WHO apeluje o większe podatki na papierosy

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o zwiększenie podatków od wyrobów tytoniowych. W efekcie pozyskano by środki na "ratujące życie, efektywniejsze usługi zdrowotne".

(thetaXstock)

W raporcie "Globalna Epidemia Tytoniu 2015" organizacja sugeruje, że zbyt mało państw wykorzystuje podatek od tytoniu, aby pomagać swoim obywatelom w pozbyciu się nałogu. Zdaniem ekspertów WHO, podatek tytoniowy powinien stanowić co najmniej 75 procent ceny paczki papierosów.

Według danych Organizacji, z powodu chorób wywołanych przez palenie tytoniu, co sześć sekund umiera jedna osoba. W skali roku daje to 6 milionów osób. Według prognoz, do 2030 roku liczba ta ma się zwiększyć do ośmiu milionów osób rocznie, chyba, że zostaną podjęte środki aby kontrolować "epidemię tytoniową".

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że na świecie żyje miliard palaczy. Wielu z nich mieszka w państwach, w których wysokość podatku na wyroby tytoniowe jest niezmiernie niska, albo w ogóle go nie ma. Jak podkreślają eksperci zdrowia, podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe, to jeden z najefektywniejszych sposobów na zmniejszenie liczby palaczy.

Tytoń jest jednym z czterech najpoważniejszych czynników sprzyjających przewlekłym chorobom niezakaźnym. Wśród nich prym wiodą rak, choroby układu krążenia, choroby płuc oraz cukrzyca. W 2012 roku choroby te zabiły 16 milionów osób poniżej 70 roku życia.

Informacyjna Agencja Radiowa/who.int/esz/łp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~WHO-głupota-no-limi

Czyli przekładając na język praktyki WHO apeluje żeby szara strefa totalnie wyparła legalną sprzedaż papierosów? :)
Ciekawe...
Pomijając że na papierosach z przemytu zarabiają tylko przemytnicy a nie budżet to obok papierosów przemycanych część stanowią zwyczajnie podrabiane a tu już nie ma żadnej kontroli co jest w środku - obok tytoniu może być i zmielony szczur i trutka na tego szczura...
Brawo bezmyślni urzędnicy produkujący setki bezmyślnych zaleceń

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~magiczny_Artur

Czyli WHO zakłada, że podniesienie podatków doprowadziłoby do zwiększenia ilości pieniędzy w budżecie z tytułu konsumpcji wyżej opodatkowanych papierosów. Z drugiej jednak strony WHO zakłada, że " to jeden z najefektywniejszych sposobów na zmniejszenie liczby palaczy". Czy zatem większe podatki zwiększą wpływy? Oczywiście, że nie i rządy mogły się o tym przekonać już wiele razy. Z takimi pomysłami daleko nie zajedziemy. Opodatkujmy równiez sól i cukier bo są źródłem wielu chorób jak nadciśnienie i cukrzyce, albo najlepiej opodatkujmy samochody, bo przecież tyle osób ginie na drogach...absurd!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~hehe

WHO gra przeciw ZUSowi?

! Odpowiedz
0 3 ~jesh-ldn

kolejna walka z wiatrakami - moze gdyby prywatne ubezpieczenia byly I dla palaczy byly 3 razy drozsze to od razu by nikt nie palil tytoniu, albo okazjonalnie

tylko z czego by zyly te bandy konowalów - przeciez pacjent wyleczony to klient bigPharmy stracony...

! Odpowiedz
0 2 ~Dżejms

Biorą pod uwagę plagę otyłości to zarazWHO zażąda podatków na żywność 90% ceny - podatki. Wszystko dla naszego dobra. Co by tu dalej...w dużych aglomeracjach jest powietrze zanieczyszczone - dla naszego dobra trzeba każdy oddech opodatkować to ludzie trochę ograniczą to oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Już gdzieś czytałem że trzeba ograniczyć pogłowie bydła bo krowy pierdzą a metan gorszy od dwutlenku węgla. Poważnie - naprawdę są takie postulaty. Więc nie śmiejcie się z moich propozycji. Mogą to wprowadzić tak samo jak limity emisji CO2. Nawet już nikt się przeciw temu nie burzy, żadnych demonstracji - nic. A nasza energetyka stoi na węglu. Sami podcinamy gałąź na której siedzimy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~avi

w Polsce 75% to byłaby spora obniżka

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.