Wałbrzych za pieniądze z UE chce rozbudować sieć dróg i kolei

Budowa łączników drogowych z autostradą A-4 i drogą krajową nr 3 oraz tzw. drogi sudeckiej, a także kolei aglomeracyjnej - to najważniejsze projekty, które chce zrealizować Wałbrzych dzięki wsparciu z UE.

Jak powiedział PAP prezydent miasta Roman Szełemej, prace nad przygotowaniem poszczególnych projektów trwają już od kilku miesięcy, a plany pozyskania środków unijnych są ściśle związane z funkcjonowaniem Aglomeracji Wałbrzyskiej, czyli porozumienia 16 gmin skupionych wokół Wałbrzycha.

"Wspólnie zdecydowaliśmy, że skupimy się na przygotowaniu projektów, które wpłyną na rozwój całego naszego obszaru, a nie tylko jednego miasta czy gminy. Oczywiście część z nich będzie się odnosiła np. tylko do Wałbrzycha, ale swoim zasięgiem obejmie cały region" - podkreślił prezydent.

Wśród kluczowych inwestycji infrastrukturalnych, na dofinansowanie których liczy miasto, są: budowa drogi łączącej Wałbrzych z drogą krajową nr 3, budowa łącznika z autostradą A-4, a także budowa obwodnic: Szczawna, Boguszowa Gorce oraz wschodniej obwodnicy Wałbrzycha.

Kolejnym projektem jest budowa "drogi sudeckiej", czyli trasy biegnącej wzdłuż pasma Sudetów, która łączyłaby leżące na tych terenach miejscowości. "To absolutny priorytet jeśli chodzi o rozwój turystyki. Brak połączeń transportowych jest ogromnym problemem całego regionu. Można nawet powiedzieć, że obecnie cały obszar jest pod tym względem odizolowany. Gdy funkcjonowały jeszcze duże zakłady przemysłowe i kopalnie, było inaczej, ale teraz bardzo tego brakuje" - tłumaczył Szełemej.

Wśród inwestycji związanych z transportem znalazły się także plany budowy kolei aglomeracyjnej, która wykorzystywałaby już istniejącą infrastrukturę kolejową oraz zintegrowany system komunikacji autobusowej, który połączony byłby z węzłami przesiadkowymi.

W sektorze turystyczno-usługowym jednym z najważniejszych jest pomysł utworzenia klastra związanego z usługami uzdrowiskowymi, który obejmowałby takie miejscowości jak Szczawno Zdrój i Jedlina Zdrój. "Chcielibyśmy także zainwestować w infrastrukturę, która pozwoli na wykorzystanie znajdujących się na tym obszarze źródeł geotermalnych oraz potencjału turystycznego gór" - dodał prezydent.

W ramach projektów związanych z ekologią planowane jest m.in. pozyskanie środków na termomodernizację budynków użyteczności publicznej i mieszkań oraz rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej.

Projekty związane z kulturą i zabytkami dotyczą m.in. budowy Centrum Kultury w Wałbrzychu z nową siedzibą Filharmonii Sudeckiej, przeprowadzenie II etapu rewitalizacji zabytkowej kopalni "Julia" oraz kontynuację restauracji Zamku Książ, która obejmie m.in. otwarcie palmiarni.

Pytany o kosztorysy wszystkich projektów, Szełemej odpowiedział, że jest zbyt wcześnie na podanie dokładnych danych, a wszystkie szacunki finansowe są obecnie bardzo ogólne. Z wstępnych wyliczeń wynika, że koszt wszystkich inwestycji to kilkaset mln zł.

"Nasz region stracił na transformacji ustrojowej w sposób wyjątkowy. Mamy także świadomość, że wykorzystanie pieniędzy z budżetu UE na lata 2007-2013 nie przebiegało do końca tak jak powinno, dlatego teraz chcemy zostać liderem w pozyskaniu unijnych środków. Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne, bo pieniądze pojawią się dopiero 4-5 lat po tym, jak projekty zostaną zatwierdzone" - tłumaczył prezydent.

Przed reformą administracyjną Wałbrzych był stolicą województwa, a na jego terenie znajdowały się m.in. kopalnie węgla kamiennego zlokalizowane w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym. Zostały one w większości zlikwidowane w latach 90. XX w. Pociągnęło to za sobą likwidację przemysłu maszynowego, elektromaszynowego i zakładów działających na potrzeby górnictwa oraz gwałtowny wzrost bezrobocia.

W 1997 r. utworzona została Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która swoim zasięgiem obejmuje woj. dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie i lubuskie. Podzielona jest na 41 podstref, w których zainwestowało już ok. 200 firm, m.in. Toyota, Cersanit, Bosch, IBM, General Electric i Bridgestone. Na koniec 2012 r. stopa bezrobocia w powiecie wałbrzyskim wyniosła 20,6 proc.(PAP)

mic/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil