REKLAMA

"WSJ": Szwajcaria słabym ogniwem unijnych sankcji

2022-07-13 09:17
publikacja
2022-07-13 09:17
"WSJ": Szwajcaria słabym ogniwem unijnych sankcji
"WSJ": Szwajcaria słabym ogniwem unijnych sankcji
fot. Fedor Selivanov / / Shutterstock

Szwajcaria to słabe ogniwo unijnych sankcji - napisał dziennik "Wall Street Journal". Jak podkreślił, mimo lutowej deklaracji o przyłączeniu się do retorsji nałożonych przez UE na Rosję władze szwajcarskie nie podjęły zbyt wielu działań przeciw rosyjskim firmom prowadzącym interesy w tym kraju.

Jako przykład amerykańska gazeta podała, że od przyłączenia się Szwajcarii do sankcji władze kantonu Zug doszukały się zaledwie jednej firmy - z ogółu 30 tysięcy zarejestrowanych w regionie - która jest ich zdaniem kontrolowana przez osobę podlegającą obostrzeniom.

"Tak wielu rosyjskich miliarderów ma tu domy lub firmy, że lokalna partia opozycyjna zaczęła zabierać turystów na +wycieczkę szlakiem oligarchów+. Szwajcarskie gazety przezwały Zug +małą Moskwą+ i żartowały, że lokalni przywódcy chcą zbudować wokół miasta mur jak wokół Kremla" - opisał we wtorek "WSJ".

Jak wskazała gazeta, lokalny zespół sześciu urzędników z Zugu, zajmujących się sankcjami, miał trudności z identyfikacją domów i firm oficjalnie należących setek rosyjskich oligarchów objętych restrykcjami przez rząd Szwajcarii. Zmagali się z nazwiskami pisanymi cyrylicą i często nie potrafili odczytać 300-stronicowej listy - powiedział przedstawiciel władz kantonu Heinz Taennler.

Jak skomentował "WSJ", sytuacja jest emblematyczna dla całego kraju. Według Public Eye, grupy badającej przejrzystość biznesów, szwajcarskie banki zarządzają aktywami wartymi 150 mld dolarów, należącymi do rosyjskiej klienteli, a 32 proc. najbliższych Putinowi oligarchów posiada nieruchomości, konta bankowe czy przedsiębiorstwa w Szwajcarii.

W Winterthur w kantonie Zurych znajduje się siedziba Sulzer AG, firmy, która w 48,8 proc. należy do rosyjskiego miliardera Wiktora Wekselberga, objętego sankcjami przez USA i Wielką Brytanię. Kiedy Polska nałożyła sankcje na Sulzer AG, szwajcarska ambasada w Warszawie nieskutecznie lobbowała w polskim rządzie, aby odwrócił tę decyzję, o czym poinformował "WSJ" za źródłami w polskich władzach i szwajcarskim ministerstwie spraw zagranicznych.

Dziennik napisał, że senatorowie USA nieoficjalnie zwrócili się do szwajcarskich władz, nalegając, aby zrobiły więcej w celu zlokalizowania rosyjskich majątków i posiadłości, oraz oskarżając Szwajcarię o "dopuszczanie do rosyjskich nadużyć". Rząd w Bernie odrzucił krytykę i przekonywał, że robi wszystko, co w jego mocy, a samo dołączenie kraju do sankcji oznacza "historyczny zwrot". (PAP)

kjm/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
katzpodola
Szwajcaria to najbardziej sprzedajny kraj na świecie. Bardziej niż żydzi.
moshe_klotz
""Szwajcaria to MOCNE ogniwo unijnych sankcji"",
w inflacji ""Inflacja w maju w Szwajcarii ponownie wzrosła. Po podwyżce o 0,3% w kwietniu, w maju zwiększyła się ona aż o 0,6%. To najwyższy wynik od prawie 2 lat. Jeszcze z początkiem pandemii inflacja znacząco spadła, w czerwcu 2020 roku wynosiła
""Szwajcaria to MOCNE ogniwo unijnych sankcji"",
w inflacji ""Inflacja w maju w Szwajcarii ponownie wzrosła. Po podwyżce o 0,3% w kwietniu, w maju zwiększyła się ona aż o 0,6%. To najwyższy wynik od prawie 2 lat. Jeszcze z początkiem pandemii inflacja znacząco spadła, w czerwcu 2020 roku wynosiła nawet -1,3%.""

Na wlasnie odbytym G-20, zadne potezne panstwa swiata
nie poparly dziwacznych "sankcji" rachitycznego "zachodu"

Zachodzacy "zachód" walczy z wiatrakami jak Don Kichot,
karajac siebie i nieszczesnych mieszkanców "zachodu"
Inflacja to po prostu zubozenie, nieodwracalne, dobrobyt "zachodu" budowany przez dziesieciolecia, wlasnie przemija z wiatrem czyli Gone with the Wind
polonu
Ameryka zrobi w Ukrainie dobrobyt , taki jak w Afganistanie, surowce są .pszenicy trochę zostało. i niewolnicy .zacznie się jak tylko będzie można zacząć tzw eksploatacje demokratyczną .jest dużo krajów co to oczyszczenie zaliczyło .a są i tacy co zaliczają teraz na bieżąco .i to całkiem nie daleko od Ukrainy . .
darius19
i przypatrywal sie obojetnie jak Rosja Putlera morduje i niszczy slabszego sasiada UA. Trollowska propaganda. Na wiosce Ukraincow ktorych wspomagam, ruska rakieta zabila oboje rodzicow dwojga malych dzieci
najmadrzejszy
Tak juz na swiecie, ze rzadko atakuje sie silniejszy kraj...a US jest najlepszym przykladem takiego zachowania.
xqwztsa odpowiada najmadrzejszy
Jak USA miałaby zaatakować mocniejszy kraj to... który i na jakiej planecie? Czytasz czasem co piszesz? :D
prawda_
Jeden z nielicznych krajow ktory respektuje prawo wlasnosci, nie lamie konstytucji i nie bedzie marzl w nadchodzacej zimie.
towarzysz_
Dobrze powiedziane towarzyszu! U nas w Rosiji tez bedzie cieplo w zimie (wiec nigdzie nie wyjezdzaj), szanujemy konstytucje i moja wlasnosc.

----
Wyslane z Ayya T1
niederfurzdorf
Złoto zagrabione w czasie II wojny chętnie trzymali u siebie, chętnie też Adolfowi udzielali kredytów na zbrojenia gdy wszyscy w Europie wiedzieli, na co kasa idzie. Fajny, miły, neutralny kochający przyrodę i pokój naród. Kolejny dowód jak ważna jest edukacja historyczna w polskich szkołach. Świat niby się zmienia a znowu te same Złoto zagrabione w czasie II wojny chętnie trzymali u siebie, chętnie też Adolfowi udzielali kredytów na zbrojenia gdy wszyscy w Europie wiedzieli, na co kasa idzie. Fajny, miły, neutralny kochający przyrodę i pokój naród. Kolejny dowód jak ważna jest edukacja historyczna w polskich szkołach. Świat niby się zmienia a znowu te same doświadczenia .,,
darius19
Rosja to kraj bandycki. Niestety, w wielu krajach, kasa wygrywa z etyką...

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki