REKLAMA

WIG20 znów czerwony. W dół CD Projekt i Polsat

2020-01-22 17:45
publikacja
2020-01-22 17:45
fot. Krystian Maj/ /

Po kolejnej spadkowej sesji WIG20 jest obecnie notowany poniżej poziomów z zamknięcia 2019 roku. W środę duże spółki znów ciągnęły polską giełdę w dół.

Na środowym zamknięciu WIG20 stracił 0,5 proc. osiągając poziom 2.146,56 pkt. Oznacza to tym samym, że polski indeks blue chipów notowany jest poniżej poziomów z 30 grudnia 2019, czyli w 2020 roku jest na minusie. Warto dodać, że polskie duże spółki były poważnym ciężarem dla GPW w 2019 roku, podobnie jest i teraz.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Pozostałe dwa główne indeksy GPW są w tym roku na sporych plusach, dodatkowo dzisiaj także radziły sobie dużo lepiej niż WIG20. sWIG zniżkował o 0,1 proc., mWIG zaś poszedł w górę o 0,1 proc., rehabilitując się nieco po słabej wczorajszej sesji. Spadki dużych spółek przeważyły jednak w WIG-u i indeks szerokiego rynku stracił 0,4 proc. Obroty sięgnęły 786 mln zł

W gronie spółek z WIG20 najmocniej spadały akcje Tauronu – o 3,3 proc., Polsatu – o 3,3 proc. i PGNiG - o 2,8 proc. Ta ostatnia otrzymała negatywną rekomendację od DM BOŚ, którzy zalecili "sprzedaż" gazowego giganta. Z kolei Polsat wciąż cierpi za grzechy względem konsumentów. UOKiK poinformował w środę w komunikacie, że uznał, iż Polkomtel naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na spółkę 50,6 mln zł kary za pobieranie dodatkowej opłaty za tzw. video streaming. Po drugiej stronie pozytywnie wyróżniało się Dino (+4,6 proc.), które tym samym wspięły się na historyczne maksima.

Wśród indeksów sektorowych wyróżniał się m.in. WIG-Games, który zyskał 1,7 proc. i wyznaczył nowe maksima. Co ciekawe sam CD Projekt wypadł dziś słabo i stracił 1,2 proc. Spadki pojawiły się po tym, jak po sieci zaczęły krążyć plotki dotyczące przyczyn przełożenia premiery "Cyberpunka 2077". Według jednego z informatorów przyczyną miało być fatalne działanie gry na konsolach, przede wszystkim Xbox One.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje BAH – spadek o 7,6 proc., Astarty – o 6,6 proc. i Elemental Holding – o 6,2 proc. Zniżkowała także cena Apatora – o 3,3 proc. Po wtorkowej sesji Apator poinformował, że obniżył szacunki skonsolidowanego zysku netto za 2019 rok do 56 mln zł z 67 mln zł przewidywanych w listopadzie. Ponadto Apator podał, że jego podmiot zależny – Apator Powogaz - zawarł z deweloperem list intencyjny dotyczący zbycia należącej do spółki nieruchomości w centrum Poznania za 61 mln zł - transakcja może zostać sfinalizowana do końca I kw. 2020 roku.

Pozytywnie wyróżnił sie z kolei Altus (+27,1 proc.). W trakcie środowych notowań Altus TFI poinformował, że fundusze Quercus TFI, będące akcjonariuszem Altus TFI chcą, by NWZ Altusa upoważniło zarząd do skupu akcji własnych - według projektu uchwały, akcjonariusze mieliby upoważnić zarząd Altus TFI do nabycia do 19 marca 2020 r. nie więcej niż 4.483.000 akcji własnych w celu umorzenia, po cenie 8 zł za akcję.

Warto dodać, że negatywne informacje dla inwestorów płynęły także ze sfery makro. Grudniowy odczyt produkcji przemysłowej okazał się wyraźnie niższy od oczekiwań większości ekonomistów. Na plus można jednak zaliczyć fakt, że produkcja w ogóle wzrosła. W sumie wartość produkcji sprzedanej przemysłu w grudniu była o 3,8% wyższa niż w grudniu 2018 roku. W porównaniu z listopadem wartość produkcji spadła o 9,4%. W całym 2019 roku GUS odnotował wzrost produkcji sprzedanej przemysłu o 4% rdr.

Adam Torchała/PAP Biznes

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
kuba_rzeszowiak
CD Projekt wydaje grę na koniec roku a wtedy Sony i Microsoft wydaje konsole nowej generacji. Cyberpunk jest robiony na starą generację. Wiedzieliście o tym? Pewnie będzie na nowej generacji ale za kolejny okres developmentu i optymalizacji. Spółka się jeszcze nie pochwaliła informacjami na ten temat.
szeregowy_forumowicz
Silvio, oddawaj kasę!
silvio_gesell
Przechodziłem już to sto razy, wszyscy grają przeciwko mnie, a potem jojczą.
szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell
Grałem tak jak mówiłeś żeby grać! Jesteś pospolitym oszustem i tchórzem! Oddawaj kasę!
pkc
Może jeszcze wykorbi na wiosnę.
znawca_inwestor
Gdzie jest ten debil od korby na 2900?
terrainahead
jak mu polużniom renkawki od kaftana to ci odpise.
1800

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki