REKLAMA
WEBINAR

Waloryzacja 500+. Opublikowano projekt noweli podnoszącej świadczenie do kwoty 800 złotych

2023-06-02 11:10, akt.2023-06-02 12:36
publikacja
2023-06-02 11:10
aktualizacja
2023-06-02 12:36

Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z 500 zł do 800 zł – zakłada opublikowany w piątek projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Waloryzacja 500+. Opublikowano projekt noweli podnoszącej świadczenie do kwoty 800 złotych
Waloryzacja 500+. Opublikowano projekt noweli podnoszącej świadczenie do kwoty 800 złotych
fot. KPRM / / Flickr

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Regulacja została w piątek skierowana do konsultacji społecznych.

Kiedy wypłata 800+?

Projekt zakłada podwyższenie świadczenia 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie. Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw.

"Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r,. dokonanej w styczniu 2024 r." – zaznaczono.

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Jednocześnie projekt przewiduje, że minister właściwy do spraw rodziny, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będzie mógł przekazywać osobie otrzymującej świadczenie wychowawcze, na adres miejsca zamieszkania lub adres poczty elektronicznej, informacje związane z uprawnieniami dla rodzin.

Z projektu wynika, że wszystkie dotychczas obowiązujące warunki przyznawania świadczenia wychowawczego pozostają niezmienne.

W ocenie skutków regulacji (OSR) projektu poinformowano, że w 2024 r. do świadczenia uprawnionych będzie 6 mln 668 tys. dzieci.

Ile to będzie kosztować budżet państwa?

Jak zapisano w OSR, koszt wprowadzenia zmian spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa o 24 mld zł w 2024 r., przy czym w kolejnych latach zakładany jest spadek wydatków w związku ze zmniejszającą się populacją dzieci w wieku 0-17 lat, która wynika ze zmniejszającej się liczby urodzeń i z wchodzeniem w dorosłość znacznie liczniejszych roczników.

"Podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego pozwoli na dalsze zwiększenie skuteczności programu +Rodzina 500 plus+ i jednocześnie stanowi zabezpieczenie lepszych warunków rozwoju dla polskich rodzin. Proponowana zmiana jest też zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez społeczeństwo" – podkreślono w uzasadnieniu do projektu.

Osobą odpowiedzialną za projekt jest wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jas2
Miałem nadzieję, że będzie 1000+ wypłacane od poczęcia.
peluquero
można? można

wszystko można xD
maxykaz
co mozna? z moich pieniedzy finansować patoli? Można , da sie . Tylko mało to sprawiedliwe. Ale złodziejowi to nie przeszkadza że mu dają kasę za darmo. Tak wygląda katolik. W niedziele rączki złożone a w tygodniu żeruje na tych co pracują.
jas2 odpowiada maxykaz
Wytłumacz to swojej mamie.
prawnuk odpowiada jas2
już tłumaczę...... mój ojciec - bo matka z podatkami kiepsko..... płacił ok /na dzisiejsze/ 200.000 zł z tytułu podatku wyrównawczego. "Ja" - dziecko obniżałem mu ten podatek o ok 20.000 zł.
Dodatkowo ojciet otrzymywał na mnie między 1200 - 7200 ówczesnych złotych /to 12 - 72 grosze /
ppooll
Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Im zależy by nas utrzymać w finansowej ciemnocie. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, budowaniu majątku. Można uniezależnić się finansowo i wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
kaczyslaw_
Napisze krótko: osiem wielkich gwiazd!
cwiara
Chyba lepiej pieniądze dać ludziom niż przekazywać na niewydolne państwowe instytucje, które są studniami bez dna jak np. służba zdrowia, szkolnictwo itp
chmiels
wy nam niczego nie dawajcie, wy przestancie zabierac a my sobie poradzimy
chlopekroztropek
Jak można "zwiększyć skuteczność" czegoś, co jest całkowicie nieskuteczne? Nawet gdyby zamienili tą farsę w program 1.000.000+, to i tak rodziło by się nieznacznie wiecej, bo tylko patologia poczuła by się zachęcona (a bochenek chleba w konsekwencji by kosztował 50.000zł).

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki