WHO ma nadzieję na kontynuowanie współpracy z USA

2020-06-01 22:09
publikacja
2020-06-01 22:09
fot. DENIS BALIBOUSE / Reuters

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził w poniedziałek nadzieję na kontynuowanie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, po piątkowym oświadczeniu prezydenta USA Donalda Trumpa o tym, że USA zrywają relacje z tą agendą ONZ.

Trump wielokrotnie oskarżał WHO o sprzyjanie Chinom. Jego zdaniem reakcja organizacji na wybuch epidemii nie była odpowiednia, ponieważ Chiny "całkowicie (ją) kontrolują". Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

Jednak szef WHO podczas codziennej konferencji prasowej wyraził nadzieję, że jego organizacja będzie w stanie kontynuować wieloletnią współpracę z USA.

„Wkład i hojność Stanów Zjednoczonych na rzecz ogólnoświatowego zdrowia były ogromne przez wiele dziesięcioleci i przyczyniły się w wielkim stopniu do poprawy zdrowia publicznego na całym globie” - powiedział Tedros, według agencji Reutera, "próbując ratować stosunki".

Chiny ostro zareagowały na ruch Trumpa, nazywając go egoistycznym i wynikającym z kapryśnej polityki administracji USA, która „uzależniona” jest od opuszczania międzynarodowych gremiów i traktatów.

Tedros przyznał również, że dowiedział o decyzji USA z mediów, a nie z formalnej komunikacji ze strony amerykańskiego rządu. Odmówił odpowiedzi na dalsze pytania dotyczące stanowiska USA. (PAP)

baj/ kar/

arch.

Ghebreyesus

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kondor_plus
Masz pozycję - to możesz dyktować swoje warunki i uzgadaniać je z partnerami. A tu jak widać WHO nie ma sobie absolutnie nic do zarzucenia ;).
1. WHO właściwie zostało ośmieszone własnymi działaniami z okresu epidemii. Tylko tego okresu, bo wcześniejszego "dorobku" właściwie nie ma, jest to zwykły biurokratyczny
Masz pozycję - to możesz dyktować swoje warunki i uzgadaniać je z partnerami. A tu jak widać WHO nie ma sobie absolutnie nic do zarzucenia ;).
1. WHO właściwie zostało ośmieszone własnymi działaniami z okresu epidemii. Tylko tego okresu, bo wcześniejszego "dorobku" właściwie nie ma, jest to zwykły biurokratyczny urząd statystyczny. Do dziś WHO nie postarało się o jakąkolwiek poprawę wizerunku - np. jakieś konkretne wyniki działań w sprawie leków czy szczepionki, tak medialnie oczekiwanej.
2. Każdy wie że koleś z artykułu to ziomal chińczyków. Nie ma żadnej innej cechy, ani dorobku - jest z nadania Chin. Jest całkowicie jasne że początkowe komiczne wypowiedzi WHO w sprawie koronawirusa z Wuhan były uzgodnione z Chinami.

I już za te dwa punkty USA i UE powinny pożegnać ten biurokratyczny i nikomu niepotrzebny twór.
mati2112
Życzę D.T. żeby tego błędu nie zrobił

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki