WIG20 dołączył do reszty

2020-01-09 18:31
publikacja
2020-01-09 18:31
WIG20 dołączył do reszty

Po kilku dniach nerwowej atmosfery, w czwartek inwestorzy postanowili powrócić do ryzykownych aktywów. Wczorajsze wystąpienie prezydenta D. Trumpa niewątpliwie zmniejszyło obawy o wybuch otwartego konfliktu z Iranem, niemniej trzeba zaznaczyć, że temat ten nie jest zamknięty. Od wczorajszego popołudnia obserwujemy wyraźny spadek awersji ryzyka, który przejawia się między innymi rosnącymi rentownościami oraz taniejącym złotem.

Pozytywny sentyment pojawił się nawet wśród dużych spółek notowanych na GPW. WIG20 zyskał ostatecznie na czwartkowej sesji 2% przy przyzwoitych obrotach na poziomie 768 mln zł. Kolor zielony pojawił się oprócz tego na indeksie sWIG80 (wzrost o 0,4%), natomiast lekką zniżkę zaliczył mWIG40, który stracił 0,2%.

Wczoraj pisaliśmy o bardzo niekorzystnym bilansie, zgodnie z którym 18/20 spółek należących do indeksu WIG20 obniżyło swoją wartość, dziś natomiast sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Najsilniej odbiły akcje PKN Orlen oraz Pekao, które zyskały odpowiednio po 3,8%. Po drugiej stronie rynku znalazły się z kolei walory CCC, w przypadku których doszło do głębokiej przeceny o 9,1%. Duży spadek kursu obuwniczej spółki był skutkiem ogłoszenia niższych szacunków odnośnie wyników za 4Q2019.

Spośród opublikowanych dziś danych makro warto zwrócić uwagę na listopadową dynamikę produkcji przemysłowej Niemiec, która odbiła o 1,1% m/m po październikowym spadku o 1% m/m. Największy miesięczny wzrost produkcji od lipca 2018 r. może sugerować, że gospodarka naszego zachodniego sąsiada w 4Q2019 faktycznie zaczęła odbijać od cyklicznego dołka.

W dniu jutrzejszym w centrum uwagi inwestorów znajdą się miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy. Stabilny rynek pracy sprawia, że pozycja konsumenta za oceanem niezmiennie pozostaje bardzo mocna, co stanowi podstawową siłę napędową gospodarki USA. Niska stopa bezrobocia przejawia się jednak rosnącymi kosztami wynagrodzeń, co w oczywisty sposób zawęża marżowość osiąganą przez amerykańskie przedsiębiorstwa.

Według prognoz dostarczanych przez FactSet, w ostatnim kwartale 2019 r. roczna dynamika zysków spółek należących do indeksu S&P500 ponownie była ujemna i znalazła się w okolicach -1,5%. Warto zwrócić uwagę, że jeszcze pod koniec trzeciego kwartału prognozowano, że 4Q2019 będzie pod względem wynikowym przełomowy, a roczna dynamika wzrostu zysków spółek przekroczy 2%. Biorąc powyższe pod uwagę, można mówić o pewnym rozczarowaniu, którego nie sposób jednak dostrzec na Wall Street, gdzie najważniejsze indeksy notowane są niezmiennie na rekordowych poziomach.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki