Warszawa: sześć koncepcji na budowę kolejnych stacji II linii metra

Do Metra Warszawskiego wpłynęło sześć ofert w konkursie na koncepcję rozbudowy II linii metra w kierunku Bemowa i Bródna. Na każdy z odcinków wpłynęły po trzy prace - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń.

We wtorek upłynął termin na zgłaszanie prac w konkursie na koncepcję architektoniczno-budowlaną rozbudowy II linii metra o kolejne pięć stacji. W ramach tzw. etapu 2+3 powstaną trzy stacje w kierunku północno-wschodnim, na Targówku i Bródnie, oraz dwie stacje w kierunku zachodnim, na Woli i Bemowie.

Według założeń miasta stacje te mają powstać do 2022 r.

Bartoń zaznaczyła, że w konkursie jedna pracownia mogła złożyć koncepcję rozbudowy na jeden fragment (albo w kierunku zachodnim, albo północno-wschodnim). Teraz złożone oferty oceni sąd konkursowy.

Rzeczniczka Metra zaznaczyła, że jest jeszcze za wcześnie na mówienie o tym, kiedy poznamy zwycięskie prace, koncepcje są złożone anonimowo. Ujawnienie autorów prac nastąpi po wybraniu najlepszej oferty.

Zanim powstanie pięć stacji w etapie 2+3, Metro Warszawskie najpierw wybuduje sześć stacji (etap 3+3), po trzy na wschód i na zachód od odcinka centralnego.

Pod koniec października Metro wybrało firmy, które zrealizują etap 3+3. Turecka firma Gulermak wybuduje trzy stacje w kierunku Bemowa, a włoska Astaldi trzy w kierunku Targówka. Pierwsza z nich wycenił swoje usługi na 1,1 mld zł, a druga na 1 mld zł. Obie firmy wcześniej tworzyły konsorcjum, które zbudowało centralny odcinek II linii metra.(PAP)

kos/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Powstrzymać-waltz

Gronkiewicz walc z PO rządzi Warszawa a przetargi wygrywają muzułmanie ze skrajnie radykalnej Turcji

Wszystko na temat. Macierewicz z Ziobro działajcie i oczyścicie ten kraj z patologii

! Odpowiedz
0 0 ~LD

Przepraszam, że nie w temacie, ale czy ktoś może zna zasady udzielenia kredytu Ukrainie w formie swap? O co w tym rozwiązaniu KONKRETNIE chodzi? Kto komu i co pożycza? Na stronie NBP cisza.

! Odpowiedz
1 6 ~otgees

Włosi i Turcy, super. Nie ma to jak prężna własna gospodarka.

! Odpowiedz
1 2 ~Zenon

A jakie polskie firmy specjalizują się w budowie metra?

! Odpowiedz
0 1 ~arturj odpowiada ~Zenon

Od tylu lat budujemy metro, że można nabrać doświadczenie. Można też wymusić, aby w tym etapie polskie firmy były w konsorcjum z zagranicznymi, aby zdobyły doświadczenie na kolejne etapy. Ale co ja tam wiem...

! Odpowiedz
0 0 ~StanRS odpowiada ~Zenon

A za Jaruzela kto metro w Warszawie budował?

! Odpowiedz
18 5 ~s6

Za 6 przystanków 2 mld zł. Metro to porażka. 30x tańsza jest sieć tramwajowa albo szybki pociąg. Ile to metro kosztowało, 10 mld zł za 30 przystanków? I pewno miasto musi dopłacać ciągle do biletów. Taniej byście elektrownię atomową postawili. Kilometr metra 600 mln zł, kilometr linii tramwajowej 20 mln. Jeszcze lepsze są autobusy na gaz CNG, bo torowiska nie trzeba budować, bez torowiska są szersze drogi więc ruch jest płynny, nie ma szpecących kabli, spaliny CNG są czyste.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 8 ~zez

ciiiii... zaraz zlecą się wszyscy którzy będą twierdzić że "to inwestycja na lata w rozwój Warszawy która się zwróci i nie ważne że wszystko na kredyt". Do takich nie dociera że koszt jednego przystanku metra to ponad 300 milionów złotych i co za takie pieniądze mozna byłoby w Warszawie wybudować innego dla jej mieszkańców

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 15 ~Warszawiak odpowiada ~zez

Sloiki nie widza roznicy pomiedzy tramwajem i metrem i stad to nieporozumienie :)

! Odpowiedz
3 0 ~biurowy odpowiada ~Warszawiak

Kiedyś spotkałem Chińczyka z Szanghaju, który gdy wsiadał do tramwaju w Alejach Jerozolimskich przy dworcu centralnym, to zapytał, czy to pociąg do Krakowa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil