REKLAMA
PILNE

WSA uchylił decyzję GDOŚ ws. Wschodniej Obwodnicy Warszawy

2021-08-27 11:30
publikacja
2021-08-27 11:30
WSA uchylił decyzję GDOŚ ws. Wschodniej Obwodnicy Warszawy
WSA uchylił decyzję GDOŚ ws. Wschodniej Obwodnicy Warszawy
fot. pwlodkowski / / Pixabay

Zgodnie z informacją, jaka pojawiła się na portalu WSA, zaskarżona decyzja GDOŚ w sprawie Wschodniej Obwodnicy Warszawy została uchylona - poinformowała PAP rzeczniczka GDDKiA Małgorzata Tarnowska.

We wtorek odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie rozpatrzenia skarg na decyzję GDOŚ uchylającą decyzje środowiskowe dla S17 na odcinku Ząbki - Zakręt, która stanowi część Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sąd uchylił decyzję GDOŚ. W związku z tym, jeśli nie wpłynie do NSA złożona przez GDOŚ skarga kasacyjna, będzie obowiązywać decyzja środowiskowa RDOŚ pozwalająca budować odcinek wschodniej obwodnicy Warszawy przez środek Wesołej.

"Oczekujemy teraz na uzasadnienie wyroku" - przekazała rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.

15 lutego br. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła w całości decyzję RDOŚ w Białymstoku o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy wschodniej obwodnicy Warszawy na odcinku Ząbki - Zakręt. "Przyczyną uchylenia decyzji środowiskowych jest błąd formalny po stronie organów ochrony środowiska, a nie błąd merytoryczny po stronie projektantów lub GDDKiA" - informowała wtedy GDDKiA. Zdaniem GDOŚ, w tej sprawie doszło do naruszenia właściwości miejscowej przez organ wydający decyzję w pierwszej instancji. Właśnie to spowodowało konieczność uchylenia decyzji.

Postępowanie w sprawie odcinka wschodniej obwodnicy przebiegającej przez Wesołą i Sulejówek prowadził białostocki oddział RDOŚ. Stało się tak, ponieważ od 2015 r. dyrektorem warszawskiego oddziału RDOŚ został Arkadiusz Siembida, który był mieszkańcem Wesołej.

W tym czasie GDOŚ uznał, że "doszło do wyłączenia organu z mocy prawa" i skierował sprawę do rozpatrzenia w Białymstoku. Następnie w lutym 2021 r. uchylił decyzję tamtejszego RDOŚ.

Taka decyzja spotkała się z wielką przychylnością mieszkańców i stowarzyszenia "Sąsiedzi dla Wesołej", którzy wcześniej organizowali liczne protesty przeciwko przebiegowi obwodnicy przez sam środek dzielnicy i położony w centrum Las Milowy. Chcieli, aby drogowcy powrócili do koncepcji budowy w obwodnicy w tzw. wariancie czerwonym, czyli biegnącym przez południową część Wesołej.

Budowa Wschodniej Obwodnicy Warszawy jest podzielona na trzy etapy: odcinek Drewnica - Ząbki, odcinek Ząbki - Zakręt i odcinek Zakręt - Lubelska. Drogowcy do pierwszego odcinka WOW są przygotowani na ogłoszenie przetargu na projekt i budowę. Jednak nie mają na ten fragment finansowania. Na drugi odcinek Ząbki - Zakręt uchylona została decyzja środowiskowa, czyli pierwszy dokument przy budowie dróg zatwierdzający m.in. wariant przebiegu trasy. Bez niego drogowcy nie mogą się ubiegać o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej oraz w późniejszym etapie o przetarg na projekt i budowę drogi. Natomiast ostatni odcinek S17 Zakręt - Lubelska jest aktualnie w realizacji.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki