REKLAMA

Radni Warszawy uchwalili maksymalne stawki za odholowanie i przechowanie m.in hulajnóg elektrycznych

2021-07-08 17:02
publikacja
2021-07-08 17:02
Radni Warszawy uchwalili maksymalne stawki za odholowanie i przechowanie m.in hulajnóg elektrycznych
Radni Warszawy uchwalili maksymalne stawki za odholowanie i przechowanie m.in hulajnóg elektrycznych
fot. Adam Chełstowski /

Podczas czwartkowej sesji stołeczni radni przegłosowali maksymalne stawki opłat za usunięcie i przechowanie m.in. hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Stołeczni radni przyjęli wysokość stawki za usunięcie hulajnogi lub innych urządzeń transportu osobistego z chodnika lub innego miejsca, na którym zaparkowane są nielegalnie. Stawka na rok 2021 została określona na 123 złote. Każda doba przechowywania ww. pojazdów będzie kosztować 23 złote.

Za uchwałą głosowało 53 radnych, nikt nie był przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Uchwała wchodzi w życie po 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym. Województwa Mazowieckiego.

W związku ze zmianą m.in. ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadza nowe kategorie pojazdów tj. hulajnogi elektryczne i urządzenia transportu osobistego, konieczna była zmiana uchwały miasta dotycząca określenia stawki opłaty za usunięcie i przechowywanie na parkingu strzeżonym ww. pojazdów. W ustawie zostały wytyczone wartości maksymalne. Za usunięcie 123 złote, a za każdą dobę przechowywania 23 złote.

Aby określić, jakie stawki mają obowiązywać w Warszawie, ratusz zwrócił się pytaniem do firm świadczących usługi usuwania i przechowywania pojazdów. Jak informuje ratusz "z uzyskanych ofert wynika, że średni koszt usuwania hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego to 68,82 złote, a średni koszt przechowywania ww. pojazdów na parkingu – 12,47 złote. Dodając do wskazanych wyżej stawek koszty sprawnej realizacji zadania (określone przy wyliczaniu stawek na rok 2021 w uchwale nr XXXVIII/1193/2020) w wysokości średnio 316,14 złotych w przeliczeniu na jedną wydaną dyspozycję usunięcia dowolnego pojazdu otrzymujemy stawki znacznie przekraczające stawki maksymalne określone w Ustawie".

Ratusz wziął pod uwagę, że hulajnogi elektryczne i inne urządzenia transportu osobistego są gabarytowo i wagowo zbliżone do roweru i motoroweru. Dlatego też, stawki za ich usuwanie i przechowywanie będą jednakowej wysokości.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu uchwały, liczba wydanych do końca 2021 roku dyspozycji będzie na zbliżonym poziomie jak od początku 2021 r. i odsetek spraw opłaconych pozostanie na niezmienionym poziomie, przyjęcie uchwały skutkować będzie szacowanymi wpływami do budżetu m.st. Warszawy w wysokości około 3 mln złotych rocznie.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki