Waluta nie będzie przedmiotem umowy handlowej USA z Japonią

Klauzule dotyczące kursów walut nie znajdą się w umowie handlowej, którą USA i Japonia zamierzają podpisać przed końcem września – powiedział we wtorek minister finansów, a jednocześnie wicepremier Japonii Taro Aso.

Pytany przez dziennikarzy o planowane porozumienie, Aso odparł, że „słuszne jest” założenie, iż nie znajdą się w nim klauzule mające zapobiegać dewaluacji walut w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że Waszyngton i Tokio wstępnie porozumiały się w sprawie umowy handlowej, dotyczącej m.in. wzajemnych ceł, która nie będzie wymagała zatwierdzenia przez amerykański Kongres.

Trump uskarżał się na deficyt jego kraju w wymianie handlowej z Japonią i dążył do zmniejszenia go poprzez dwustronną umowę. Waszyngton sygnalizował, że w tego rodzaju dwustronnych porozumieniach z partnerami handlowymi chciałby również umieszczać klauzule dotyczące walut.

Opierało się temu Tokio, które było wcześniej krytykowane za zapobieganie wzrostowi kursu jena na poprzez luzowanie ilościowe. Japońskie władze interweniowały w tym celu w 2011 roku po tsunami i wywołanej nim katastrofie w elektrowni atomowej w Fukushimie – przypomina agencja Reutera.

Biały dom zapowiedział, że konkretny kształt umowy handlowej z Japonią zostanie przedstawiony opinii publicznej w najbliższych tygodniach.

Podpisanie dwustronnego, japońsko-amerykańskiego porozumienia handlowego stało się koniecznością w związku z wycofaniem się przez Waszyngton w styczniu 2017 r. z wielostronnej umowy handlowej w regionie Azji i Pacyfiku, znanej jako Partnerstwo Transpacyficzne (TPP).

Ważną rolę odegrało też nowe podejście administracji Białego Domu do handlu międzynarodowego. Prezydent Trump opowiada się raczej za dwustronnymi umowami handlowymi niż za porozumieniami wielostronnymi, które ocenia jako wysoce niekorzystne dla USA.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ robs/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,27% 3,8744
2019-12-09 23:58:00
EUR/PLN 0,45% 4,2871
2019-12-09 23:52:00
EUR/USD 0,03% 1,1065
2019-12-09 23:58:00
CHF/PLN 0,64% 3,9221
2019-12-09 23:58:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil