REKLAMA

W stolicy wciąż jest miejsce na nowe inwestycje mieszkaniowe

2015-03-10 06:50
publikacja
2015-03-10 06:50
fot. STANISLAW KOWALCZUK / EastNews

W centrum Warszawy i jego okolicach wciąż jest wiele atrakcyjnych miejsc dla inwestorów. Warto rozwijać te miejsca. Niemniej za wydawaniem pozwoleń na budowę powinno iść inwestowanie przez miasto w niezbędną nowym mieszkańcom infrastrukturę drogową i komunikacyjną. Dodatkowo budowa mieszkań w pobliżu serca stolicy może w pewnym stopniu powstrzymać krytykowany przez Unię Europejską proces rozrastania się miasta w stronę przedmieść. Jedną z takich niezagospodarowanych lokalizacji są tereny Łuku Siekierkowskiego.


Są miejsca w centrum Warszawy, które mogą zostać jeszcze zagospodarowane. Potencjał jest olbrzymi, zarówno do pojawienia się nowych miejsc do mieszkania, jak i nowych biurowców - ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Katarzyna Kuniewicz, dyrektor działu badań i analiz rynku w REAS.

Kuniewicz zauważa, że wykorzystanie terenów w centrum miasta może zapobiec rozprzestrzenianiu się zabudowy na przedmieścia. To szansa na poprawę jakości życia oraz wymierne oszczędności dla miast.

Rewitalizacja centrów miast jest jak najbardziej pożądana przez mieszkańców i środowiska inwestorskie. Miasto powinno być zagospodarowane dobrze w centrum i dopiero, gdy tych terenów w centrum brakuje, powinniśmy wychodzić na obrzeża miast - przekonuje Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Dzięki rewitalizacji miasto może zaoszczędzić na budowie m.in. szkół i innej infrastruktury społecznej, której zawsze brakuje po rozbudowie osiedli na obrzeżach aglomeracji. Również mieszkańcy doceniają inwestycje, które znajdują się w sercu miasta, choć Kuniewicz zwraca uwagę na to, że tę lokalizację bardziej doceniają osoby aktywne zawodowo. W sercu stolicy dobrze mieszka się także studentom i osobom młodym.

Z uwagi na ten potencjalny duży popyt na mieszkania w centrum i okolicach inwestorzy cały czas są zainteresowani budowaniem kolejnych lokali. Jak podkreśla Kuniewicz, dotyczy to nie tylko inwestorów polskich, lecz także zagranicznych. Pozwolenia na budowę powinny jednakże iść w parze z planami inwestycyjnymi miasta w zakresie niezbędnej infrastruktury.

Dotyczy to m.in. rejonu Siekierek. To duży teren inwestycyjny położony zaledwie 5 km od Pałacu Kultury i Nauki. By uruchomić inwestycje w tym obszarze, niezbędne jest jednak m.in. zbudowanie ulicy Czerniakowskiej-bis oraz Wschodniej. Na tę pierwszą miasto zarezerwowało w tym roku 25 mln zł na prace projektowe. Na ul. Wschodnią wciąż nie ma środków. Tymczasem ulice te zapewniłyby minimum komunikacyjne dla tego rejonu.

Miasta mogą zrobić dużo, by przyciągnąć inwestorów na takie tereny i dokonać ich rękoma rewitalizacji całych obszarów. Oczywiście są potrzebne zachęty dla tych inwestorów, przede wszystkim dialog z miastem i ze służbami miejskimi - podkreśla Płochocki. ‒ Miasta mogą również zachęcać inwestorów opłatami z tytułu użytkowania wieczystego czy zwolnieniami z podatków od nieruchomości - dodaje.

W dzielnicach położonych poza ścisłym centrum, ale wciąż bardzo blisko najważniejszych miejsc w Warszawie, niezbędne są także inwestycje infrastrukturalne.

Miasto oczywiście musi przygotować teren, aby dokonała się tam rewitalizacja społeczno-gospodarcza. W tym celu potrzebne jest udrożnienie kanalizacji, budowa sieci infrastrukturalnych. Natomiast najczęściej to będzie dużo tańsze niż budowanie wszystkiego od nowa na terenach podmiejskich, gdzie wcześniej nie było żadnej infrastruktury - podkreśla Płochocki.

Usprawnienie komunikacji w takich miejscach w pobliżu centrum miasta jest istotne nie tylko dla inwestorów i ich potencjalnych klientów. To również udrożnienie tras dojazdowych z peryferii.

Obszar Łuku Siekierkowskiego jest w centrum miasta, jednocześnie jest to teren bardzo niezurbanizowany. To zielona plama w centrum miasta, która została zachowana. Problem z nią polega na tym, że infrastruktura drogowo-komunikacyjna, a także wodociągowa i kanalizacyjna nie są wystarczające. Ale jeżeli spojrzymy na mapę, to zobaczymy, że ten obszar aż się prosi o to, aby włączyć go w centrum miasta - przekonuje Płochocki.

Inwestycje mieszkalne w centrum Warszawy, biorąc pod uwagę dostępność terenów, powinny być priorytetem władz. Takie są bowiem zalecenia Unii Europejskiej. Komisja Europejska w lipcu 2014 r. wydała komunikat, w którym podkreśla potrzebę kreowania bardziej zwartych miast. Płochocki przypomina, że w Warszawie miało już miejsce kilka dużych rewitalizacji przeprowadzonych z inicjatywy inwestorów. Dotyczy to m.in. poprzemysłowych terenów w dzielnicach Żoliborz i Wola. Miasto powinno jednak wzmocnić zachęty do tego typu projektów.

Musi istnieć plan. Większym kłopotem niż brak inwestorów jest raczej na razie brak jednolitej strategii, którą powinien ogłosić samorząd - zaznacza Kuniewicz.

O działania apelują też sami mieszkańcy w petycji wystosowanej do władz miasta ws. realizacji inwestycji drogowych w rejonie Siekierek.

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Pati
Zachęcam do podpisania petycji ws. zmian na Siekierkach - potrzebujemy ulic i chodników, aby normalnie żyć. Podpisujcie!
http://zmienmy.to/petycja/petycja-ws-inwestycji-w-infrastrukture-drogowa-na-siekierkach/
~Prawda
Polacy Polacy , zadlurzajcie sie zadlurzajcie sie rzeby centralny bank Zionistow sie zbogacal na plecach niewlonikow kreditowych
~obywatel
Bloki i drogi, beton i asfalt. Te wspomniane w wywiadze tereny to powinny zostać "zrewitalizowane" jako parki i skwery, może jakiś kawałek wody. Jak zielona to od razy plama. Nastawiają jeszcze tych dziadowskich bloków po taniości to już nie będzie czym w tym mieście oddychać.
~Kobro
Skoro chcesz mieć zieleń i wodę to się wyprowadź na wieś :) A w mieście musi być maksymalna liczba mieszkań, żeby nie kosztowały fortuny, tylko ceny się unormowały. Ja zaczałbym jednak od likwidacji tzw. RODów - one powinny być poza miastem!
~Monika odpowiada ~Kobro
I już widać tendencję. Co raz więcej ludzi wyprowadza się do dzielnic podmiejskich, a nawet na wieś. Bo taniej, bo zdrowiej. W centrach przybywa pustostanów, a po godzinach pracy urzędów, uczelni i firm, ulice się wyludniają. Stawianie bloku obok bloku bez odrobiny zieleni, a za chwilę i światła (bo wielkie budynki I już widać tendencję. Co raz więcej ludzi wyprowadza się do dzielnic podmiejskich, a nawet na wieś. Bo taniej, bo zdrowiej. W centrach przybywa pustostanów, a po godzinach pracy urzędów, uczelni i firm, ulice się wyludniają. Stawianie bloku obok bloku bez odrobiny zieleni, a za chwilę i światła (bo wielkie budynki zacieniają i nawet latem w dzień trzeba zapalać latarnie), obniża standard życia, i obniża ceny nieruchomości, bo nikt nie chce mieszkać w slamsie.
~Kobro odpowiada ~Monika
No i bardzo dobrze - czyli cel (obniżenie cen nieruchomości) zostanie osiągnięty. Ludzie, obudźcie się, najpierw trzeba zaspokoić podstawowe potrzeby społeczeństwa (czyli każdego powinno być stać na mieszkanie), a dopiero potem można wybrzydzać, że więcej zieleni i światła. Krok po kroku :)
~ffff
Urbanistycznie Warszawa zostala spaskudzona. To miasto samo sobie strzelilo gola poprzez niepowazny "rozwoj". Deweloperzy nastawiali na macxa po obrysie dzialki bylejakich budynków. Byle gdzie i bez infrastruktury. Komunikacyjnie cale miasto stoi. Nie da sie nromalnie dojechac do pracy i wrocic. Mieszka sie byle jak, za Urbanistycznie Warszawa zostala spaskudzona. To miasto samo sobie strzelilo gola poprzez niepowazny "rozwoj". Deweloperzy nastawiali na macxa po obrysie dzialki bylejakich budynków. Byle gdzie i bez infrastruktury. Komunikacyjnie cale miasto stoi. Nie da sie nromalnie dojechac do pracy i wrocic. Mieszka sie byle jak, za kredo do konca zycia. Miasto jest nieprzyjazne mieszkancom. Nam nei sa potrzebne deptaki, bo warszawa nei jset do spacerowanai, nam sa potrzebne miejsca parkingowe, szerokie drogi, mosty, metro i mieszkana wieksze niz 50m2!
~Sylwek
Rzeczywiście kolejne decyzje architektoniczne powodują, że Warszawa jako miasto staje się brzydsza, a problemy komunikacyjne nasilają się
~wek
stawiajcie w tej stolicy jak najwiecej mieszkan chce zeby podaz przewyzszala popyt 2X
a za jakies 5lat kupie sobie mieszkanie w wafce :)
mam nadzieje ze developerzy zaczna stawiac nowe mieszkania jak szaleni
przeciez taniej nie bedzie :-D

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki