REKLAMA

Walka o obrazy trwała 25 lat. Teraz wrócą do spadkobierców zamordowanego w Holokauście właściciela

2023-09-23 16:00
publikacja
2023-09-23 16:00

Siedem dzieł słynnego austriackiego ekspresjonisty Egona Schielego zostanie w środę przekazanych spadkobiercom wiedeńskiego artysty kabaretowego Fritza Gruenbauma, który był ich przedwojennym właścicielem - poinformowała prokuratura okręgowa z nowojorskiego Manhattanu. Gruenbaum został zamordowany przez niemieckich nazistów w Holokauście, a sprawa zwrotu rodzinie należących do niego w latach 30. obrazów toczyła się przez 25 lat.

Walka o obrazy trwała 25 lat. Teraz wrócą do spadkobierców zamordowanego w Holokauście właściciela
Walka o obrazy trwała 25 lat. Teraz wrócą do spadkobierców zamordowanego w Holokauście właściciela
fot. LEONHARD FOEGER / /  Reuters / Forum

Każda pojedyncza praca ze zbioru jest warta między 780 tys. a 2,75 mln dolarów.

Gruenbaum zginął w nazistowskim obozie koncentracyjnym w Dachau w 1941 r. Walka jego spadkobierców o odzyskanie kolekcji rozpoczęła się w 1998 r.

"W naszym świecie ma to ogromne znaczenie" - powiedział Timothy Reif, jeden ze spadkobierców, odnosząc się do potomków ofiar Holokaustu, domagających się zwrotu zrabowanego mienia niemal 80 lat po zakończeniu II wojny światowej. Dodał, że decyzja dotycząca dzieł należących do jego przodka może mieć znaczenie dla podobnych spraw w przyszłości.

Prokuratura stwierdziła, że kolekcja została skonfiskowana przez niemieckie władze w 1938 r., po aresztowaniu Gruenbauma, a prace Schielego, uznanego za przedstawiciela "sztuki zdegenerowanej", wystawiono na aukcji bądź sprzedano za granicę w celu finansowania działań NSDAP - opisuje dziennik "New York Times".

W latach pięćdziesiątych wiele dzieł Schielego pojawiło się na rynku sztuki za pośrednictwem szwajcarskiego handlarza Eberharda Kornfelda. Zostały następnie sprzedane amerykańskiemu kolekcjonerowi Otto Kallirowi, który prowadził galerię w Nowym Jorku. Ostatecznie znalazły się w rękach różnych nabywców.

Siedem dzieł znajdowało się do tej pory w zbiorach trzech muzeów - nowojorskich MOMA i Morgan Library & Museum oraz Santa Barbara Museum of Art w Kalifornii, jak i w rękach dwóch kolekcjonerów - Ronalda Laudera, przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów (WJC) oraz Serge’a Sabarsky'ego, znanego kolekcjonera.

Muzea i kolekcjonerzy podpisali umowy z prokuratorem okręgowym na Manhattanie, w których stwierdzono, że w wyniku śledztwa w sprawie "zrabowanych przez nazistów dzieł sztuki" zrzekają się wszelkich roszczeń do obrazów.

Prokuratorzy z Manhattanu przekazali, że w sumie prowadzą dochodzenia w sprawie co najmniej kilkunastu dzieł Schielego, które według nich zostały zrabowane przez nazistów i dotarły do Nowego Jorku. (PAP)

kjm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Co to za portal co dopuszcza antysemickie bzdury.
prs
Niemiachy musza zaplacic za 2WS..
zoomek
No to teraz pora zwracać zdobycze z Brytyjskiego muzeum.
I z wielu innych też!
A zobaczcie jak postępowali Żydzi:
"2 Zniszczycie doszczętnie wszystkie miejsca, gdzie narody, których wy pozbawicie dziedzictwa, służyły swoim bogom: na górach wysokich, na wzgórzach i pod każdym drzewem zielonym. 3 Wywrócicie ołtarze,
No to teraz pora zwracać zdobycze z Brytyjskiego muzeum.
I z wielu innych też!
A zobaczcie jak postępowali Żydzi:
"2 Zniszczycie doszczętnie wszystkie miejsca, gdzie narody, których wy pozbawicie dziedzictwa, służyły swoim bogom: na górach wysokich, na wzgórzach i pod każdym drzewem zielonym. 3 Wywrócicie ołtarze, połamiecie ich stele, aszery ich ogniem spalicie, porąbiecie w kawałki posągi ich bogów. Zniweczycie ich imię na tym miejscu."
...
Albo:
"wyruszyli przeciw Madianitom i pozabijali wszystkich mężczyzn. 8 Zabili również królów madianickich. Oprócz tych, którzy zginęli [w walce]: Ewi, Rekem, Sur, Chur i Reba - razem pięciu królów madianickich. Mieczem zabili również Balaama3, syna Beora. 9 Następnie uprowadzili w niewolę kobiety i dzieci madianickie oraz zagarnęli jako łup wszystko ich bydło, stada i cały majątek. 10 Spalili wszystkie miasta, które tamci zamieszkiwali, i wszystkie obozowiska namiotów. 11 Zabrawszy następnie całą zdobycz, cały łup złożony z ludzi i zwierząt, 12 przyprowadzili jeńców, zdobycz i łup do Mojżesza, kapłana Eleazara i całej społeczności Izraelitów, do obozu, który się znajdował na równinach Moabu, położonych nad Jordanem naprzeciw Jerycha. 13 Mojżesz, kapłan Eleazar i wszyscy książęta społeczności wyszli z obozu naprzeciw nich. 14 I rozgniewał się Mojżesz na dowódców wojska, na tysiączników i setników, którzy wracali z wyprawy wojennej. 15 Rzekł do nich: «Jakże mogliście zostawić przy życiu wszystkie kobiety? 16 One to za radą Balaama4 spowodowały, że Izraelici ze względu na Peora dopuścili się niewierności wobec Pana. Sprowadziło to plagę na społeczność Pana. 17 Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną. 18 Jedynie wszystkie dziewczęta, które jeszcze nie obcowały z mężczyzną, zostawicie dla siebie przy życiu5. 19 Musicie jednak pozostać przez siedem dni poza obozem. Każdy z was, który kogoś zabił, każdy, który się dotknął zabitego, musi się oczyścić dnia trzeciego i siódmego, zarówno on, jak i jego jeńcy. 20 Również odzienie, wszystkie przedmioty ze skóry, to co jest sporządzone z sierści koziej i wszystkie przedmioty z drzewa muszą być oczyszczone». 21 Kapłan Eleazar powiedział jeszcze do wojowników, którzy z nim razem odbyli wyprawę: «Taki jest nakaz prawa, który Pan dał Mojżeszowi: 22 złoto, srebro, miedź, żelazo, cynę, ołów 23 i w ogóle wszystko, czego ogień nie zniszczy, przeprowadźcie przez ogień, aby stało się czyste; ale tylko woda oczyszczenia6 usunie nieczystość."
No jak?
Koszer - prawda?
samsza
25 lat się zrzekali ?
To chyba przesada, że tyle czasu trwała "walka".
Na początku pewnie jakiś czas trwało ustalenie gdzie obrazy w ogóle są, czy to element walki?

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki