REKLAMA

WIG obronił wrześniowy dołek. Ale nastroje na giełdach pozostają słabe

2023-09-21 17:10
publikacja
2023-09-21 17:10

Kiepskie nastroje z Wall Street przeniosły się na Książęcą, gdzie czwartkowa sesja zakończyła się spadkami głównych indeksów. Dobra wiadomość jest taka, że zarówno WIG jak i WIG20 nie pogłębiły wrześniowych minimów.

WIG obronił wrześniowy dołek. Ale nastroje na giełdach pozostają słabe
WIG obronił wrześniowy dołek. Ale nastroje na giełdach pozostają słabe
fot. Borys Skrzyński / / Puls Biznesu

Czwartkową sesję na GPW nijako „ustawiły” środowe spadki na Wall Street, gdzie inwestorzy nie najlepiej przyjęli wypowiedzi szefa Fedu. Jerome Powell nie obiecał ani zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych, ani ich rychłej obniżki w 2024 roku. Mówił za to o konieczności utrzymania restrykcyjnej polityki monetarnej oraz wspomniał o tym, że neutralna dla gospodarki  stopa procentowa może być teraz wyższa, niż się uważa.

Nic zatem dziwnego, że po otwarciu giełdowe indeksy na GPW zaczęły lecieć w dół. Ale tuż po południu WIG i WIG20 zaczęły szybko odrabiać poranne straty. Nie udało się ich całkowicie zniwelować, ale wrześniowe minimum zostało obronione. WIG zaliczył spadek o 1,14% i zakończył dzień na poziomie 66 528,72 punktów. WIG20 oddał 1,32% i na zamknięciu osiągnął wartość 1 949,56 pkt.

W gronie największych spółek najsłabiej zachowywały się walory Santandera i KGHM-u, które zniżkowały po przeszło 3%. Niewiele mniej przeceniono akcje Pekao, Allegro oraz CD Projektu. Ponad kreską utrzymały się jedynie notowania PGE i Orlenu. Generalnie słabo wypadły akcje banków - WIG-Banki zaliczył spadek o niemal 2%.

Nieco mniejsze spadki odnotowały indeksu spółek średnich i mniejszych. mWIG40 poszedł w dół o 0,70%, ale utrzymał się powyżej 5000 punktów. Z kolei sWIG80 oddał 0,62%, powracając poniżej 21 000 pkt. Na szerokim rynku przewaga czerwieni była bezdyskusyjna. Na plusie dzień zakończyło 101 spółek, podczas gdy 224 odnotowało spadek cen akcji. Obroty były stosunkowo niskie i na wszystkich papierach z WIG-u wyniosły 787,7 mln zł.

Na świecie był to dzień bankierów centralnych. Po wczorajszej decyzji Rezerwy Federalnej inwestorów zaskoczył Szwajcarski Bank Narodowy, który nieoczekiwanie nie podniósł stóp procentowych. Nie znalazła się także większość dla podwyżki w Banku Anglii, co po ostatnich danych o inflacji akurat już nie było aż taką niespodzianką. Zgodnie z oczekiwaniami podwyżki w wymiarze 25 pb. zaserwowały banki centralne Norwegii oraz Szwecji. Turcy tym razem nie zaskoczyli i podnieśli koszty kredytu z 25% do 30%.

Globalnie kontynuowana była wrześniowa korekta na rynkach akcji. Czwartkowa sesja w Nowym Jorku rozpoczęła się od przeszło jednoprocentowych spadków Nasdaq i S&P500. Za wyjątkiem londyńskiego FTSE100 główne indeksy w Europie także zniżkowały po przeszło 1%.

KK

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (7)

dodaj komentarz
simonsoft8
Onde and Szoper wskazują drogo
tomitomi
to było do przewidzenia !
niewidzialna ręka wolnorynkowa lub chore działania kierownika GPW !
albo - albo !
simonsoft8
można rynek ma dostęp na dane giełdowe -- kto kupuję
itso_not_to_be odpowiada simonsoft8
potrzeba byle jakiego pretekstu do ruchu w byle jaką stronę wedle ich chciwych predykcji
simonsoft8 odpowiada itso_not_to_be
ksero ...
j25piogol
Jak się przeniosły od 9.00 WIG leciał na pysk. Inwestorzy na WIG jakie by nie były dane to zawsze mają powód do spadków. WIG jest wiodącą giełdą na świecie w spadkach. Jest najsłabszą giełdą świata i powinno się ją zamknąć i wstydu oszczędzić a handel akcjami itp. przenieść na poważne giełdy a nie na tym pchlim targu.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki