REKLAMA

WIG20 na plusie ujemnym

2019-08-13 11:42
publikacja
2019-08-13 11:42

Jeden z prezydentów RP mówił niegdyś o "plusach dodatnich" i "plusach ujemnych". Wbrew pozorom na giełdzie to wcale nie takie abstrakcyjne - przykładowo dzisiejsze notowania mogą budzić wśród inwestorów spory dysonans.

Niby spadki, a jednak wzrosty / fot. Krzysztof Kuczyk / FORUM

Ostatnie trzy tygodnie na polskiej giełdzie to okres mocnej przewagi czerwieni nad zielenią. Wtorek jednak przyniósł wzrosty większości indeksów GPW i to mimo spadków w Europie i słabego odczytu ZEW. Około południa WIG i mWIG zyskują po 0,1 proc., sWIG zaś rośnie o 0,4 proc. Negatywnie na tym tle wyróżnia się WIG20, który... traci i to aż 0,6 proc. 

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Nie można jednak powiedzieć, że WIG20 jest dziś względnie wyraźnie słabszy niż reszta rynku, bo tak nie jest. Wszystko przez dywidendę PZU. Indeks WIG20 jest indeksem cenowym, dywidendy są więc od niego odejmowane. Dziś o przyznawaną akcjonariuszom dywidendę pomniejszany był kurs PZU (odcięcie następuje na otwarciu sesji przed dniem dywidendy), stąd i notowania WIG20 należało obniżyć, by wciąż oddawał realną cenę PZU. W efekcie WIG20 wystartował rano z balastem ponad 0,8 proc. I to - podkreślmy jeszcze raz - nie z powodu spadku wartości notowanych tam spółek, a z powodu odjęcia dywidendy, czyli zabiegu czysto technicznego.

Jeżeli dodać by te odjęte punkty do WIG20, to okazałoby się, że WIG20 zamiast spadać o 0,7 proc., rósłby o 0,2 proc. Dzisiejsza czerwień jest więc... zielenią. I to szczególnie istotną w kontekście słabych nastrojów na rynkach zagranicznych. Pech WIG20 polega na tym, że jak już w końcu GPW się zebrała do wzrostów (14 z ostatnich 16 sesji na WIG20 to spadki), to akurat indeks blue chipów musiał startować z obciążeniem.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Jest jednak odpowiednik WIG20, którego notowań dywidendy nie obciążają. To WIG20 Total Return, który podobnie jak WIG, jest indeksem dochodowym. Obrazuje więc nie ceny akcji, a dochód z nich wypracowany. Jako, że dywidenda odejmowana jest od ceny, ale jest częścią dochodu, to od indeksów cenowych się ją odejmuje, od dochodowych zaś nie. W efekcie na notowaniach WIG20TR około południa można było obserwować wspomniane 0,2 proc. na plusie.

Sytuacja powtarza się przy każdej dywidendzie. W efekcie stopa zwrotu z WIG20TR znacząco różni się od tej z WIG20. Przykładowo za ostatnie trzy lata WIG20 urósł o 13 proc., WIG20TR zaś o 23 proc. Z punktu widzenia inwestora istotniejsza wydaje się stopa zwrotu z dywidendą niż bez niej, dywidendę bowiem inwestor i tak i tak otrzymuje. Choć należy pamiętać, że płacą je spółki, a nie indeks.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki