REKLAMA

SESJA NA GPWWIG20 z zadyszką. Akcjonariusze banków nie boją się TSUE

2023-12-07 17:30
publikacja
2023-12-07 17:30

Wycofany popyt na GPW pozwolił sprzedającym przecenić WIG20 najmocniej od blisko miesiąca. Rekordy z poprzednich dni na indeksach doczekały się wreszcie zauważalnej realizacji zysków, chociaż i tak rozstrzygać o kierunku na najbliższy czas będzie reakcja rynków w finale tygodnia na dane z USA.

WIG20 z zadyszką. Akcjonariusze banków nie boją się TSUE
WIG20 z zadyszką. Akcjonariusze banków nie boją się TSUE
fot. Krystian Maj / / FORUM

WIG20 spadł o 0,91 proc., WIG był niżej o 0,84 proc., z kolei mWIG40 spadł o 0,9 proc., a sWIG80 o 0,26 proc. Obroty sięgnęły 912 mln zł, z czego tylko 748 mln dotyczyło WIG20. W ostatnich wzrostowych sesjach standardem była wymiana akcji największych spółek za ponad miliard złotych.

Tym samym przecena WIG20 okazała się największa od 10 listopada, kiedy indeks blue chipów oddał 1,37 proc. Podobnie stracił 27 listopada, gdy przy jeszcze niższych obrotach spadł o 0,9 proc. Wyraźne zawahanie się popytu po wyznaczeniu nowego szczytu hossy, w której WIG20 zyskał ponad 74 proc., z czego ponad 25 proc. tylko od października skłania niektórych do realizacji zysków.

Dzień na europejskich rynkach pokazywał wytracenia wzrostowego impetu z ostatnich dni, w dodatku lokalnie inwestorzy reagowali, chociaż nie przesadnie, na kolejny wyrok TSUE dotyczący polskiego sektora bankowego. O sentymencie na najbliższe dni może zadecydować piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy.

Na krajowym parkiecie indeks WIG-Banki momentami tracił ponad 1,7 proc., ale trzeba pamiętać, że dzień wcześniej poprawił swój historyczny szczyt, a na sam koniec większość spadków została odrobiona i w finale indeks banków spadł tylko o 0,11 proc. Inwestorzy więc nie przejęli się zbytnio kolejny prawnym rozstrzygnięciem, które jak wskazał Związek Banków Polskich „w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców”. Zdaniem radców prawnych, czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych potwierdził dotychczasową prokonsumencką wykładnię przepisów prawa.

Słabsze nastroje były widoczne na szerokim rynku w Warszawie, gdzie 13 z 14 indeksów sektorowych było notowanych pod kreską. Ponad 1 proc. straciły paliwa, media, odzież, motoryzacja, budownictwo i górnictwo. Zyskała tylko chemia za sprawą odbicia kursu Grupy Azoty (3,45 proc.).

Akcje Grupy Azoty są w trendzie spadkowym od stycznia tego roku, kiedy kosztowały ok. 45 zł. W połowie listopada papiery spółki osiągnęły roczne minimum na poziomie 20,58 zł. Od tamtej pory akcje Grupy Azoty pną się w górę.

W WIG20 tym razem spadki objęły 16 spółek z największą przecen Grupy Kęty (-2,71 proc.) oraz Dino (-2,67 proc.). Na wzrosty cen miedzi nie reagował kurs KGHM (-1,96 proc.), ataku na nowe historyczne maksimum nie przypuścił kurs PZU (-1,96 proc.), a przy drugich największych obrotach (85 mln zł) do spadków powrócił kurs Orlenu. Najwięcej (120 mln zł) handlowano na akcjach PKO (-0,32 proc.). O 0,52 proc. zniżkował kurs PGE, które podało mało szczegółową informację, że rozpoznało potrzebę przeprowadzenie testów na utratę wartości swoich aktywów. 

W Sejmie procedowany jest poselski projekt ustawy, który zakłada zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gosp. domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 r. Zakładane jest utrzymanie proporcjonalnych obecnych limitów zużycia i utrzymanie grup objętych ochroną. W środę projekt został przyjęty przez komisje sejmowe

Zyskały tylko akcje JSW (1,48 proc.), chociaż spółka wydała komunikat o pożarze w jednej ze swoich kopalni oraz Pekao (0,58 proc.), Santandera (0,2 proc.) i Orange (0,07 proc.).

Na szerokim rynku warto zwróci uwagę na spółkę The Farm 51 z New Connect (-19 proc.), która zdecydowała się o rozwiązaniu umowy o współpracy w zakresie wsparcia rozwoju tytułu „World War 3” i przeniesienia praw autorskich do gry na inny podmiot z Cypru. W czwartek The Farm 51 zaprezentował także nową strategię.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
simonsoft8
pokarzcio twój ruch -- twój wybór na zwyżka akcja +5.31% gdyby opzycja teraz wtgra
simonsoft8
wygrać wybór and przejąć władza

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki