REKLAMA

WIG20 najmocniejszy w Europie

2020-12-03 08:45
publikacja
2020-12-03 08:45
WIG20 najmocniejszy w Europie

W środę indeks WIG20 ponownie dostarczył inwestorom nad Wisłą sporo radości zyskując ostatecznie 2,4%. Polski indeks blue chipów zbliżył się tym samym do okrągłego poziomu 1900 pkt., który widziany był ostatnio na samym początku marca. Zieleń pojawiła się również w drugiej i trzeciej linii spółek - mWIG40 zyskał 1,1% a sWIG80 1,2%. Co ciekawe, wczorajsze nastroje panujące w pozostałej części Starego Kontynentu można określić co najwyżej jako mieszane. Niemiecki indeks DAX zaliczył zniżkę o 0,5%, a francuski CAC40 zakończył sesję neutralnie. Rynki najwyraźniej zdyskontowały już w całości „szczepionkową euforię” - w środę Wielka Brytania stała się pierwszym krajem, który w przyspieszonym trybie zatwierdził szczepionkę Pfizera.

Wśród polskich blue chipów, podobnie jak we wtorek, podstawowym motorem napędowym był duet w postaci KGHM (+4,9%) i CD Projekt (+4,7%). Spółki te miały też silne wsparcie w postaci innych szesnastu spółek należących do indeksu WIG20. Tym razem po drugiej stronie rynku znalazły się tylko dwa podmioty - były nimi PGE (-1,3%) oraz PKN Orlen (-1,2%). Natomiast w gronie mniejszych spółek na uwagę zasługuje wzrost akcji Biomedu Lublin o 15% po tym jak Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wydał zgodę na niekomercyjne badanie kliniczne „polskiego leku na koronawirusa”. Podobny wzrost zanotowały również akcje spółki Cormay, która po sesji 3 grudnia zastąpi w indeksie mWIG40 Energę.

Tymczasem za oceanem szampańskie nastroje panujące wśród inwestorów zostały wczoraj nieco ostudzone, ponieważ dane z amerykańskiego rynku pracy według ADP okazały się znacznie gorsze od oczekiwań. Liczba nowo utworzonych miejsc pracy w listopadzie według raportu wzrosła o 307 tys., czyli o 100 tys. mniej niż zakładał konsensus. Wygląda również na to, że przeforsowanie okrojonego pakietu fiskalnego na kwotę 908 mld USD nie będzie proste ze względu na sprzeciw lidera republikańskiej większości w Senacie M. McConella, który domaga się zmniejszenia pakietu niemal o połowę. S&P500 rozpoczął dzień wyraźnie poniżej kreski, jednak siła sprzyjającego sentymentu rynkowego wyprowadziła indeks powyżej zera, co ostatecznie pozwoliło mu zakończyć dzień z nowym rekordem i kosmetycznym wzrostem o 0,2%.

W momencie pisania komentarza większość indeksów w Azji lekko zwyżkuje. Chiński usługowy indeks PMI według Caixin wypadł w listopadzie lepiej od oczekiwań (57,8 pkt. vs. konsensus 56,5 pkt.). Odczyt wpisuje się w pozytywną wymowę poniedziałkowych danych (PMI dla większych firm) i wskazuje, że poprawa koniunktury przenika także do mniejszych przedsiębiorstw.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki