Warszawa: ZUS coraz częściej każe wracać ze zwolnienia lekarskiego do pracy

redaktor Bankier.pl

Praca, remont, a może po prostu kilka dni wolnego? W Warszawie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku wizytę inspektora ZUS zaliczyło 5 110 ubezpieczonych w Warszawie, którzy przebywali na chorobowym, a 499 pozbawiono prawa do zasiłku – dowiedział się Bankier.pl.

 – Osoby, którym cofnięto wypłatę zasiłku chorobowego, postępowały wbrew zaleceniom lekarskim. Chodzi przede wszystkim o nakaz powstrzymania się od pracy. Pozostałe zależą od rodzaju schorzenia. Może to być np. leżenie w łóżku lub oszczędzanie kręgosłupa – mówi w rozmowie z Bankier.pl Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli – jedną dotyczącą prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich i drugą polegającą na ocenie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

(Pexels)

Kontrole ZUS w Warszawie

Od stycznia do czerwca 2019 roku w Warszawie ZUS skontrolował 5110 osób, zasiłki zostały cofnięte 499 osobom. W analogicznym okresie rok temu przeprowadzono 4815 kontroli, a 629 osobom odebrano prawo do zasiłku. Tym samym kwota zasiłków cofniętych w wyniku kontroli wyniosła w 2019 roku 1057,2 tys. złotych, a w 2018 roku. – 856,7 tys. zł.

Kontrole ZUS w Warszawie

Czas kontroli

Liczba osób poddanych kontroli

Liczba osób pozbawionych prawa do zasiłku

Kwota cofniętych zasiłków w wyniku kontroli (w tys. zł)

I-VI 2018 r.

4815

629

856,7

I-VI 2019 r.

5110

499

1057,2

Źródło: dane Bankier.pl, dot. I, II i III Oddziału ZUS w Warszawie

Jak wyjaśnia w rozmowie Piotr Olewiński, inspektorzy sprawdzają przede wszystkim, czy chory znajduje się pod tym adresem, który wskazał jako miejsce zamieszkania. - Kontrola polega na tym, że pracownik ZUS przychodzi bez zapowiedzi do miejsca, które zadeklarowaliśmy lekarzowi w trakcie wystawiania zwolnienia (nie musi być to nasz adres zamieszkania, ważne jest to, że będziemy tam przebywać w trakcie choroby).

Jeżeli kontroler stwierdzi, że nie zastosowaliśmy się do zaleceń lekarskich, to może cofnąć nam zasiłek chorobowy. Gdy nie będzie nas pod wskazanym adresem, wtedy kontroler wezwie do złożenia wyjaśnień. Jeżeli wyjścia z domu nie można było uniknąć, np. w razie wizyty u lekarza, to zasiłek nie będzie cofnięty. Podobnie będzie wtedy, gdy chory wyszedł np. na niezbędne zakupy spożywcze lub do apteki, ale tylko wówczas, gdy nie mógł go w tym wyręczyć ktoś bliski. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie – mówi Olewiński.

Kto może spodziewać się kontroli ze strony inspektora ZUS-u? O wytypowaniu chorego nie decyduje ani długość zwolnienia, ani rodzaj choroby, z powodu której wydano orzeczenie o niezdolności do pracy. –  Kontrole są przeprowadzane losowo, ale osoby, które zostały już kiedyś przyłapane na niewłaściwym wykorzystaniu zwolnienia, mogą spodziewać się ich częściej, ponieważ w ich przypadku ryzyko nieprawidłowości jest wyższe – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl regionalny rzecznik prasowy ZUS-u.

Kiedy ZUS wzywa do lekarza

Drugim rodzajem kontroli jest prawidłowość wydanego orzeczenia o niezdolności do pracy. W tym celu ZUS wzywa chorego do stawienia się na badanie.

Kontrola orzeczeń o niezdolności do pracy w Warszawie 

Czas kontroli

Liczba wydanych orzeczeń przez lekarzy orzeczników w sprawie kontroli ZUS ZLA

Liczba wydanych decyzji o braku prawa do zasiłku – liczba badanych osób uznanych za zdolnych do pracy

Liczba dni absencji z prawem do zasiłku chorobowego ograniczona w wyniku kontroli

Kwota cofniętych zasiłków chorobowych w zł

I-VI 2018 r.

12,2 tys.

578

3261

269,4  tys. zł

I-VI 2019 r.

16,2 tys.

765

4175

469,5 tys. zł

Źródło: dane Bankier.pl, dot. I, II i III Oddziału ZUS w Warszawie

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przybywa kontroli mających na celu ustalenie prawidłowości orzeczeń o niezdolności do pracy – w porównaniu do ubiegłego roku w analizowanym okresie liczba ta wzrosła o 4 tysiące, a razem z nią – liczba badanych uznanych za zdolnych do pracy.

– W tym przypadku to lekarz orzecznik ZUS-u wzywa chorego na badanie i kontroluje, czy lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie prawidłowo ocenił stan zdrowia ubezpieczonego oraz czas, na jaki wystawiono L4. Gdy stwierdzi, że ubezpieczony jest zdrowy, to wypłata zasiłku zostaje wstrzymana i nazajutrz ubezpieczony stawia się do pracy. Co ważne, w takim przypadku nie zwraca się zasiłku za czas poprzedzający kontrolę – wyjaśnia Olewiński.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 23 spedytor

bo w Zus-ie pracuja uzdrawiacze cudotwórcy za nic nie odpowiadajacy za nasze pieniadze do biurka przychodzacy felczery rozmowa z nimi pozwala wyciągnąc wnioski ze ZUS jest bezatroski

! Odpowiedz
21 21 kozey

Kasować ściemniaczy jednego po drugim, przynajmniej tyle może zrobić państwo za moje pieniądze.

! Odpowiedz
4 34 sztos1

ZUS w kooperacji z sądami [ i parlamentem ] to mafijna organizacja czuwająca nad "eksterminacją " [moim zdaniem ] POLAKÓW .

! Odpowiedz
2 30 grzegorzkubik

ZUS czasem potrafi uzdrowić. Fatalna organizacja.

! Odpowiedz
3 7 jasiek2017

Ale jak to dzialasz przeciwko PiS i Polsce ? Coś Ci się stało ?

! Odpowiedz
7 27 jiira

A zwlaszcza lewe zasilki macierzynskie. To sa mega przekrety.

! Odpowiedz
4 14 sztos1

to było 8 -12 lat temu .

! Odpowiedz
4 36 spedytor

Jak zus taki otwarty to zadamy dobrowolnosci skladki chorobowej bez laski nie chce placic i nie bede chcial zasilku dosc wumuszania a i jescze jedno ubezpieczenie rentowe tez dobroowolne prosze nie chce placic i nie bedę od was nic chcial . Ale skad zaraz uslysze a kogo w taki razie oszukamy

! Odpowiedz
8 12 sztos1

Akurat [ przynajmniej dla samozatrudnionych DOBROWOLNA ] składka chorobowa to Najważniejsza [ DLA UBEZPIECZONEGO ] składowa skł. ZUS . Ci co jej nie płaca igraja z ogniem .

! Odpowiedz
2 8 sztos1 odpowiada sztos1

minusujacy napiszcie co zrobicie jak zachorujecie a nie płacicie tego gó...anego w stosunku do całej składki chorobowego [ ca 70 pln przy 1300 to tyle co nic ] Oczywiście jak jesteście chorzy a nie płacicie dobrowolnej składki to chorobowego nie dostajecie [ no chyba , że z wypadkowego ] ale ZUS musicie płacić .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne