WZZ "Sierpień 80" zwraca się do premiera z wnioskiem o upublicznienia audytu w Tauron Wydobycie

2019-11-14 09:42
publikacja
2019-11-14 09:42
Tauron

Komisja Krajowa WZZ "Sierpień 80" zwraca się do premiera z wnioskiem o upublicznienia wyników audytu przeprowadzonego we wrześniu i w październiku w spółce Tauron Wydobycie - podała Komisja w piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie sytuacji kopalń spółki.

"Komisja Krajowa WZZ +Sierpień 80+ w związku z zamiarem likwidacji Ministerstwa Energii i rozproszenia kompetencji resortu pomiędzy różne inne ministerstwa, zwraca się bezpośrednio do Pana z wnioskiem o osobiste zajęcie się sprawą (...) Jak wynika z opublikowanych w ostatnich godzinach przez grupę Tauron Polska Energia danych finansowych, spółka Tauron Wydobycie (kopalnie: ZG +Brzeszcze+, ZG +Janina+, ZG +Sobieski+) za trzy kwartały br. osiągnęła stratę w wysokości 262 mln zł. Wobec tego, WZZ +Sierpień 80+ domaga się upublicznienia wyników audytu przeprowadzonego we wrześniu i w październiku br. w spółce Tauron Wydobycie" - napisano w liście do premiera.

W ocenie związkowców, kopalnie Tauron Wydobycie mogą stanąć przed perspektywą likwidacji, wobec braku poczucia odpowiedzialności zarządu spółki.

"Załogi górnicze kopalń Tauron Wydobycie domagają się informacji o zaleceniach pokontrolnych audytu i znać chcą czy winni zaniedbaniom ponieśli jakiekolwiek konsekwencje. W ostatnich czterech latach Tauron Wydobycie był dofinansowywany ogromnymi środkami na inwestycje, lecz środków tych nie zrealizowano zgodnie z przeznaczeniem. Świadczy o tym głęboka zapaść, w którą popadły kopalnie Tauronu. Pomimo ogromnych pieniędzy zapisanych na inwestycje, nastąpił drastyczny spadek mocy wydobywczej. W 2018 roku wydobyto o 1 mln ton węgla mniej. Obecnie natomiast nie nastąpiła żadna poprawa, przez co wszystkie trzy kopalnie spółki nie wydobywają więcej niż 6 tys. ton dobowo. Wynika z tego, że środki publiczne zostały zmarnowane lub wyprowadzone ze spółki przy braku jakichkolwiek działań nadzoru właścicielskiego" - dodano.

Jak podano, WZZ "Sierpień 80" chce dowiedzieć się jakie działania zamierza podjąć Rząd, nowy resort zajmujący się sprawami górnictwa i Grupa Tauron, aby wdrożyć program naprawczy w Tauron Wydobycie, by przywrócić rentowność oraz wyeliminować nieprawidłowości.

"Potrzeba szybkich i trudnych decyzji oraz odważnych działań (...) Ich brak skutkować będzie tym, że wszystkie trzy kopalnie Tauron Wydobycie staną przed realną groźbą likwidacji, a my przed realną likwidacją tysięcy miejsc pracy, które te kopalnie tworzą" - napisano. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki