REKLAMA

WIG20 jednak pod kreską. Spadki JSW i Mercatora

2021-09-23 17:05
publikacja
2021-09-23 17:05
WIG20 jednak pod kreską. Spadki JSW i Mercatora
WIG20 jednak pod kreską. Spadki JSW i Mercatora
fot. Krystian Maj / / FORUM

Pomimo wzrostów na Wall Street oraz na zachodzie Europy WIG20 zakończył czwartkową sesję pod kreską. Wśród największych spółek negatywnie wyróżniły się walory Mercatora oraz JSW.

Wydawało się, że po środowym komunikacie z Rezerwy Federalnej giełdowe indeksy mają otwartą drogę „na północ”. Ze ścieżki tej skorzystały parkiety na zachodzie Europy, które kończyły czwartkową sesję na mniej więcej jednoprocentowych plusach. Zwyżki podobnej skali notowano także na początku handlu w Nowym Jorku.

Tymczasem na warszawskim parkiecie WIG20 po początkowych wzrostach około południa spadł pod kreskę i poniżej niej pozostał już do końca dnia. Nasz indeks blue chipów zamknął sesję stratą 0,58%, schodząc do 2 320,51 punktów.  

Generalnie słabo spisywały się spółki energetyczne: akcje PGE, Tauronu i Enei przeceniono po przeszło 2%. Jeszcze większy regres odnotowano na papierach Mercatora (-3,7%) oraz JSW (-3%). Tej ostatniej niewiele pomogła informacja o umorzeniu przez PFR 89 mln zł preferencyjnej pożyczki. Na czerwono kończyły dzień także notowania KGHM. Miedziowy kombinat w trakcie sesji ogłosił, że zamierza zainwestować w budowę małych reaktorów jądrowych (SMR).

Neutralnie dzień zakończyły indeks średnich i mniejszych spółek. mWIG40 zyskał kosmetyczne 0,02%, a sWIG80 urósł o 0,16%. Wśród spółek tzw. drugiej linii tabelę zamknęły zniżkujące o 3,7% walory Dom Developmentu. Akcje Polenergii potaniały o 3% po tym, jak spółka poinformowała o emisji ponad 21 mln akcji po bardzo niskiej cenie emisyjnej. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się zwyżkujące o 7,2% notowania DataWalk, czemu nie towarzyszyły oficjalne komunikaty w kanale ESPI.

Wypadkową neutralnego zachowania tzw. szerokiego rynku i słabej postawy blue chipów był spadek WIG-u o 0,32% przy obrotach na przekraczających 1,05 mld zł.

KK

Źródło:
Tematy

To żabkość na rynku

17 000 zł przychodu gwarantowanego przez rok do 12 000 zł na rozwój biznesu tylko 5000 zł wkładu własnego w pełni wyposażony sklep

Komentarze (1)

dodaj komentarz
langdon25
Wszystkie spółki SP dostaną polecenie by zainwestować w małe reaktory jądrowe - jednak Turów i podwyżki cen prądu pomogły sasinowym pisuarom narobić w portki.

Kto po kghm ? PZU , Azoty, Orlen, Poczta Polska, Tauron ?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki