REKLAMA

ANALIZAWIG20 na nowych minimach. Droga do dalszej słabości otwarta

2022-10-03 11:32
publikacja
2022-10-03 11:32

W ubiegłym tygodniu wskaźnik siły relatywnej WIG20 do WIG zamknął się na historycznych minimach, a tym samym umocnienie krajowych blue chipów względem szerokiego rynku z połowy miesiąca okazało się być tylko ruchem korekcyjnym. Brak bliskości istotnych wsparć na wykresie siły relatywnej w połączeniu z rosnącą siłą trendów spadkowych RS sugerują, iż słabość indeksu grupującego krajowe blue chipy może być kontynuowana.

WIG20 na nowych minimach. Droga do dalszej słabości otwarta
WIG20 na nowych minimach. Droga do dalszej słabości otwarta
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

WIG20 zakończył ostatni tydzień września spadkiem o 5,47 proc. i w tym okresie był najsłabszym indeksem z warszawskiego parkietu. Indeks szerokiego rynku WIG na przestrzeni tygodnia poszedł w dół o 4,38 proc., a relatywnie najmocniejszy był mWIG40, tracąc 3,41 proc.

Wyraźnie słabsze zachowanie krajowych blue chipów spowodowało dynamiczny ruch w dół wskaźnika siły relatywnej WIG20/WIG, który zamknął piątkową sesję na historycznych minimach. W czasie tygodnia obydwa wskaźniki trendu RS zmieniły kierunek na spadkowy, a siłę tych trendów potwierdza impet. Z takiej perspektywy zatem, mające miejsce między 9 a 22 września wzrosty wskaźnika siły relatywnej okazały się być tylko korektą i droga do dalszego osłabiania indeksu krajowych blue chipów względem szerokiego rynku została otwarta.

W WIG20 w ubiegłym tygodniu zwyżkowały kursy tylko trzech spółek. Najmocniej o 10,7 proc. w górę poszły akcje CD Projektu, o 10,1 proc. zyskało CCC, a na 3,1 proc. plusie zamknęły tydzień akcje KGHM. Z tego tylko dla CD Projekt układ wszystkich wskaźników powiązanych z siłą relatywną jest pozytywny, czyli w obydwu horyzontach wskazują trend wzrostowy RS, a siłę tych trendów potwierdza impet. Dla KGHM i CCC tylko krótkoterminowy trend RS ma kierunek wzrostowy, a w ujęciu średnioterminowym trend RS pozostaje spadkowy, choć jego siła od kilku sesji traci swój impet. Taki układ wskaźników nie wyklucza dalszego umacniania tych akcji względem WIG20 na przestrzeni najbliższych sesji.

Spośród krajowych blue chipów trend wzrostowy RS w dwóch horyzontach po piątkowej sesji miały akcje czterech spółek, jednak tylko dla ww. CD Projekt oraz Grupy Kęty, trendy te potwierdzał impet. Dla Asseco Poland długoterminowego trendu od kilku sesji nie potwierdza impet, a kurs spółki znajduje się w średnioterminowym trendzie bocznym i zbliża się do jego dolnego ograniczenia (okolice 67 zł). Dla PZU natomiast, obydwu trendów wzrostowych RS nie potwierdza już impet, a kurs akcji po mocnych spadkach z ostatnich sesji tygodnia zamknął się na 52-tygodniocych minimach, wybijając się dołem z kilkutygodniowego trendu bocznego.

W ubiegłym tygodniu poprawił się nieco obraz siły relatywnej dla akcji JSW, PGE i w szczególności dla PGNiG oraz PKN Orlen. Dla pierwszych dwóch spółek trend RS w dwóch horyzontach pozostaje co prawda spadkowy, jednak obydwu trendów nie potwierdza już impet. Dla PGNiG i PKN natomiast, krótkoterminowy trend RS zmienił w ubiegły piątek kierunek na wzrostowy, a średnioterminowych trendów spadkowych siły relatywnej nie potwierdza już impet. Wskazane wyżej sygnały czasami poprzedzają lepsze zachowanie danych akcji względem rynku.

Najsłabsze w WIG20 na przestrzeni poprzednich pięciu sesji były akcje Allegro (-12,6 proc.), mBanku (-12,2 proc.) oraz JSW i Pepco Group, których kursy spadły o 11,3 proc. Dla akcji Allegro, Pepco Group i mBanku krótkoterminowy trend RS zmienił w ubiegłym tygodniu kierunek na spadkowy, a siła średnioterminowego trendu spada. Takie sygnały mogą sugerować dalsze, słabsze zachowanie tych akcji względem rynku.

Spółka Horyzont trendu * RS D-5 D-4 D-3 D-2 D-1 30-09-2022
Allegro Średnioterminowy ** X X X X X X
Krótkoterminowy *** X X X X X -
Asseco Poland Średnioterminowy X X X X X X
Krótkoterminowy X X X X X X
CCC Średnioterminowy - - - - - -
Krótkoterminowy - - - - X X
CD Projekt Średnioterminowy X X X X X X
Krótkoterminowy X X X X X X
Cyfrowy Polsat Średnioterminowy X X X X X X
Krótkoterminowy X X - - - -
Dino Polska Średnioterminowy X X X X X X
Krótkoterminowy - - - - - -
JSW Średnioterminowy - - - - - -
Krótkoterminowy - - - - - -
KGHM Średnioterminowy - - - - - -
Krótkoterminowy - - - - - X
Grupa Kęty Średnioterminowy X X X X X X
Krótkoterminowy - X X X X X
LPP Średnioterminowy - - - - - -
Krótkoterminowy X X X X X X
mBank Średnioterminowy X X X X X X
Krótkoterminowy X X - - - -
Orange Polska Średnioterminowy X X X - - -
Krótkoterminowy - - - - - -
Pekao Średnioterminowy X X X X X X
Krótkoterminowy X - - - - -
Pepco Group Średnioterminowy X X X X X X
Krótkoterminowy - - X - - -
PGE Średnioterminowy - - - - - -
Krótkoterminowy - - - - - -
PGNiG Średnioterminowy - - - - - -
Krótkoterminowy - - - - - X
PKN Orlen Średnioterminowy - - - - - -
Krótkoterminowy - - - - - X
PKO BP Średnioterminowy X X X X X X
Krótkoterminowy - - - - - -
PZU Średnioterminowy X X X X X X
Krótkoterminowy X X X X X X
Santander PL Średnioterminowy X X X X X X
Krótkoterminowy X X X X - -

X trend wzrostowy

- trend spadkowy

* Trend RS został wyznaczony za pomocą TSF (Time Series Forecast) wykorzystujących regresję liniową liczoną metodą najmniejszych kwadratów. Siła relatywna (RS) to iloraz ceny badanego instrumentu i benchmarku, którym dla indeksów jest WIG, a dla spółek wymienionych w tabeli - WIG20;

** Trend średnioterminowy wyznaczany jest z okresu ostatnich 80 sesji;

*** Trend krótkoterminowy wyznaczany jest z okresu ostatnich 14 sesji. (PAP Biznes)

mt/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki