WIG20 ratuje wzrosty. Odbicie na CCC

2019-08-20 17:28
publikacja
2019-08-20 17:28
GPW

WIG20 kontynuował we wtorek odbicie i to mimo spadków w Europie. Na samym indeksie w ciągu dnia działo się jednak niewiele - wyróżniały się akcje Dino i CCC.

Minimalna zmienność i notowania przesuwające się wzdłuż kreski w bok - tak mógłby wyglądać opis najnudniejszej sesji giełdowej. Przez większość wtorkowego handlu w scenariusz ten wpisywał się WIG20. Ruch pojawił się dopiero po godz. 15, gdy na rynku pojawili się Amerykanie, a następnie Wall Street otworzyła dzień czerwienią. Spadki na GPW były chwilowe i w końcówce udało się przeciągnąć linę na drugą stronę. I to mimo faktu, że na większości europejskich parkietów przeważała dziś czerwień.

Ostatecznie WIG20 zyskał 0,37 proc. To druga wzrostowa sesja dla indeksu blue chipów z rzędu i co ciekawe po raz ostatni takiej serii - jakkolwiek to nie brzmi w przypadku dwóch sesji - WIG20 nie miał... od miesiąca. Dokładnie przez 32 dni indeks największych polskich spółek nie potrafił dwóch sesji po sobie zamknąć wzrostami. W górę poszedł dziś także WIG (+0,3 proc.) i mWIG (+0,2 proc.), w tyle pozostał sWIG (-0,2 proc.). Obroty na szerokim rynku wyniosły 803 mln zł.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Bohaterem dnia w indeksie WIG20 były akcje Dino. Spółka po zaprezentowaniu raportu za pierwsze półrocze poszła w górę aż o 10 proc. Przy okazji pod względem kapitalizacji spółka wyprzedziła Lotos i PGE, zbliżyła się także do KGHM-u. Analitycy DM mBanku zasugerowali nawet, że akcje spółki są zbyt rozgrzane i zarekomendowali sprzedaż papierów Dino.

W górę poszła także grupa CCC (+4 proc.) podała w poniedziałek późnym wieczorem, że według szacunków miała w II kw. 2019 roku 341,9 mln zł zysku EBITDA, ponad 25 proc. więcej niż zakładał konsensus PAP Biznes. Analitycy zauważają, że spółka pokazała mocny cash flow i trzymanie kosztów pod kontrolą.

Po drugiej stronie znalazł się Lotos (-2,1 proc.), który poinformował, że oczyszczona EBITDA LIFO Lotosu w drugim kwartale 2019 roku wyniosła 783,3 mln zł zgodnie z wcześniejszymi szacunkami. - Generalnie wyniki zgodne z wcześniejszym komunikatem, więc tutaj, co do poziomu EBITDA zaskoczenia nie ma. To, na co warto zwrócić uwagę, to rozwiązanie rezerw, czy też wycofanie z rachunku escrow rezerwy na likwidację złóż ropy w Norwegii. To była duża kwota (440,8 mln zł) i Lotos uwolnił w ten sposób gotówkę – powiedział PAP Biznes analityk mBanku Kamil Kliszcz.

Na szerokim rynku mocny ruch zanotowało Rafako (-9 proc.). W ciągu wtorkowej sesji na rynek napłynęła wiadomość o śmierci Jerzego Wiśniewskiego, głównego akcjonariusza grupy PBG, prezesa Rafako i PBG.

Na rynku NewConnect uwagę przykuwały akcje Pure Biologics (+10,3 proc.). Spółka podała, że NCBR zarekomendował dofinansowanie w kwocie ok. 29,9 mln zł projektu spółki dotyczącego opracowania bispecyficznego fragmentu przeciwciała do symultanicznego zwalczania nowotworu i rekrutacji komórek układu immunologicznego - całkowita wartość projektu wynosi ok. 40,4 mln zł.

Adam Torchała/PAP Biznes

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki