Waga ciężka robotyki

2021-09-27 12:14
publikacja
2021-09-27 12:14

Studenci Koła Naukowego Robotyków zrzeszeni w grupie SumoMasters od wielu już lat budują i modernizują konstrukcje robotów do walk sumo na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Możliwe jest to dzięki kolejnym projektom finansowanym przez Ministerstwo Nauki i Edukacji w ramach kolejnych edycji projektów „Najlepsi z najlepszych”.

W obecnym projekcie pt. „Wdrażanie, rozwój i popularyzacja innowacyjnych rozwiązań w konstrukcjach autonomicznych robotów mobilnych” bierze udział siedmiu studentów kierunków: Mechatronika, Mechanika i Budowa Maszyn, Automatyka i Robotyka. Uczestnicząc wcześniej w różnych projektach robotycznych, zdobyli już pewne doświadczenie na temat projektowania i sterowania robotami. Trzon zespołu tworzą studenci już od trzech lat uczestniczący m.in. w projektach „Najlepsi z najlepszych! 3.0 i 4.0” oraz „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje!”. Każdy z członków wybrał dziedzinę, w której chce się realizować i ma określone zadania przy tworzeniu robotów.

Mamy tu zatem projektantów i konstruktorów części mechanicznych, którzy dbają, aby robot spełniał kryteria wagowe i gabarytowe przy jednoczesnym zapewnieniu wytrzymałości i odporności na uderzenia. W projekcie odpowiadają również za układy jezdne robotów poprzez przygotowanie odpowiednich form i materiałów do odlewu kół, na których poruszają się roboty oraz za projekt i wykonanie głównego ostrza spychającego przeciwników z maty. Kolejni w grupie to elektronicy. Ich zadaniem jest taki dobór komponentów, aby roboty były w stanie jak najszybciej wykrywać przeciwnika i granice maty oraz umożliwiać jak najefektywniejsze implementacje algorytmów sterowania. I tu przechodzimy do programistów, którzy odpowiedzialni są za wprowadzanie i testowanie różnych strategii walk robotów.

Przy pracy w takim projekcie odkrywane są nowe technologie, wdrażane coraz to nowocześniejsze komponenty czy tworzone autorskie połączenia elementów wcześniej niewykorzystywanych. Celem takiego wdrożenia jest rozwijanie nowych umiejętności wykraczających poza program studiów, a także poszerzanie horyzontów, które w przyszłości mogą zaowocować nowymi i innowacyjnymi rozwiązaniami. Dzięki obecnemu finansowaniu studenci byli w stanie wziąć udział w międzynarodowej konferencji, na której zaprezentowany został artykuł przedstawiający jedno z wykorzystywanych rozwiązań. Poza tym mogą przetestować swoje roboty, uczestnicząc w dwóch międzynarodowych zawodach robotycznych oraz uczestniczyć w tak prestiżowym wydarzeniu, jakim jest 6. Międzynarodowe Forum Inteligentnego Rozwoju.

Sebastian Wach
Źródło:Materiał partnera
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki