"WSJ": Chiny będą mogły rozmieścić swe siły w bazie wojskowej w Kambodży

W ramach tajnego porozumienia zawartego z rządem Kambodży Chiny będą mogły rozmieścić swoje siły zbrojne na terenie kambodżańskiej bazy marynarki wojennej - podał "Wall Street Journal". Władze w Phnom Penh w poniedziałek zaprzeczyły tym doniesieniom.

(FORUM)

Zgodnie z umową, którą obie strony zawarły wiosną br., ale nigdy nie upubliczniły, Chiny zyskały wyłączny dostęp do części bazy Ream w prowincji Sihanoukville, nad Zatoką Tajlandzką - wynika z opublikowanego w niedzielę artykułu amerykańskiego dziennika, który powołuje się na zbliżonych do sprawy przedstawicieli władz USA i ich krajów sojuszniczych.

Gdyby te doniesienia miały się potwierdzić, Chiny zyskałyby możliwość wzmocnienia swojej pozycji w prowadzonych sporach terytorialnych i w obronie swych interesów gospodarczych w regionie Morza Południowochińskiego, co stanowiłoby wyzwanie dla sojuszników USA w Azji Południowo-Wschodniej.

"To najgorszy w historii wymyślony news wymierzony w Kambodżę" - oświadczył w redakcji na artykuł premier Hun Sen, cytowany w poniedziałek przez prorządowy portal Fresh News. "Nic podobnego nie mogło mieć miejsca, bo goszczenie baz wojskowych obcych państw jest sprzeczne z kambodżańską konstytucją" - dodał.

Rzecznik ministerstwa obrony Kambodży Chhum Socheat w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że doniesienia "WSJ" są "wyssane z palca i bezpodstawne".

Chiny, które są najważniejszym regionalnym sojusznikiem Hun Sena, w ostatnich latach skierowały do Kambodży miliardy dolarów w formie pomocy rozwojowej i kredytów, udzielanych w ramach porozumień dwustronnych i promowanej przez Pekin Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Z kolei Pentagon w liście adresowanym do kambodżańskiego rządu sugerował niedawno, że Chiny mogą próbować zdobyć wojskowy przyczółek w Kambodży, oraz pytał, dlaczego władze w Phnom Penh odrzuciły proponowaną przez USA ofertę zmodernizowania bazy marynarki wojennej. Departament Stanu USA apelował do Kambodży o realizowanie "niezależnej polityki zagranicznej".

"Obawiamy się, że wszelkie działania rządu Kambodży zezwalające na obecność wojskową obcych państw w tym kraju zagroziłyby spójności i znaczeniu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w kontekście koordynowania wydarzeń w regionie, a także zakłóciłyby pokój i stabilność w Azji Południowo-Wschodniej" - przekazał amerykański resort dyplomacji w komunikacie.

W listopadzie ub. roku Kambodża dementowała prasowe doniesienia, jakoby Pekin od 2017 roku czynił starania o pozyskanie w tym kraju bazy marynarki wojennej, w której stacjonować mogłyby fregaty, niszczyciele i inne okręty Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej - przypomina Reuters. (PAP)

akl/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil