REKLAMA
WAŻNE

WIG20 znów razi słabością. W dół producenci gier

2020-01-15 17:30
publikacja
2020-01-15 17:30
fot. Borys Skrzyński / Puls Biznesu

Choć Wall Street śrubowała w środę rekordy, WIG20 znów miał problem, by wyjść ponad kreskę. Słaby dzień zanotowali m.in. producenci gier.

Głównym wydarzeniem środy miało być podpisanie Amerykańsko-chińskiej umowy dotyczącej częściowego wycofania się z obustronnych obostrzeń handlowych. Moment ten był już jednak w cenach, ale byki z Wall Street szybko znalazły sobie nowy temat do gry: podatki. - Obecnie pracujemy nad „Reformą Podatkową 2.0”. Dopracowanie szczegółów zajmie nam kilka miesięcy, propozycje zostaną opublikowane w toku kampanii” – powiedział doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow.

Zapowiedź kolejnej obniżki podatków podprowadziła amerykańskie indeksy na nowe szczyty. Najmocniej, bo o 0,6 proc., rósł Dow Jones. W Europie już jednak takiego entuzjazmu nie było i przeważały mieszane nastroje. Negatywnie na tym tle wyróżniały się m.in. główne indeksy giełd w Rydze, Mediolanie, Budapeszcie oraz Warszawie.

WIG20 znów razi słabością. / Bankier.pl

WIG20 po raz drugi z rzędu zachowywał się słabo na tle rynku. Z wynikiem -0,8 proc.odstawał on zarówno od większości europejskich odpowiedników, jak i głównych indeksów GPW. WIG stracił bowiem dziś 0,5 proc., mWIG 0,4 proc., sWIG urósł zaś o 0,3 proc. Jeszcze jedna równie słaba sesja, w WIG20 znajdzie się poniżej poziomów z zamknięcia 2019 roku. Warto dodać, że ostatnie dwie słabe sesje WIG20 zaliczył przy wyższych od średniej obrotach. Wczoraj aktywność na szerokim rynku przekroczyła 1,2 mld zł, dziś było to ponad 1 mld zł.

W gronie blue chipów słabo radził sobie sektor finansowy. Najsłabszym ogniwem indeksu było Pekao, które straciło 2,4 proc. Po 1,8 proc. straciły akcje PZU i PKO BP. Blisko 1 proc. pod kreską znalazł się też Santender. Wyróżniał się jedynie mBank, który zystał 1,4 proc. Dziś piąta rocznica czarnego dnia frankowiczów, gdy SNB uwolniło kurs franka i spowodowało gwałtowne umocnienie się szwajcarskiej waluty. Analitycy oceniają, że temat pozwów dotyczących kredytów frankowych będzie największym wyzwaniem dla banków w 2020 roku.

Słabo prezentował się CD Projekt (-1,8 proc.) oraz KGHM (-1,0 proc.). Z drugiej strony wyróżniało się Dino, które kontynuuje serię sesji z podwyższoną zmiennością. Dziś +2,3 proc. w górę. Ponad 1-proc. wzrosty notowały także akcje Play, CCC, Orange i wspominanego mBanku.

Na szerokim rynku mocne spadki notowały m.in. akcje producentów gier. 6,8 proc. potaniało Ten Square Games, 5,3 proc. stracił PlayWay, podobnie BoomBit, 3,8 proc. zaś Ultimate Games. W sumie WIG-Games stracił dziś 2,9 proc. i był drugim najsłabszym indeksem branżowym na GPW. Słabiej poradziły sobie tylko spółki z WIG-Leki - spadek o 4,1 proc.

Na czerwono świeciły się także notowania Bogdanki, która potaniała o 3,5 proc. Spółka wypłaci 17 stycznia drugą ratę nagrody rocznej za wynik w 2019 rokuMaksymalna wysokość części stałej drugiej raty nagrody na pracownika zatrudnionego na dole wyniesie 2.000 zł brutto, w ZPMW 1.600 zł brutto, a na powierzchni 1.500 zł brutto.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
lukaszw81
Dziękuję loosac za odpowiedź.
Czyli ogólnie przy małych obrotach bardzo ciężko dużemu graczowi sprzedać akcje.
Mam jeszcze pytanie. Ile pieniędzy z giełdy ma jakaś spółka X ? Tzn. jak ta spółka pobiera pieniądze z giełdy na swoje inwestycje ?
silvio_gesell
Dwa dni takie „rażąca słabość” ze trzy dni temu było taniej. :)
lukaszw81
Mam pytanie. Czasem słyszy się, że jest problem ze sprzedażą akcji na NewConnect. Jak to jest jak ktoś kupi akcje za 1 mln. zł i ruszy wykresem do góry, czy musi się znaleźć kolejny kupujący aby ten pierwszy mógł to sprzedać ?
loosac
Chcial bym Cie uswiadomic, ze generalnie tak dziala GIELDA. Abys sprzedal X akcji po Y zlotych, to ktos musi miec oferte za te Y zl na conajmniej X akcji. Inaczej sprzedasz kawalek albo nic
marko14
Te gość co to piszę to zwykły manipulant
marko14
Ten gość co pisze te komentarze posumujace dzień to zwykły manipulant
enta
drugi dzień potężnych jak na gpw obrotów orlenu i cisza,nikt tego nie komentuje bo...no właśnie,bo?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki