WIG20 na minusie. Wielka przecena Dino, silny spadek Aliora

2019-11-08 17:17
publikacja
2019-11-08 17:17

Przez całą piątkową sesję WIG20 plasował się poniżej wczorajszego kursu zamknięcia. Dzień spędzony pod kreską naznaczyły silne spadki Dino i Aliora. Sporą zmiennością wykazały się ponownie akcje JSW.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

WIG20 w piątek stracił 0,74 proc., co oznaczało zejście do 2255,46 pkt. W skali całego tygodnia główny indeks GPW jest jednak na plusie (2,8 proc.). Co więcej, jest to najbardziej udany giełdowy tydzień od połowy września.

Wyraźnie lepiej radziły sobie dziś indeksy mniejszych spółek – mWIG40 (0,04 proc.), sWIG80 (0,30 proc.). W efekcie szeroki WIG stracił 0,51 proc. Obroty na rynku przekroczyły 900 mln zł.

Wśród indeksów sektorowych mocno wyróżniała się dziś energetyka (3,04 proc.), w czym udział miały PGE (4,02 proc.), Energa (0,75 proc.), Tauron (2,7 proc.) i Enea (4,05 proc.). Nie najgorzej radziły sobie także telekomy: Orange Polska (1,04 proc.) i Play (1,68 proc.).

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

W całym WIG20 najmocniejszego spadku doznały akcje Dino Polska (-10,27 proc.). Było to pokłosie źle przyjętych przez rynek wyników za trzeci kwartał. Po dzisiejszej przecenie, akcje polskiej sieci wymazały niemal całość zwyżek, które nastąpiły po październikowym dwumiesięcznym minimum.  Warto dodać, że obroty na Dino były zdecydowanie najwyższe na całym rynku (110 mln zł).

Główny indeks GPW w dół ciągnęły dziś także CD Projekt (-2,5 proc.) i Alior (-5,57 proc.). W przypadku banku był to efekt usunięcia tej spółki z indeksu MSCI Poland. Prestiżowe grono opuściły także akcje JSW, które pierwotnie zdołowane zostały do 19,62, jednak dzięki dobrej drugiej połowie sesji dzień zakończyły z wynikiem 20,80 zł (-1,23 proc.). Z awansu do „pierwszej ligi” MSCI Poland cieszyć może się natomiast AmRest, którego akcje podrożały dziś o 2,45 proc.

Na szerokim rynku warto było dziś zwrócić uwagę na Rafako (14,23 proc.), Libet (9,02 proc.), TIM (X proc.) i Master Pharm (9,09 proc.).

Z kolei na NewConnect piątek był kolejnym dniem triumfu spółek związanych z szeroko pojętym nurtem ekologicznym. Najaktywniejszy pod względem obrotów Columbus zyskał 4,57 proc., w czym przyćmiły go 01Cyberaton (15,03 proc.) oraz Geotrans (23,53 proc.).

MZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Pan z Krotoszyna zapowiedział dalszą rozbudowę Dino. Ma powstać tyle nowych sklepów co w 2019 roku. To jest wspaniała spółka i ta cena to dziś dołek przed wysokimi szczytami. W przyszłym roku Dino może latać po 250 zł. No i widzicie. Nie trzeba mieszkać w Stolicy by być bogatym:)
silvio_gesell
Dziś był dzień by dopakować longi na wig20.
pan_stanislaw_bezdomny
Dopiero teraz to mówisz?
silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Jutro na otwarciu też będzie okazja.
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell
Jutro sobota.
silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Rzeczywiście, nawet Żydzi mają zamknięte, jak żyć?
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell
Nie pić, nie palić, unikać przeciągów.
1as
Dino - to się nazywa realizacja zysków. Teraz to już tylko dla.marzycieli, osuwanie się dzień po dniu, powoli, najgorszy ból d. bo odkładasz sprzedaż w nieskończoność, a sprzedajesz na samym dnie.
staryznajomy
ten nurt ekologiczy niedługo da...nura haha
Potopi leszczy kupujacych bal9ny z C/WK powyzej kilku !

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki