Waldemar Pawlak: Chcemy wnioskować o zwiększenie dotacji do OSP

Chcemy wnioskować o zwiększenie dotacji na Ochotnicze Straże Pożarne i uruchomienie prac nad ustawą emerytalną strażaków - powiedział w środę dziennikarzom w Sejmie były premier i prezes OSP Waldemar Pawlak.

Waldemar Pawlak - były dwukrotny premier i były dwukrotny prezes PSL - pojawił się w środę w Sejmie, by na posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych dyskutować o problemach straży pożarnej.

W rozmowie z dziennikarzami przekonywał, że "podatek VAT, który rząd pobiera (od OSP) jest dwa razy wyższy, niż dotacje netto ze strony państwa na Ochotnicze Straże Pożarne".

"Dlatego chcemy wnioskować o zwiększenie dotacji. Dodatkowo chcemy wnioskować, żeby wreszcie uruchomiono prace nad dodatkiem do emerytur dla straży pożarnej, bo od trzech lat ta ustawa leży i Sejm nad nią nie proceduje" - podkreślił.

Pawlak przekonywał, że "decyzje, które państwo podjęło, dotyczące dodatkowego dofinansowania OSP są znacznie niższe niż to, co państwo pobiera do budżetu w postaci podatku VAT od sprzętu, od środków ochrony indywidualnej i sprzętu ratowniczego".

"Powinniśmy zadbać o to, by te nakłady były przynajmniej równe. Na każdy jeden złoty, który finansuje państwo, samorząd daje 7-8 złotych na ochronę przeciwpożarową" - podkreślił.

Mimo wielokrotnych pytań dziennikarzy Pawlak nie chciał się wypowiadać na tematy polityczne, m.in. czy PSL powinno samodzielnie startować w wyborach, czy porozumieć się z PO. (PAP)

pś/ par/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil