Walka z bezrobociem wśród młodych pochłania miliardy złotych

Od maja 2014 roku aż 45 tys. bezrobotnych do 30. roku życia skorzystało z programów aktywizacji zawodowej. Do tej pory na aktywizację zawodową młodych wydaliśmy prawie 3,8 mld zł.

W 2014 roku na aktywne formy walki z bezrobociem w ramach środków z Funduszu Pracy przeznaczono 5 mld zł, w 2015 roku – 5,2 mld zł, a w tym roku na ten cel mamy przewidziane 6,2 mld zł. Pieniądze te wydawane są m.in. na bony szkoleniowe, zatrudnienie, zasiedlenie, doradztwo zawodowe, a także na wsparcie dla bezrobotnych, którzy rozpoczną działalność gospodarczą.

Bony szkoleniowe, stażowe, na zasiedlenie i na zatrudnienie

Najwięcej, bo aż 20 tys. osób, skorzystało z tzw. bonu stażowego. W dużym skrócie to gwarancja skierowania bezrobotnego na 6-miesięczny staż u wskazanego przez bezrobotnego pracodawcy. Stażysta otrzymuje przez 6 miesięcy kwotę wynoszącą 120% zasiłku dla bezrobotnych (ok. 1 tys. zł miesięcznie) plus koszty przejazdów, a pracodawca bo zakończonym stażu otrzymuje premię w wysokości 1,5 tys. zł.

Środki z Funduszu Pracy przeznaczone na aktywne formy walki z bezrobociem
Wydatki na młodych do 30. roku życia od stycznia 2014 roku do marca 2016 roku
2014 2015 2016
1,699 mld zł 1,905 mld zł 202 mln zł
Łącznie środki przewidziane na aktywne formy przeciwdziałaniu bezrobociu
2014 2015 2016
5,052 mld zł 5,29 mld zł 6,21 mld zł
Źródło: Bankier.pl

Na drugim miejscu pod względem popularności jest bon szkoleniowy, z którego skorzystało blisko 10 tys. osób. Urzędy pracy finansują koszty szkolenia i dojazdu, ponadto bezrobotny może starać się o przyznanie stypendium w wysokości do 120% zasiłku dla bezrobotnych.

Tyle państwo wydaje na pomoc młodym bezrobotnym
Tyle państwo wydaje na pomoc młodym bezrobotnym (FORUM)

Kolejne 10,5 tys. osób skorzystało z bonu na zasiedlenie. Wartość bonu wynosi do 200% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 6 tys. zł. Otrzymuje go osoba, która w ciągu 30 dni od jego przyznania udowodni, że znalazła zatrudnienie oddalone o 80 km od miejsca zamieszkania lub gdy dojazd i powrót od miejsca pracy zajmuje dłużej niż 3 godziny. Ponadto musi pracować lub prowadzić działalność gospodarczą co najmniej przez 6 miesięcy. W Polsce są regiony, z których po prostu trzeba się wyprowadzić by znaleźć jakąkolwiek pracę. Wiele osób nie stać na podjęcie tej decyzji, bo jako, że są bezrobotni, to zwykle też nie mają oszczędności umożliwiających im podjęcie ryzyka.

Ok. 5 tys. osób skorzystało z bonów na zatrudnienie. Polega on na refundacji dla pracodawcy części kosztów (składek na ubezpieczenia społeczne i wynagrodzenia) związanych z zatrudnieniem pracownika przez okres 12 miesięcy.

Z informacji uzyskanych przez Bankier.pl wynika, że na powyższe formy aktywizacji zawodowej urzędy pracy wydały ponad 3,8 mld zł. Resort pracy nie prowadzi szczegółowej statystki dotyczącej finansowania poszczególnych programów wsparcia młodych do 30. roku życia, ale z uzyskanych przez nas informacji wynika, że na jednego młodego bezrobotnego wydano przeciętnie ok. 30 tys. zł (nie licząc dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Bezrobocie spada, ale szału nie ma

Obecnie stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi 9,6%, co przekłada się na 1,5 mln bezrobotnych. Młodych do 30. roku życia, którzy posiadają status bezrobotnego, jest ok. 700 tysięcy. Stopa bezrobocia, chociaż jest rekordowo niska, to wciąż pozostaje jednym z głównych problemów polskiej gospodarki. Zatrudnienie rośnie i obecnie wynosi ok. 64%, ale nadal daleko nam np. do Niemiec lub Szwecji, gdzie wskaźnik zatrudnienia przekracza 75%.

Niestety, nie każdy bezrobotny, który zostaje wykreślony z rejestru, znajduje pracę. Ok. 60% faktycznie znajduje zatrudnienie, ale pozostali tracą status z przyczyn formalnych, na własny wniosek, z powodu nabycia prawa do świadczenia emerytalnego lub rentowego lub z powodu emigracji.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~działałność88

Sam prowadzę firmę 3 rok i z swojej perspektywy widzę że największą bolączką jest właśnie podatek dochodowy. Za zeszły rok przed rozliczeniem PIT musiałem zapłacić prawie 60 tys podatku. To jest właśnie chore. Tyle pieniędzy idzie do żydów z US.
Liniowy dla wszystkich na poziomie 10% i każdych chętnie będzie płacił

! Odpowiedz
0 2 ~Piada

A wystarczyłoby podnieść kwotę wolną od podatku dochodowego do poziomu państw zachodnich i ograniczyć ilość urzędników

! Odpowiedz
0 1 ~działalnosc88

Wiesz ze kwota wolna nie obejmuje firm na pod liniowym? Sam się zaskoczyłem bo dopiero w styczniu 2015 przeszedłem na liniówkę i przy rozliczeniu w tym roku pitu lekko się zaskoczyłem. Lepiej dać 10% podatku dla wszystkich.

! Odpowiedz
0 2 ~111

Podatek dochodowy od 100.000 PLN - 15%/! Wprowadzić dobrowolność płacenia ZUS do 100.000 PLN, od 100.000 PLN - 15%!!! vat - 15% Zwolnić 90% urzędników - DARMOZJADÓW!!! np. po co ok. 98 wice ministrów ???

! Odpowiedz
0 0 ~działalność88

to jakieś żarty? Jak chcesz 15% dac od zusu przy firmie? 100k przy działalności to wbrew wszystkiemu bardzo bardzo mało w skali roku. Prowadząc mikrodziałalność w zeszłym roku rozliczylem pit na prawie 300tys. chcesz mi dowalić kosztami rzędu 34% pow 100tys zł ?

! Odpowiedz
1 2 ~Prawdomówny

Zlikwidować tzw. "PUPy", bo są bezużyteczne.

! Odpowiedz
1 2 ~Pozdro

Tak naprawdę, każdemu młodemu jest to potrzebne by mieć składki zdrowotne opłacone, do niczego więcej .. bo i tak każdy sobie lepiej gorzej poradzi.. no chyba że ma dwie lewe ręce, to raczej UP nie pomoże.. Tak to wygląda. UP służy tylko do robienia statystyk i klasyfikacji do wypłacania świadczeń, niczego więcej

! Odpowiedz
1 6 ~PanX

Te wszystkie bony sa dla cwaniakow. Dla ludzi ktorym naprawde pomoglby sie aktywowac zawodowo sa niedostepne.
Wiadomosc z pierwszej reki

! Odpowiedz
0 9 ~Tysia

PUPy są potrzebne jak dziura w moście. Banda urzędnicza, niczym szarańcza ssie budżetową kasę, kroi pracodawców łapówkami za przyznanie stażu a młodym ludziom, na starcie zostają ochłapy, z których trudno przeżyć. Trzeba obniżyć podatki bo koszty pracy są w Polsce horrendalne (pracodawca na Białorusi płaci niecałe 1600 ZUS, tyle że rocznie), w Polsce trzeba oddać 12 x 1150zł.
Trzeba zlikwidować patologiczny nadmiar biurokracji i uprościć prawo. Potem przedsiębiorcy sami zadbają o dobre wynagrodzenia. Łapówkarstwo, urzędnicy, korupcja, wysokie opodatkowanie pracy, skomplikowane prawo w Polsce są powodem tragicznie niskich wynagrodzeń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~wnuk_PIOTROWICZA

tu nie trzeba WALCZYĆ z bezrobotnymi tylko ich zatrudnić, dać im pracę. sami odejdą z bezrobocia.

Tu walka może być celowa:

"Wrona Orła nie pokona!" -
Niósł się okrzyk wzdłuż i wszerz.
O przegrała z Orłem Wrona,
Kaczka przegra z Orłem też :)

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. .............

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowa_Rada_Ocalenia_Narodowego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 ~Wody

Po co wydawać kasę na walkę z bezrobociem? Wystarczy przestać zabierać tym, którzy pracują i dawać tym, którzy nic nie robią.

! Odpowiedz
0 4 ~Daffa

Tu nie chodzi o pomoc dla bezrobitnych, to sprawa slupkow wyborczych

! Odpowiedz
0 14 ~SSJ

Panie/Panowie,

Te staże to tak naprawdę jest marnotrawienie pieniędzy i socjalizm pełną gębą. Mieszkam w miejscowości ok. 20 tysięcy osób i moi znajomi pracodawcy wykorzystują staże, aby zredukować koszty, a może napiszę inaczej. Aby więcej wpadło do ich kieszeni.

Biorąc pod uwagę, że rzeczywista inflacja (agregat pieniężny M3) wzrosła w ciągu 10 lat wzrosła o ponad 100%, to młody człowiek, powinien na początek(zaznaczam) dostawać propozycję pracy w wysokości 5000-6000 tysięcy złotych brutto w dużym mieście (powyżej 100 tysięcy mieszkańców). Pamiętam, że 10 lat temu na praktykach podczas studiów przewijały się kwoty w wysokości 1500-2000 złotych netto tylko wtedy ceny były dużo, dużo niższe.

Niestety państwo polskie takimi stażami obniża możliwości finansowe Polaków. Do tego dochodzi cała masa imigrantów z Ukrainy. Nie mam nic przeciwko ściąganiu imigrantów z Ukrainy, ale pod warunkiem, że w naszej gospodarce brakowałoby rąk do pracy. A przypominam, że ponad 2 miliony Polaków wyjechało, bo zarabiali tutaj za mało.

Duży problem stanowi wysokie bezrobocie, bo to ono powoduje, ze w Polsce nie rosną płace. Nikt nigdy nie zapłaci Wam więcej niż musi, ale jeśli mamy wysokie bezrobocie wśród własnych obywateli i na dodatek przyjeżdżają pracownicy z Ukrainy, to wzrostu pensji nie będzie. Ale za to wzrośnie liczba emigrantów.

I mówię to jako 100% wolnorynkowiec, tylko ja w przeciwieństwie do naszych pseudopolityków widzę dwie strony medali, a nie tylko pracodawców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~brudnyharry

dokladnie ode mnie tylko do dodania:

minimalna pensja w polszy: 1850 brutto
staż z UP: ~900 brutto

a te pajace jeszcze Ukrainców ściągają wagonami

! Odpowiedz
0 7 ~ONA

Byłam na bonie stażowym...taka ofertę dostałam szukając pracy w zawodzie po studiach. Pracodawca dokładał pod stołem (bo im się to bardziej opłaca). Bony stażowe to wg mnie wielka patologia i wcale nie pomaga młodym osobą tylko chciwym pracodawcą, którzy potrzebują pracownika ale nie chcą mu płacić....

! Odpowiedz
5 19 ~Dżejms

Dość tych bzdur - przestać ludzi karać podatkami za to że pracują i nie pomagać. Nie pomagać - wystarczy nie przeszkadzać. A jak ktoś naprawdę nie będzie chciał pracować - niech zdycha - jego wybór. Ważne aby nie utrudniać. I skończyć z przewałami typu limity emisji CO2.

! Odpowiedz
2 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 4 ~dla_PISu

tylko NORYMBERGA !!!

! Odpowiedz
3 6 ~Dżejms

Lecz się na głowę wklejaczu tekstu. Tak na marginesie - jest tu moderator? Nie ważne o czym artykuł on wkleja. Płacą czy to maniakalna faza choroby?

! Odpowiedz
1 3 ~xyz odpowiada ~Dżejms

mnie się podoba.

! Odpowiedz
2 1 ~autor

To już choroba. Odstawiłeś leki?

! Odpowiedz
0 7 ~JA6969

Fajnie 3,8mld na 45 tyś bezrobotnych to średnio 84444 pln-a za głowę. A więc od 2014 roku 42222 czyli ok 3500 miesięcznie. A to nie taniej było by wypłacac im najniższą krajową?

! Odpowiedz
2 5 ~brudnyharry

nie nie panie kolego, w tej kwocie mamy jeszcze koszty pośrednie wszystkich UP i wszelakiej maści szkoleń czyli ogólnie nikomu nie potrzebnych instytucji w dzisiejszych czasach.

! Odpowiedz
0 2 ~asdf

Nie bardzo, niżej jest podane, że wyszło około 30 tys. na osobę plus dotacje na rozpoczęcie DG.

Sens jest taki sam jak innej edukacji i inwestowania - można przypuszczać, że jeśli chociaż połowa z tych ludzi się aktywuje, to zwrócą znacznie więcej w podatkach.

! Odpowiedz
0 11 amun

Srednio 84 tys zl na jednego bezrobotnego... Gdzie tu sens?

! Odpowiedz
2 16 ~Wiktor

Młodzi przejrzeli na oczy i nie chcą w momencie swojej największej wydajności pracować na śmieciówkach, stażach za 750 zł netto, itp. A pensje mogły rosnąć, tylko nie potrzebne nam tu Lewiatany reprezentujące zagraniczne korpo, potrzebne nam przymknięcie wschodniej granicy na pracowników, aby nasi przedsiębiorcy podnieśli płace. Bez zwiększenia płac nadal młodzi po szkołach będa wybierali emigrację i nie pomoże nam żadne 500+, a ci którzy wyemigrowali nie będą nawet myśleli o powrocie. Programy 500+ czy planowane mieszkania dla rodzin z dziećmi NIC nie pomogą, jesli zaczną z nich korzystać Ukraińcy, którzy po czasie i tak wyemigrują dalej na zachód.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 ~StanRS

Jest niskie bezrobocie, a piszą że "pracodawcy" nie mogą znaleźć ludzi do pracy w swoich firemkach. Tutaj państwo wydaje miliardy na bezrobotnych po to, żeby Janusze "byznesu" zatrudnili ich łaskawie za dziadowskie pieniądze.
Niech wpuszczają dalej Ukraińców do Polski całymi tabunami, to stawki dalej w miejscu będą stały.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~Artur

Krótki, a oddający w pełni obecną sytuację z bezrobociem (a nawet demografią) komentarz.

! Odpowiedz
1 2 ~olkjlkj

bajki piszą. idź do firmy i powiedz że chcesz dla nich pracować. powiedz nam co ci powiedzieli ;)

! Odpowiedz
2 11 ~miro

uwolnijmy sie od żydowskiego lewiatana i tym poobnym chwasów Polskiego rynku pracy a bezrobocie będzie ok 4 % a płace ok 1000 euro dla wiekszości a nie tylko tłustych wieprzów ryżego

! Odpowiedz
6 8 ~Staś

Lewiatan lewiatanem, ale na początek trzeba się pozbyć pozakładanych przez Sorosa w Polsce rożnych fundacji, które działają na szkodę narodu Polskiego. Nawet Putin wyrzucił od siebie wszystko co z Sorosem związane i ma spokój, nikt mu nie robi tęczowo/genderowych, itp. manifestacji. Sam Soros jest "osobą nie mile widzianą" w nie jednym kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~wnuk_PIOTROWICZA

"Wrona Orła nie pokona!" -
Niósł się okrzyk wzdłuż i wszerz.
O przegrała z Orłem Wrona,
Kaczka przegra z Orłem też :)

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego..............

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowa_Rada_Ocalenia_Narodowego

! Odpowiedz
0 8 ~lkjlkj

to nie trzeba walczyć z bezrobotnymi tylko ich zatrudnić. dać im pracę. sami odejdą z bezrobocia :/

! Odpowiedz
7 5 ~SJ

dzisiaj młodzi są magistrami o zerowych kwalifikacjach.Ja do mojej firmy poszukuję rzemieślników o profilu metalurgicznym oraz motoryzacyjnym i co.? brak zainteresowania mimo płacy 4,5 do 6,0 tys.brutto.

! Odpowiedz
1 9 ~lkjl

w życiu większych głupot nie czytałem

! Odpowiedz
0 6 ~miro

podziekuj neoliberałom likwidującym zawodówki i technika kierunkowe, najlepiej kijem bejsbolowym

! Odpowiedz
0 4 ~StanRS odpowiada ~miro

W tych zawodówkach i technikach też poziom nauczania był bardzo niski.

! Odpowiedz
1 4 ~lkijlkj odpowiada ~miro

ale likwidacja zawodówek była sensowna ponieważ nie było chętnych do naboru. po co szkoła ktora stoi pusta? no pomyśl. problem był w tym że ludzie kończyli zawodówki i szli do "roboty" robić jak konie. bez żadnego szacunku w poniżeniu w fatalnych warunkach za fatalne pieniądze. problem w tym że żadna z poprzednich władz nie dbała o rynek zatrudnienia w polsce. rynek pracy tak bardzo się rozbestwił że ludzie przestali być dumni z bycia spawaczem, mechanikiem czy stolarzem, mimo że wewnętrznie zawsze marzyli o tym by praocwać w tym zawodzie. no ale upodlenie polaka przez firmy spowodowane było po prostu likwidacją dużych firm, fabryk. wiele miejsc pracy się pozamykało co spowodowało gigantyczną nadpodaż siły roboczej czyli po prostu można było knoić ile wlezie "robola" bo to nie człowiek przecież... (w oczach pracodawcow oczywiście). no to ludzie przestali robić te zawodówki i szli na studia bo po nich była większa godność w pracy. no ale i to nie starczyło więc tzreba było jeszcze bardziej spustoszyć rynek pracy więc poszliśmy do UE po kolejne zwolnienia i wielki kryzys. i mamy to co mamy. w zasadzie prócz swoich w wielkich korporacjach, na żadnym stanowisku nie ma szacunku dla pracowników. :/ dlatego teraz ludzie wyjeżdżają na zachód bo tam mają większe poszanowanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~SSJ

6 tysięcy brutto, to pamiętam mój ojciec zarabiał 10 lat temu.
A od tego czasu rzeczywista inflacja wzrosła o ponad 100%. Tak więc, żeby żyć na poziomie z tamtych lat, musiałby zarabiać 12 tysięcy brutto.

PS. Tak więc niech się Pan nie dziwi, że nie chcą pracować.

! Odpowiedz
1 11 ~Goodwill

Tytuł artykułu powinien być inny: państwo kosztuje obywateli miliardy złotych.

! Odpowiedz
9 10 ~PZPRrządzi_dzieli

wygrała godnośc. wolna od 25 października Polska powinna zrzucić te kajdany obego imperializmu. głównym zadaniem jest zakorzenienie Polski w jej 1000-letnim dziedzictwie i do nawiązania do źródła siły naszej cywilizacji i uczynienie wolnego kraju

! Odpowiedz
3 20 ~WODOSTAD_C2H5OH

Toniemy , ale bardzo powoli. Wiec ciemny lud niech wierzy w dyrdymały , które mu ciśniemy do głów. Jak się posypie totalnie zawsze można się obrazić na wyborców i powiedzieć "wiecie lepiej to radźcie sobie sami " Już to kiedyś przerabialiśmy -2005 r. PiS zaczyna obracać kraj w ruinę ?................

! Odpowiedz
2 6 ~as

A wystarczy po prostu wziąć się do roboty. Bo żeby znaleźć kogoś z fachem w ręku, co nie spartoli, to ze świecą szukać...

! Odpowiedz
0 2 ~lkjlkj

baaa każdy jest człowiekiem, sam tez patoliłeś nie raz. no ale skoro nie ma fachowców z 40 letnim doświadczeniem chcących pracować za śmieci... :/ no sory...

! Odpowiedz
0 2 ~jhjhkbmnb

nie prawda. Bez świecy można ale z godziwym wynagrodzeniem .

! Odpowiedz
0 0 ~tt

To wystarczy wziąć się do roboty, czy fach ma być w ręku?

! Odpowiedz
4 9 ~NOCNIK_na_głowie

Pisowcy mieli wszystko , ale dzieki pazernosci , chciwosci i zlosliwosci malego czlowieczka stracili wszystko , juz kiedys madry Polak pisal : miales chamie zloty rog zostal Ci sie jeno sznur.Tylko w tym przypadku nawet nie bedzie nikogo kto ten sznur mu poda by zakonczyl swoj zywot . Ale widac w nas Polakach jest taka natura masz duzo chcesz miec wiecej, Pazernosc , chamstwo chciwosc to narodowe domeny.Pa pa partio sekty smolenskiej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 5 ~tłumaczKORANU_PZPR

dla pisowców wszystko i wszyscy co źle ich oceniają to takie bzdety mało znaczące a dla mnie to bzdetą nic nieznaczącą jest pis i rząd pisowski któremu się wydaje że wygrane wybory zwalniają ich z obowiązku przestrzegania prawa ale cóż można oczekiwać od mądrych innaczej

! Odpowiedz
0 2 ~krasnal

Szukajcie mądrości w narodzie Izraela , a wiedzcie ,że pójdziecie właściwą drogą "wartościowego swego życia"...!!! Puste życie "pracy i pub-ów" jest dla prostych !!! NIE BĄDŹCIE NIMI !!!

! Odpowiedz
4 8 ~zero_do_ZERA_pl

A ja tam się nie martwię, skoro Antoni w pół roku dał sobie radę z armią, która była w rozsypce, obronność leżała w gruzach a Państwo było bezbronne to i Szałamacha załatwi nam dobrobyt. Żadnej tam Grecji u nas nie będzie. Emeryturę dostanę na czas....

! Odpowiedz
0 0 ~AntekBrylantek

Tak się pocieszaj, w tym i kolejnym roku może dostaniesz, ale w kolejnych to już będzie problem.

! Odpowiedz
7 5 ~obłąkany

Ale jaja , PIS się wykoleił po paru miesiacach rządzenia . Tak ostro zaczęli, że nie są w stanie zahamować teraz i wypadną z torów.

Trybunał Konstytucyjny , Komisja Wenecka , organizacje ratingowe .................

amaizing ! Jak ta ćma przy świecy , kwestia czasu teraz.

! Odpowiedz
6 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 6 ~Bzdura

Bezrobocie spada, bo coraz mniej osób niezatrudnionych się rejestruje w PUP.
A wskaźnik ZATRUDNIENIA w Polsce pokazuje, że jesteśmy daleko "za Murzynami".

P.S. Szukam pracy na niepełny etat - mogę się zarejestrować, czy nie?

! Odpowiedz
2 7 ~co_na_toPIS

Ratingi nie są adresowane do rządów, partii politycznych, czy elektoratów tych partii. One są dla inwestorów, którzy rozważają, czy kupić sobie obligacje Polski, Rumunii, czy może Malezji. Inwestorzy globalni zanim zdecydują się gdzieś zainwestować zwykle szacują ryzyko takiej inwestycji. Ratingi im w tym pomagają. To, czy w danym kraju istnieją rządy prawa, czy nie, ma ważny wpływ na taki szacunek..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 ~iwona

Jeszcze z pół miliona ukraińców i na pewno będzie lepiej.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 ~wymskło_się

Stanisław Tyszka jest posłem z KWW Kukiz'15 to lekko zaintonował, w zdaniu o podwyżkach podatków PISu w tym VATu ???.

Wicemarszałek Sejmu RP.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 ~audytPISu

są to tylko koszty bezpośrednie. UTYLIZACJA przyspiesza;.. Dalej:

Spadki wycen aktywów kapitałowych udziałowych na GPW są szacowane na ok. 200 mld PLN

Spadki wycen aktywów kapitałowych grunty ok. 100 mld PLN

(aktywy zabezpieczające kredyty, biorące udział w transakcjach rynkowych lub wystawionych do potencjalnej sprzedaży).......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~audytPISu

Kto niszczy NASZ KRAJ !!! Proszę bardzo. W 6 miesięcy ZUTYLIZOWANO 5 mld PLN !!!,

wzrost kosztu kapitału, łącznie z obligacjami skarbowymi do dnia dzisiejszego

Dla przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Dla Osób fizycznych mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Ludzie mogą na bruku wylądować, a twój pracodawca straci udziały rynkowe !!!

Z tego ludzie się cieszą ?, to prosta droga do "niewolnictwa" w średnim terminie

"wróg czuwa, wróg nie śpi".------- hasła rodem z PRL - NOCna zmiana czuwających aktywistów.

Polaku bądź czujny !.........

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~audytPISu

Bloomberg: inwestorzy uciekają z Polski. Od wygranej Dudy z giełdy wyparowało 50 mld dolarów....

a teraz minusujcie wyznawcy sekty pisowej, życzący autorytaryzmu Polsce.....

http://tvn24bis.pl/wiadomosci-gieldowe,76/bloomberg-polska-gielda-stracila-50-mld-dolarow-od-wygranej-dudy,643334.html

! Odpowiedz
0 3 ~audytPISu

Lenin ma w grobie polewkę z PISu. Polska płaci rocznie ok. 3 mln PLN agencjom z ratingi.

Chcesz sprzedawać obligacje, także skarbowe to potrzebujesz ratingów.

Chcesz fabryki ołówków, to potrzebujesz KAPITALISTY(to usłyszał LENIN).

Jeżeli, świat nie rozumie PISu, to znaczy tym gorzej dla świata, a PIS na to, to WY wyprowadźcie się na KSIĘŻYC.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~s6

Trzeba obniżyć wiek emerytalny, np. do 60. Wówczas starzy będą odchodzić i zwolnią etaty młodym. Dodatkowo zabronić zatrudniania emerytów na państwowych etatach.

! Odpowiedz
3 0 ~krasnal

Powiem krótko - "WRÓG U BRAM , CWANY, PODSTĘPNY i wykorzystujący NAIWNOŚĆ PROSTEJ ,WYKSZTAŁCONEJ, niejednokrotnie PROFESORSKIEJ GAWIEDZI "...Ale naród się już budzi i JEGO DETERMINACJI W OCALENIU KRAJU NIKT NIE ZATRZYMA ...!!!

! Odpowiedz
1 4 ~wnuk_PIOTROWICZA

"Wrona Orła nie pokona!" -
Niósł się okrzyk wzdłuż i wszerz.
O przegrała z Orłem Wrona,
Kaczka przegra z Orłem też :)

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego....

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowa_Rada_Ocalenia_Narodowego

! Odpowiedz
0 3 ~światsieśmieje

Jak najszybciej przywrócić poprzedni wiek emerytalny. Te miliardy stracone na emerytury, wolne wakaty młodym i wszyscy zadowoleni.

! Odpowiedz
5 3 ~krasnal

Miną ludzie i pokolenia , ale solidaruchom nigdy naród nie zapomni tego co mu zrobili...;-(((

! Odpowiedz
1 1 ~krasnal

Widzę same minusy !!! Mi wiedzie się nieźle, ale wiem ,że to jest waszym ,waszych dzieci i waszych wnuków kosztem ...!!! Idźcie dalej tą drogą, a znajdziecie się tam, gdzie wasi Pradziadkowie we '39-tym lub wasi Ojcowie w '89-tym ...!!!

! Odpowiedz
1 8 ~zeflik

Czyli zabrali 8mld w podatkach by przeznaczyć 6 na jakies eksperymenta. Jak wiadomo urzędnik wie lepiej jak sie robi biznes. Może więc przestańmy sciemniac i wrócmy do prl i niech planują urzędnicy wszystko, bo obywatel to debil i sam juz sie wykasztanic nie potrafi.

! Odpowiedz
6 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~krasnal

Kiedy ostatni raz byłeś na Białorusi...? Bo pewnie słuchasz tzw.mediów...;-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

! Odpowiedz
7 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 4 ~wymskło_się

Stanisław Tyszka jest posłem z KWW Kukiz'15 to lekko zaintonował, w zdaniu o podwyżkach podatków PISu w tym VATu.

Wicemarszałek Sejmu RP.

! Odpowiedz
3 2 ~Gość odpowiada ~wymskło_się

Kikiz'15, Kaczyński'15 jeden diabeł.
Towarzystwo wzajemnej adoracji.

! Odpowiedz
1 2 ~wymskło_się odpowiada ~Gość

PIS ma wszystkich obywateli za nidociumanych

! Odpowiedz
0 3 ~antyfrankowiec

Zgadza się . To zwykły bandytyzm i okradanie społeczeństwa. Kolejne ekipy władzy do perfekcji opanowały okradanie społeczeństwa. Można powiedzieć: "chojny dziad z cudzej torby".
Dłużnicy powinny dogadywać się z bankami. Jeśli banki poniosą częściowe straty to świat się z tego powodu nie skończy. Zwłaszcza , że niektóre banki osiągają miliardowe zyski. Oczywiście nie można doprowadzać banki do utraty płynności , bo znowu my za to zapłacimy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil