Wall Street kontynuuje silne spadki

Amerykańskie giełdy, po pełnej wahań sesji, na zamknięciu ponownie zanotowały silne spadki. Dla S&P 500 był to szósty dzień handlu zakończony zniżką. W czwartek umacniały się amerykańskie obligacje oddalając się od kilkuletnich szczytów, dolar się osłabiał, a ropa taniała.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 2,13 proc. do 25.052,83 pkt. Indeks amerykańskich blue chipów stracił ponad 1.300 pkt. w dwa dni.

Indeks S&P 500 spadł o 2,06 proc. i wyniósł 2.728,37 pkt. Indeks, który w środę zszedł poniżej 50- i 100- sesyjnej średniej ruchomej, w czwartek przełamał kolejny ważny z punktu widzenia analizy technicznej poziom, czyli 200-sesyjną średnią, po raz pierwszy od kwietnia.

Nasdaq Comp. poszedł w dół o 1,25 proc. do 7.329,06 pkt. Przejściowo indeks przekroczył granicę technicznej korekty, czyli spadku o ponad 10 proc. od ostatniego szczytu. Według poziomu zamknięcia Nasdaq jest o 9,6 proc. poniżej maksimum z końca sierpnia.

W ostatnich dniach analitycy łączyli spadki na Wall Street z obawami rynku o rosnące rentowności amerykańskich obligacji. Te jednak spadają drugi dzień - dochodowość 10-letnich Treasuries obniżyła się w czwartek o 8 pb po spadku o 2 pb w środę, oddalając się od siedmioletnich maksimów.

Zdaniem ekonomistów wzrost kosztów finansowania mógłby stać się przyczyną spowolnienia gospodarki USA.

Jeffrey Gundlach, nazywany przez media "królem obligacji" założyciel i prezes firmy inwestycyjnej DoubleLine zarządzającej aktywami ponad 120 mld dolarów, ocenia, że rentowność długoterminowych obligacji USA może jeszcze wzrosnąć.

"Jeśli spojrzy się na wykresy, przyjrzy się zachowaniu rynku i pomyśli o trendach, które panują na rynku długu, nie powinno być zaskoczeniem, jeśli zobaczymy, jak rentowność 30-latek rośnie do 4 proc., zanim ten ruch się zakończy" - powiedział Gundlach w telewizji CNBC.

Dochodowość 30-letnich Treasuries spada w czwartek o 8 pb do 3,32 proc.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 spadł o 1,8 proc., niemiecki DAX zniżkował o 1,5 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 1,9 proc., a brytyjski FTSE 100 stracił 1,9 proc.

Dolar zniżkuje o 0,5 proc. wobec koszyka walut do 95,0 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,7 proc. do 1,16.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,1 proc. do 112,1.

W czwartek inwestorów zaskoczyła niższa od oczekiwań inflacja w USA.

Ceny konsumpcyjne w USA we wrześniu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 2,3 proc. Oczekiwano 0,3 proc. mdm i 2,8 proc. rdr.

Liczba nowych bezrobotnych w USA w ub. tygodniu wzrosła o 7 tys. do 214 tys. Oczekiwano 207 tys.

Notowania ropy WTI spadają o 3,2 proc. do 70,8 USD, a baryłka Brent tanieje o 3,5 proc. do 80,2 USD. Kontrakty na miedź w Nowym Jorku zniżkują o 0,5 proc.(PAP Biznes)

mj/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 10 open_mind

Ostra jazda: Wyobrażamy graficznie sobie to tak: Na drodze duży czarny wypasiony SUV z napisem na tylnej szybie FED, otwierają się tylne drzwi za kierowcą i wyrzucona zostaje pod nadjeżdżający z przeciwka autobus osoba z napisem Wall Street. (Następny obraz.) Fed chce zatrzymać SUV przed przejazdem kolejowym ale hamulce odmawiają posłuszeństwa, i uderza w sam front przejeżdżającego składu lokomotyw z napisami Trump (make america great again). A odważny obserwator zauważy na poboczu więcej rozbitych SUV z ledwo dającymi się odczytać napisami Deep State – Comey i reszta cyrku z trzema arenami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 wektorwg

Co idzie dobgory musi spaść.....

! Odpowiedz
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl