REKLAMA

"WSJ": Niemcy zablokowały dostawy broni z Estonii na Ukrainę

2022-01-21 21:18
publikacja
2022-01-21 21:18
"WSJ": Niemcy zablokowały dostawy broni z Estonii na Ukrainę
"WSJ": Niemcy zablokowały dostawy broni z Estonii na Ukrainę
fot. Novikov Aleksey / / Shutterstock

Niemcy nie zezwoliły Estonii na eksport pochodzącej z Niemiec artylerii Ukrainie - podał w piątek dziennik "Wall Street Journal". Chodzi o haubice D-30 wytworzone jeszcze w Związku Sowieckim, a będące na wyposażeniu armii NRD.

Dziennik powołuje się na urzędników w Niemczech i Estonii. Według "WSJ" Niemcy nie zezwoliły na eksport 122mm haubic D-30 o zasięgu ok. 20 km. Sprzęt pierwotnie stacjonował w NRD, a w latach 90. został sprzedany Finlandii, która następnie odsprzedała go Estonii w 2009 r. Ze względu na zawarte porozumienie, oba kraje muszą wyrazić zgodę na dalszy eksport tej broni, lecz rząd Niemiec odmówił jej udzielenia.

"WSJ" zauważa, że choć Niemcy są jednym z największych eksporterów uzbrojenia na świecie, również do krajów trzecich takich jak Egipt i Pakistan, Berlin kieruje się polityką zakazującą dostaw broni w strefy aktywnego konfliktu. O tym mówiła też szefowa MSZ Annalena Baerbock podczas niedawnej wizyty w Kijowie, powołując się na względy historyczne.

Zablokowana przez Niemcy dostawa byłaby już kolejną partią uzbrojenia z Estonii dla Ukrainy. W ostatnich dniach USA zezwoliły Tallinowi na dostarczenie zestawów przeciwpancernych Javelin, zaś Łotwie i Litwie - na eksport pocisków przeciwlotniczych Stinger. Estonia miała przekazać też wsparcie dotyczące cyberbezpieczeństwa ukraińskiej armii. 

osk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (32)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ukraina ma wyjątkowo tragiczną historię. Najazdy ze wschodu i zachodu, zagłodzenie 8-10 mln ludzi przez Stalina, a na dokładkę po rozmontowaniu ZSRR, stery przejęli Żydzi.

Wschód kraju zamieszkują miliony Rosjan, którzy z pewnością woleli by Putina niż pacynkę Kołomojskiego.
dziadekjarek
Skąd wiesz co by woleli?
A może dać im do wyboru Putina albo UE i zobaczymy
demeryt_69 odpowiada dziadekjarek
Mam znajomych Ukraińców i mój kuzyn ożenił się z Ukrainką. Wszyscy zgodnie tak uważają, trybisz?

demeryt_69
Tylko patrzeć jak Fryce dogadają się z Iwanem i zrobią kolejny rozbiór. Kler na pewno im pomoże :)

darius19
ale brednie i napuszczanie - dlaczego kler by mial pomagac Putinowi? Kompletna bzdura. Zamet, Dezinformacja, Oplowanie, Antysemityzm ("ajwaj_", "demeryt_69", "talmud", "lorelie", "grzegorzkubik"..) Bolszewickie metody rodem ze stajni Putina. Sklocic, zasiac watpliwosci - klasyka propagandy ale brednie i napuszczanie - dlaczego kler by mial pomagac Putinowi? Kompletna bzdura. Zamet, Dezinformacja, Oplowanie, Antysemityzm ("ajwaj_", "demeryt_69", "talmud", "lorelie", "grzegorzkubik"..) Bolszewickie metody rodem ze stajni Putina. Sklocic, zasiac watpliwosci - klasyka propagandy rodem z Russia Today. Pryncypal kasy na to nie zaluje.
demeryt_69
Spakojna - Sleepy Joe ma wszystko pod kontrolą :)

danip
może sie mylę, ale Aby zbyt mocne zbrojenie Ukrainy nie odbiło nam się czkawką gdy Rosja "przekona" Ukraińców, że muszą być jednak po ich stronie...
karbinadel
Dokładnie, władza na Ukrainie może się zmienić, a broń zostanie :)
demeryt_69 odpowiada karbinadel
W czasach ZSRR na terytorium dzisiejszej Ukrainy produkowano sporo broni - szto słucziłos?
karbinadel odpowiada demeryt_69
Na wodku machnioli

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki