Waloryzacja emerytur, jakiej jeszcze nie było

W tym roku emerytur wzrosną o co najmniej 36 zł - to efekt zastosowania po raz pierwszy kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur, którą przewiduje nowela ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

W tym roku emerytur wzrosną o co najmniej 36 zł (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Zgodnie z nowelą, która ma wejść w życie 1 marca 2015 r., świadczenia z FUS zostaną podwyższone o 1,08 proc., jednak podwyżka nie może być mniejsza niż o 36 zł.

Zastosowanie waloryzacji procentowo-kwotowej, czyli waloryzacji procentowej z gwarantowaną minimalną podwyżką na poziomie 36 zł spowoduje, że wszystkie świadczenia poniżej 3333,33 zł miesięcznie będą podwyższone w większym stopniu, niż gdyby przeprowadzono waloryzację według obecnie obowiązujących zasad. W efekcie proponowanych zmian osoby pobierające minimalne emerytury i renty dostaną 880,45 zł. Gdyby zastosować wyłącznie waloryzację procentową, byłoby to 853,57 zł.

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podczas prac parlamentarnych nad nowymi przepisami wskazywał, że wprowadzenie zmian w sposobie waloryzacji świadczeń jest spowodowana utrzymującą się w Polsce deflacją. Podkreślał, że gdyby zastosować dotychczasowy sposób waloryzacji, to podwyżki byłyby bardzo niskie.

Obecnie świadczenia te są podwyższane przy założeniu zachowania siły nabywczej w stosunku do kosztów utrzymania w poprzednim roku kalendarzowym oraz wzrostu o minimum 20 proc. wskaźnika inflacji, odnosząc to do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Nowela zakłada również, że w przypadku rent z powodu częściowej niezdolności do pracy oraz rent inwalidzkich III grupy, minimalna podwyżka ma wynieść 27 zł, czyli 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty. Z kolei dla osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie może być niższa niż 18 zł. Odbiorcy renty socjalnej otrzymają to świadczenie w wysokości 84 proc. zwaloryzowanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Nowe zasady waloryzacji mają objąć też emerytury i renty rolników indywidualnych oraz służby mundurowe. Będą również dotyczyć emerytur pomostowych, nauczycielskich, świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych.

Z szacunków resortu pracy wynika, że wprowadzone zmiany sposobu waloryzacji będą kosztować ok. 1,8 mld zł, a łącznie na waloryzację emerytur i rent trafi w przyszłym roku ok. 3,7 mld zł. (PAP)

rbk/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~demokrata

1. Proszę nie nazywać waloryzacji podwyżką. Podwyżka to wzrost podstawy emerytalnej a waloryzacja to procentowe podniesienie wartości emerytury zależne tylko od widzi mi się Państwa, bo ani nie od wzrostu cen ani od wzrostu płac. Waloryzacja jest zawsze tylko częściowa( minimalna), w rezultacie każdego roku spada wartość nabywcza emerytury, czyli emeryt biednieje.
2. Waloryzacja w naszym kraju jest znikoma a zabranie waloryzacji procentowej przez poprzedniego Ministra Finansów to była zwykła kradzież i za to powinien karnie odpowiadać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~lelo49

Podnieście kwotę wolną od podatku oszuści

! Odpowiedz
0 4 ~ser

Gora 1 000 000 zl odprawy ze złe zarzadzanie a emeryt 36 zl za ciezka prace do 67 lat ale kopacz nakopała emerytom 6 000 zl powinn abyc najwyzsza a 1800 najnizsza po 40 latach pracy

! Odpowiedz
1 6 ~azaz

Kolejny propagandowy nachalny artykulik z cyklu "jak to dobrze robi rząd Polakom" ! Pewnie emeryci teraz zablokują rządzącym stoliki "U Sowy" !

! Odpowiedz
4 12 ~to-nie-smieszne

zeby dostac te 36 zlotych trzeba miec skonczone 85 lat i pisemną zgodę rodzicow

! Odpowiedz
3 7 ~robert

W III RP dochód na głowę w rodzinie emeryckiej jest wyższy niż w rodzinie pracowniczej. A zatem podwyżki emerytur powinny być minimalne .

! Odpowiedz
0 1 ~xyz

Na waloryzacji najbardziej skorzysta Papa Ry*zyk ;)

! Odpowiedz
2 4 ~miki

to i tak za dużo dla tych głupich ludzi-jak mówił Tomasz Lis są jeszcze głupsi niż sądził.....

! Odpowiedz
0 0 ~salaomea

nie nazywaj głupich -ludzi- bo to nie etyczny wyraz,,,

! Odpowiedz
2 4 ~Krzysztof1970

Zapomniano tu wspomnieć, że ZUS musi zmodernizować swój system za 6 mln zł aby móc wypłacić te pieniądze, pomijając fakt, że ta podwyżka będzie trwać tylko 9 miesięcy ! szczegóły tu: http://echaregionu.pl/zus-musi-wydac-kolejne-miliony-na-modernizacje-systemu/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne