Warszawa w stanie zapaści - władze miasta pozwą rząd do sądu ?

Warszawa w stanie zapaści - władze miasta pozwą rząd do sądu ?

Jeśli do końca roku nie otrzymamy od ministerstwa finansów należnych (zaplanowanych na ten rok) pieniędzy, to w styczniu złożymy pozew do sądu przeciwko skarbowi państwa - zapowiedział prezydent stolicy Paweł Piskorski. Donosi o tym "Życie Warszawy".

Zaległości z budżetu państwa sięgają 62 mln zł. Zabraknie m.in. 28 mln zł na metro. Jaki wybór pozostanie władzom miasta - pyta gazeta - zatrzymać budowę metra, zastopować roboty na trasie AK i na Prymasa Tysiąclecia, czy może podjąć decyzję o wyłączeniu oświetlenia miasta ?

"Trybuna" z kolei informuje, że Mazowiecka Regionalna Kasa Chorych nie będzie wypłacać placówkom służby zdrowia zaliczek na styczeń 2001 r. - powodem jest stwierdzenie NIK o tym, że wypłacanie pieniędzy przed wykonaniem usługi jest bezprawne. Zatem realnie patrząc, pierwsze pieniądze do przychodni i szpitali mogą dotrzeć najwcześniej w połowie lutego. Czy w tej sytuacji mieszkańcy miasta mają patriotycznie powstrzymać się od chorowania ?

Placówkom stołecznej służby zdrowia - największe problemy mieć będą największe z nich, przede wszystkim duże szpitale - nie pozostanie nic innego, jak zaciągnięcie konsumpcyjnych kredytów. Na pensje dla pracowników, opłacenie ogrzewania, dostaw prądu, zakup leków itd. Nawet nie warto zadawać pytania, z czyjej kieszeni w ostatecznym rachunku zapłacona zostanie prowizja i oprocentowanie tych wymuszonych kredytów.

Jest wielce prawdopodobne, że znajdą się biegli w prawie oraz finansach eksperci, którzy wykażą, iż nie ma w tym odcięciu lub choćby tylko wstrzymaniu życiodajnego zasilania dla miasta i najważniejszych dla jego mieszkańców instytucji, jakiegoś szczególnego naruszenia prawa. O niezgodność z poczuciem elementarnej logiki na linii państwo-obywatele nikt się już od dawna specjalnie nie martwi.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil