Walka z bezrobociem wśród młodych pochłania miliardy złotych

Od maja 2014 roku aż 45 tys. bezrobotnych do 30. roku życia skorzystało z programów aktywizacji zawodowej. Do tej pory na aktywizację zawodową młodych wydaliśmy prawie 3,8 mld zł.

W 2014 roku na aktywne formy walki z bezrobociem w ramach środków z Funduszu Pracy przeznaczono 5 mld zł, w 2015 roku – 5,2 mld zł, a w tym roku na ten cel mamy przewidziane 6,2 mld zł. Pieniądze te wydawane są m.in. na bony szkoleniowe, zatrudnienie, zasiedlenie, doradztwo zawodowe, a także na wsparcie dla bezrobotnych, którzy rozpoczną działalność gospodarczą.

Bony szkoleniowe, stażowe, na zasiedlenie i na zatrudnienie

Najwięcej, bo aż 20 tys. osób, skorzystało z tzw. bonu stażowego. W dużym skrócie to gwarancja skierowania bezrobotnego na 6-miesięczny staż u wskazanego przez bezrobotnego pracodawcy. Stażysta otrzymuje przez 6 miesięcy kwotę wynoszącą 120% zasiłku dla bezrobotnych (ok. 1 tys. zł miesięcznie) plus koszty przejazdów, a pracodawca bo zakończonym stażu otrzymuje premię w wysokości 1,5 tys. zł.

Środki z Funduszu Pracy przeznaczone na aktywne formy walki z bezrobociem
Wydatki na młodych do 30. roku życia od stycznia 2014 roku do marca 2016 roku
2014 2015 2016
1,699 mld zł 1,905 mld zł 202 mln zł
Łącznie środki przewidziane na aktywne formy przeciwdziałaniu bezrobociu
2014 2015 2016
5,052 mld zł 5,29 mld zł 6,21 mld zł
Źródło: Bankier.pl

Na drugim miejscu pod względem popularności jest bon szkoleniowy, z którego skorzystało blisko 10 tys. osób. Urzędy pracy finansują koszty szkolenia i dojazdu, ponadto bezrobotny może starać się o przyznanie stypendium w wysokości do 120% zasiłku dla bezrobotnych.

Tyle państwo wydaje na pomoc młodym bezrobotnym
Tyle państwo wydaje na pomoc młodym bezrobotnym (FORUM)

Kolejne 10,5 tys. osób skorzystało z bonu na zasiedlenie. Wartość bonu wynosi do 200% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 6 tys. zł. Otrzymuje go osoba, która w ciągu 30 dni od jego przyznania udowodni, że znalazła zatrudnienie oddalone o 80 km od miejsca zamieszkania lub gdy dojazd i powrót od miejsca pracy zajmuje dłużej niż 3 godziny. Ponadto musi pracować lub prowadzić działalność gospodarczą co najmniej przez 6 miesięcy. W Polsce są regiony, z których po prostu trzeba się wyprowadzić by znaleźć jakąkolwiek pracę. Wiele osób nie stać na podjęcie tej decyzji, bo jako, że są bezrobotni, to zwykle też nie mają oszczędności umożliwiających im podjęcie ryzyka.

Ok. 5 tys. osób skorzystało z bonów na zatrudnienie. Polega on na refundacji dla pracodawcy części kosztów (składek na ubezpieczenia społeczne i wynagrodzenia) związanych z zatrudnieniem pracownika przez okres 12 miesięcy.

Z informacji uzyskanych przez Bankier.pl wynika, że na powyższe formy aktywizacji zawodowej urzędy pracy wydały ponad 3,8 mld zł. Resort pracy nie prowadzi szczegółowej statystki dotyczącej finansowania poszczególnych programów wsparcia młodych do 30. roku życia, ale z uzyskanych przez nas informacji wynika, że na jednego młodego bezrobotnego wydano przeciętnie ok. 30 tys. zł (nie licząc dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Bezrobocie spada, ale szału nie ma

Obecnie stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 9,6%, co przekłada się na 1,5 mln bezrobotnych. Młodych do 30. roku życia, którzy posiadają status bezrobotnego, jest ok. 700 tysięcy. Stopa bezrobocia, chociaż jest rekordowo niska, to wciąż pozostaje jednym z głównych problemów polskiej gospodarki. Zatrudnienie rośnie i obecnie wynosi ok. 64%, ale nadal daleko nam np. do Niemiec lub Szwecji, gdzie wskaźnik zatrudnienia przekracza 75%.

Niestety, nie każdy bezrobotny, który zostaje wykreślony z rejestru, znajduje pracę. Ok. 60% faktycznie znajduje zatrudnienie, ale pozostali tracą status z przyczyn formalnych, na własny wniosek, z powodu nabycia prawa do świadczenia emerytalnego lub rentowego lub z powodu emigracji.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 4 ~wymskło_się

Stanisław Tyszka jest posłem z KWW Kukiz'15 to lekko zaintonował, w zdaniu o podwyżkach podatków PISu w tym VATu.

Wicemarszałek Sejmu RP.

! Odpowiedz
3 2 ~Gość odpowiada ~wymskło_się

Kikiz'15, Kaczyński'15 jeden diabeł.
Towarzystwo wzajemnej adoracji.

! Odpowiedz
1 2 ~wymskło_się odpowiada ~Gość

PIS ma wszystkich obywateli za nidociumanych

! Odpowiedz
0 3 ~antyfrankowiec

Zgadza się . To zwykły bandytyzm i okradanie społeczeństwa. Kolejne ekipy władzy do perfekcji opanowały okradanie społeczeństwa. Można powiedzieć: "chojny dziad z cudzej torby".
Dłużnicy powinny dogadywać się z bankami. Jeśli banki poniosą częściowe straty to świat się z tego powodu nie skończy. Zwłaszcza , że niektóre banki osiągają miliardowe zyski. Oczywiście nie można doprowadzać banki do utraty płynności , bo znowu my za to zapłacimy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~krasnal

Kiedy ostatni raz byłeś na Białorusi...? Bo pewnie słuchasz tzw.mediów...;-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

! Odpowiedz
1 8 ~zeflik

Czyli zabrali 8mld w podatkach by przeznaczyć 6 na jakies eksperymenta. Jak wiadomo urzędnik wie lepiej jak sie robi biznes. Może więc przestańmy sciemniac i wrócmy do prl i niech planują urzędnicy wszystko, bo obywatel to debil i sam juz sie wykasztanic nie potrafi.

! Odpowiedz
5 3 ~krasnal

Miną ludzie i pokolenia , ale solidaruchom nigdy naród nie zapomni tego co mu zrobili...;-(((

! Odpowiedz
1 1 ~krasnal

Widzę same minusy !!! Mi wiedzie się nieźle, ale wiem ,że to jest waszym ,waszych dzieci i waszych wnuków kosztem ...!!! Idźcie dalej tą drogą, a znajdziecie się tam, gdzie wasi Pradziadkowie we '39-tym lub wasi Ojcowie w '89-tym ...!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil