REKLAMA
BADANIE

Wall Street w dół. Rosną obawy przed kolejnymi podwyżkami w Fedzie

2023-02-06 22:08
publikacja
2023-02-06 22:08

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się umiarkowanymi spadkami głównych indeksów. Inwestorzy oceniają dane z rynku pracy USA, które okazały się mocniejsze od oczekiwań, nasilając obawy przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych w USA.

Wall Street w dół. Rosną obawy przed kolejnymi podwyżkami w Fedzie
Wall Street w dół. Rosną obawy przed kolejnymi podwyżkami w Fedzie
fot. Wang Ying / / Xinhua News Agency

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,10 proc. i wyniósł 33.891,02 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,61 proc. i wyniósł 4.111,08 pkt. Nasdaq Composite poszedł w dół o 1,00 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.887,45 pkt.

W centrum uwagi rynków jest raport z rynku pracy USA za styczeń, który był lepszy od prognoz. To nasiliło na rynkach obawy o dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed.

- Komentarze bankierów centralnych z Fed brzmiały w ubiegłego tygodniu mniej jastrzębio, ale pozostaną oni nadal zależni od danych makro z amerykańskiej gospodarki i skończą z podwyżkami stóp procentowych dopiero wtedy, gdy wskaźniki gospodarcze dostarczą przekonujących dowodów na to, że inflacja wraca do celu Fed. Rynki zbyt szybko wyceniły możliwą zmianę w polityce Fed - wskazuje Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.

- Stan sektora zatrudnienia jest istotnym czynnikiem w procesie decyzyjnym Rezerwy Federalnej, a zatem te dane z pewnością będą dla inwestorów kolejnym czynnikiem do rozważenia przy przewidywaniu przebiegu ruchów Fedu w ciągu najbliższych kilku miesięcy - napisali w raporcie ekonomiści w Rand Merchant Bank.

Karl Chalupa, dyrektor generalny Gamma Investment Consulting, powiedział, że wyniki firm za IV kw. mogą ulec dalszemu pogorszeniu wraz ze spowolnieniem gospodarczym pod koniec tego roku i zauważył, że w ciągu ostatnich 60 lat nie doszło do ożywienia z głębokiego dołka na rynku bessy. - Z historycznych danych wynika, że nowe rynki hossy rozpoczynały się, gdy akcje były niedowartościowane o 25 proc. – powiedział.

Akcje Tyson Foods szły w dół o 5 proc. Przychody koncernu w IV kw. sięgnęły 13,26 mld USD, a rynek liczył na 13,51 mld USD. PayPal spadł o 2,5 proc. Raymond James obniżył rekomendację dla akcji spółki do "równoważ" z "przeważaj".

Akcje Children’s Place spadły o 12,5 proc. Spółka obniżyła swoje prognozy zysku na IV kw.

Po sesji raport za IV kw. przedstawi m.in. Activision Blizzard, a w tym tygodniu swoje sprawozdania finansowe opublikują jeszcze Walt Disney i PepsiCo.

Rentowność 10-letnich UST rosła o 10 pb. do 3,62 proc. Dochodowość 30-letnich rosła o 4 pb. do 3,65 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -82 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -104 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec są wyceniane po 73,39 USD za baryłkę, po wzroście o 0,01 proc., a kwietniowe futures na Brent zwyżkują o 0,4 proc. do 80,20 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wizytator
No i fajnie. Już wiemy dlaczego nie rośnie. Bo jak by rosło to też by było wiadomo dlaczego. Tylko zarobić na tym nie ma jak.
simonsoft8
gdybyś wiedział dlaczego spada, to być wiedział dlaczego nie rośnie ...

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki