REKLAMA

"Wall Street Journal": Biden zepsuł NATO

2021-08-20 15:54
publikacja
2021-08-20 15:54
"Wall Street Journal": Biden zepsuł NATO
"Wall Street Journal": Biden zepsuł NATO
fot. KEVIN LAMARQUE / / Reuters

Działania Joe Bidena w sprawie Afganistanu były policzkiem dla sojuszników USA w NATO, który ich zszokował i rozgniewał - pisze dziennik "Wall Street Journal" w piątkowym komentarzu redakcyjnym zatytułowanym "Jak Biden zepsuł NATO".


Gazeta ocenia, że konsekwencje kryzysu afgańskiego dla Sojuszu należą do najpoważniejszych szkód wyrządzonych przez działania Bidena.

Redakcja przypomina, że interwencja w Afganistanie była pierwszym przypadkiem wykorzystania klauzuli o wzajemnej obronie, zawartej w artykule 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, a sojusznicy Ameryki stracili ponad 1100 żołnierzy w trakcie 20-letniej wojny.

"Europejskim sojusznikom również zależy na uniknięciu zapaści prawie 40-milionowego kraju, która może spowodować więcej masowej migracji do Europy albo (zrobić z Afganistanu) nowe siedlisko terroryzmu" - pisze "WSJ". "Ale wszystko związane z afgańskim odwrotem (sił USA zarządzonym przez) Bidena było policzkiem dla tych sojuszników" - dodaje.

Według "WSJ" sojusznicy Ameryki byli przeciwni wyjściu z Afganistanu, zaś sposób realizacji tego przedsięwzięcia zmusił ich do chaotycznej ewakuacji swoich obywateli i afgańskich tłumaczy. Gazeta zauważa, że podczas poniedziałkowego wystąpienia w Białym Domu Biden ledwie wspomniał o NATO i nie powiedział ani słowa na temat europejskiego zaangażowania w konflikt afgański. Redakcja wskazuje też na doniesienia, że brytyjski premier Boris Johnson musiał czekać ponad 36 godzin na telefon od Bidena. (PAP)

osk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
obiektywny_komentator
To jest początek problemów z tym panem. Wyborca amerykański uważa, że pełną sprawność umysłu można mieć do 100 lat

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki