkowe 5 tys. miejsc.

Rabiej podkreślił, że obecnie w Warszawie jest ok. 42 tys. dzieci mogących potencjalnie uzyskać opiekę żłobkową, natomiast wszystkich miejsc w żłobkach jest ok. 16 tys. Żłobki miejskie stanowią około połowę z nich.

Wiceprezydent stolicy zapewnił przy tym, że pieniądze w budżecie miasta na zapewnienie opieki najmłodszym dzieciom są "nienaruszalne". "Kwestia programu żłobkowego jest dla nas absolutnie priorytetowa" powiedział.(PAP)

sno/ mam/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 11 prosefor

"Będziecie zarabiać tak mało, że nie będzie was stać na przebywanie z własnymi dziećmi"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne