Warszawa: nacjonaliści obrzucili jajami tęczę na pl. Zbawiciela

Kilkaset osób wzięło łącznie udział w trzech manifestacjach zorganizowanych w czwartek w Warszawie przez różne grupy nacjonalistów. Protestowali przeciwko UE i odbudowie "Tęczy" na pl. Zbawiciela i domagali się pracy w Polsce dla Polaków.


Reporter/EASTNEWS

Manifestacje odbyły się w dziesiątą rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Około południa odbyła się pikieta Ruchu Narodowego przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej. Narodowcy chcieli "oczyszczania Polski z flag unijnych", które - ich zdaniem - wiszą bezprawnie na budynkach publicznych. Jeden z kandydatów RN do PE Witold Tumanowicz wyrzucił kilka flag unijnych przed drzwiami przedstawicielstwa i napluł na nie. Później reszta uczestników deptała flagi i robiła sobie z nimi zdjęcia.

"To sposób pokazania, jaki mamy stosunek do UE. (...) Trzeba odzyskać suwerenność, zamienić UE na Europę wolnych narodów, Europę ojczyzn" - tłumaczył Tumanowicz. Za zaśmiecanie ulicy ulotkami został on ukarany przez policję 100-złotowym mandatem.

Wcześniej inny z liderów RN i kandydat tego ugrupowania do PE Robert Winnicki mówił, że mija 10 lat "od wcielenia Polski do Unii Europejskiej". "To jest rocznica smutna, rocznica dziesięciolecia emigracji Polaków za granicę. Był to okres, w którym Polska popadła w jeszcze większą zależność gospodarczą, ekonomiczną, polityczną i prawną w stosunku do państw zachodnich, przede wszystkim w stosunku do Brukseli i Berlina" - oznajmił Winnicki.

Nad demonstrantami powiewało kilkanaście flag, zarówno biało-czerwonych, jak i z ze Szczerbcem (symbolem MW). Niektórzy z uczestników przynieśli banery z falangą (znakiem ONR) i symbolami Ruchu Narodowego oraz transparenty z hasłami: "Polska niepodległa. Bóg, honor i ojczyzna", "Niepodległość i wolny rynek alternatywą dla UE" i "Dobrobyt, rynek, wolność, katolicyzm".

Większość uczestników pikiety po godzinie przeniosła się na pl. Zbawiciela, gdzie odbył się protest przeciw instalacji "Tęcza". Została ona niedawno odbudowana po tym, jak spalono ją podczas organizowanego przez narodowców Marszu Niepodległości 11 listopada 2013 r. Przeciwko "Tęczy", uznawanej przez narodowców za symbol środowisk LGBT, protestowało w czwartek ok. 200 osób.

Do zgormadzonych przemawiał m.in. były kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski. "Widzę tutaj niezłomnych, niepodległych rycerzy Polski wolnej i sprawiedliwej" - mówił kapłan i apelował o obronę wartości katolickich.

"Mamy prawo występować przeciwko +Tęczy+, mamy prawo rozwieszać nasze prowokacyjne plakaciki. Będziemy to robić tak długo, dopóki wygaśnie umowa i +Tęcza+ zostanie rozmontowana, albo dopóki nie zmienią się władze w Warszawie i ją zdemontują" - mówił Krzysztof Bosak z RN.

Po rozpoczęciu manifestacji na chwilę uruchomiono zraszacze, które mają chronić "Tęczę" przed podpaleniem. "Sądzę, że +Tęcza+ spłonie, ale na pewno nie dzisiaj" - powiedział wtedy organizator demonstracji Rafał Mossakowski z Centrum Edukacyjnego Powiśle.

Na zakończenie demonstracji jeden z liderów RN Robert Winnicki ogłosił konkurs rzucania jajkiem w "Tęczę". Manifestującym rozdawano jajka i zachęcano do rzucania w instalację. Za takie rzuty trzy osoby zostały ukarane przez policję mandatami za zaśmiecanie.

Uczestnicy demonstracji skandowali m.in.: "Nie chcemy tęczy w Warszawie", "Homo-tęcza - znak zboczeńca", "Tu jest Polska nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera". Mieli również transparenty z hasłami: "Genderyzm - groźna choroba XXI wieku. On i ona od poczęcia", "Sodomicka tęcza za pieniądze podatników to trafny symbol UE. Niskie podatki zamiast sztuki nowoczesnej".

Z kolei po godz. 15 sprzed pomnika Romana Dmowskiego na pl. Na Rozdrożu na pl. Zamkowy wyruszył marsz zorganizowany przez Autonomicznych Nacjonalistów pod hasłem "Chcemy godnej pracy w Polsce" i "Praca w Polsce dla Polaków". Ok. 300 w większości młodych demonstrantów skandowało m.in.: "Narodowe święto pracy", "Narodowi, socjalni, radyklani", "Złoty tak, euro nie", "Rząd do roboty za 1400 zł", "Nie zaciskaj pasa, zaciśnij pięść", "Stop zatrudnieniu śmieciowemu" i "Polacy dla Polski, Polska dla Polaków". Były też hasła antyunijne jak np. "Precz z UE" i "UE to banda złodziejska", a przed Pałacem Prezydenckim wzniesiono okrzyk "Komorowski zdrajca Polski".

Zgromadzeni mieli kilkadziesiąt flag, głównie czarnych, ale też biało-czerwonych, z krzyżami celtyckimi i ze szczerbcem. Wielu z nich było zamaskowanych. Podczas marszu policja nie odnotował incydentów. (PAP)

stav/ ral/ akw/ pru/ pz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Skopbankiera

Środowiska LGBT. Czy to o cwelów chodzi aby?

! Odpowiedz
0 0 ~łowca POsranców

do zraszaczy trzeba nalac nafty i PO sprawie :)


znowu odbudowali syf, a na zlobki nie ma kasy, co za chory kraj i ludzie

! Odpowiedz
0 0 ~bartek

ty mierny dziennikarzu, to byli prawdziwi Polacy!!!!

Nikt nie potrzebuje teczy. Tecza powstaje po burzy a potem znika i niech tak zostanie.

Z pozdrowieniami

! Odpowiedz
0 0 ~d.wyborca PO

frustracje polskich niewolników rozumiem, tęcza jest kiczowata i służy do wyprowadzania kasy , ale przy tak zmasowanej propagandzie nienawiści lewicy, środowiska antybolszewickie powinny staranniej dobierać słowa, bo jak widać po treści notek sporządzanych przez urzędników ds. zarządzania umysłami, towarzystwo postubeckie będzie trąbiło na pół Polski, jakie to straszne rzeczy robią ludzie nie akceptujący postkolonialnej rzeczywistości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~anja

GLOWNYM PROWOKATOREM SA "RZADY" to na ich zlecenie CHODZI o ciagle sklocenie narodu miedzy sobą, by ludzie walczyli miedzy soba, a rzady w takim haosie beda ruchac wsyztkich pokolei

LUDZIE wierzcie w miłość niewazne czy LGBT czy kataolicką, RAZEM ale z uwagą na brudne łpaska rzadzących , nie dajmy sie prowokować LOVE AND PEACE

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~rafall

Nie nacjonaliści tylko Patrioci, jeszcze trochę to zacznie sie nazywać takich ludzi terrorystami

! Odpowiedz
0 0 ~nfghghfgb

dlaczego nacjonaliści? To są ludzie którzy nie zgadzają się na niewolnictwo

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

IALBGR 0,3000 25,0%
COMPERIA 4,0000 15,6%
ATLASEST 1,7900 13,3%
PATENTUS 1,2000 -9,1%
I2DEV 9,0000 -8,6%
PLAZACNTR 1,6000 -8,6%
Akcje: 110 wzrosło, 177 spadło, 74 bez zmian.
Wolumen: 27 544 731 akcji, obrót: 581 696 955 zł
Aktualizacja: 2019-10-23 17:04:57