REKLAMA

WHO: Nawet 6 mln osób może umrzeć z powodu palenia papierosów

2011-05-31 11:40
publikacja
2011-05-31 11:40
Nawet sześć milionów osób na świecie może w tym roku umrzeć z powodu palenia papierosów. Wśród potencjalnych ofiar jest też 600 tysięcy tak zwanych biernych palaczy. Takie dane publikuje Światowa Organizacja Zdrowia z obchodzonym dzisiaj Dniu Bez Tytoniu.

Według WHO, palenie papierosów jest czwartą plagą ludzkości po groźbie wybuchu bomby atomowej, głodzie oraz epidemii AIDS. Z powodu palenia tytoniu, co 6,5 sekundy umiera na świecie jedna osoba.

W 2003 roku WHO przyjęła pierwszy traktat antynikotynowy, który został podpisany przez 192 kraje członkowskie organizacji i ratyfikowany przez 57 spośród nich.

Doradca WHO Nyo Nyo Kiang podkreśla, że główny wysiłek antynikotynowej kampanii skoncentrowany jest na krajach rozwijających się.

"Jeśli spojrzymy na krzywą epidemii nikotynowej, zobaczymy, że ogólnie w krajach rozwijających się maleje ona. Jednak w poszczególnych krajach widać tendencje do wzrostu. Odkąd zaczęliśmy antynikotynową kampanię i przyjęliśmy specjalną strategię kontroli antynikotynowej, ta krzywa w niektórych krajach nieznacznie poszła w dół, ale nie w taki stopniu, jakiego byśmy oczekiwali" - powiedziała doradczyni WHO.

Według wyliczeń naukowców, wypalając około 20 papierosów w ciągu dnia, wprowadzamy do płuc 4000 substancji chemicznych, w tym około 40 rakotwórczych, zawartych w dymie papierosowym.
Źródło:IAR
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Arkadiusz
Te statystyki byłyby niższe gdyby więcej ludzi paliło elektroniczne papierosy. W naszym kraju są jeszcze średnio popularne, ale powinno się informować przede wszystkim o ich niskich cenach oraz o fakcie, że można palić beznikotynowe.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki